
Докато вашето бебе не се научи да говори, докосването е най-ефективният начин, по който можете да комуникирате с него.
Докато го докосвате, гушкате и галите, бебето ще разбере най-важното послание от вас – че е в безопасност и че мама и татко много го обичат. А любовта е чувството, отключващо постепенното изграждане на качества като самочувствие, мотивация, общителност и умение за контролиране на нивата на стреса. Всички те ще бъдат от изключително значение за вашето дете в по-късни етапи от живота му. Ето защо е нужно да осигурите на бебето най-добрите условия да се радва на вашата любов пълноценно – погрижете се за неговия комфорт и спокойствие, като внимавате кожата му да е суха и здрава.
Защо докосването е толкова важно?
Според изследванията на д-р Патриша Блекуел, психолог, специализирал в отглеждането на бебета и справянето с неспокойствието при тях, макар и новородените да не разбират членоразделна реч, те реагират на докосвания. Вашето дете се радва на топлината и уюта, които му давате всеки път, когато го прегърнете. Сигналите, които му изпращате по този начин, активират процесите на емоционално и когнитивно развитие. Именно докосванията изграждат онази особено силна връзка родител-дете, която по-късно го стимулира да развива своето самочувствие, разгръща желанието му да се учи и му дава сила да се справя със страховете си и да притежава добър самоконтрол. Всички тези умения се коренят в детството. Дайте на своето бебче възможност да се радва спокойно на родителската любов и ще видите как то полага малко по малко основите на емоционалното си равновесие.

8-те фази на растеж през първата година на детето
В Швеция, Испания и Холандия, над 25 години се правят проучвания върху развитието на бебетата. Резултатите от тях са в подкрепа на теорията за „скоковете в...

Решаващо за развитието на мозъка
Бебетата се раждат с напълно развити като структура органи, които по-късно растат само на размер. Мозъкът е единственият орган, който при раждането е едва в първоначална фаза на развитие. Той се усъвършенства в процеса на порастване на детето, но правилното му развитие се влияе изключително много от емоционалната среда, която родителите му осигуряват. Всъщност докосването и нежните грижи помагат на мозъка да се организира! Вашата любов дава силен старт на умственото развитие на бебето – подпомага растежа на клетките и създава връзки между тях (процес, който се нарича синапсогенеза).
Докосванията, в които влагате цялата си родителска любов през първите няколко години, могат да изиграят по-голяма роля за когнитивното и емоционалното развитие на детето, отколкото посещението на подготвителен клас.

Докосването и самоконтролът
Умственото развитие и поведението са неотделими процеси в развитието на едно дете. И ако умственото развитие се влияе от атмосферата, в която детето расте, то същото се отнася и за поведението. Новородените не разбират нашата реч, но са майстори в това да се ориентират в околната среда по знаците, които получават от нея – особено всички докосвания, които усещат. Ако бебето е свикнало да възприема по познат ритъм сигналите, които получава от вас, то тогава и мозъкът му ще функционира по същия подреден начин. Ето един пример за такава верига от процеси:
- Бебето е гладно и плаче, мама му дава храна и то се успокоява.
- След малко на бебчо му става некомфортно от намокрената пелена, мама я сменя и той отново е спокоен.
- На малкото човече му става студено и самотно и докато се усети, вече е в топлите ръце на мама.
Това редуване от очаквани неприятни и приятни стимули помага на бебето да усвои контрола над собствените си реакции. С времето то се научава съзнателно и по свое желание да преминава от спящо в будно състояние, от плач към спокойствие. При децата, чиито родители не винаги реагират с успокояваща ласка на плача им, по-късно се проявяват организирани и контролирани реакции.
Освен това, успокояващото докосване на родителите намалява нивата на стреса у детето. По-ниските нива на стрес позволяват на бебето да използва оставащата му енергия да се успокои само. На практика, ако винаги гушкате детето, когато е разстроено, по този начин всъщност му помагате постепенно да усвои самоконтрола като умение.
За по-здрава връзка между бебето и родителите
Бебетата не притежават умението да планират или да мислят за бъдещето. Те са като малка лодка без пристан, не знаят откъде идват или накъде отиват. Възприемат света като поредица от връхлитащи ги усещания. Може дори да се каже, че опитът им е изграден предимно върху преживявания, свързани с осезанието. Те “чуват” своите майки чрез кожата. Ето защо най-добрият начин да комуникирате с вашето бебе е да сте край него, да му отдавате цялото си внимание и да го докосвате повече.
За да създадете по-силна връзка с вашето мъниче, започнете като го наблюдавате внимателно и се научите да предусещате какво чувства. Всяко бебе е уникално и реагира по различен начин. Затова е много важно да сте отлично запознати с реакциите на вашето дете на различни усещания, които то приема чрез кожата.
Експериментирайте като го докосвате ту по-леко, ту по-силно, докато в същото време то ви вижда, чува и усеща по всички начини. Наблюдавайте с кое сетиво ви възприема най-силно. Някои бебета се фокусират само върху едно осезание. Когато са разстроени, тези деца се успокояват най-лесно от нежни докосвания и тиха, затъмнена обстановка.
Винаги помнете, че бебето получава всичките си знания от или край някого, когото обича. А родителската обич започва от докосванията. Прекалената стимулация на сетивата на бебето може да го направи неспокойно, но всяко дете има нужда от здравословна доза гушкане, докосване и най-вече – от вашата обич, за да израсне като пълноценен човек.
Съвети за гушкане
- Седнете или легнете удобно и сложете бебето да легне по коремче върху гърдите ви. Това го успокоява и му помага да се научи да диша дълбоко.
- Сложете бебето на равна повърхност пред себе си и го галете, като движите ръцете си от бедрата до пръстчетата на краката с едно движение. Едновременно с това го гледайте и му пейте или говорете тихо. Това успокоява напрегнатите мускули и подпомага кръвообращението.
- Сложете бебето да легне по гръб и го галете по стъпалата с малки, кръгообразни движения. Този масаж помага против синузити и колики.
- Сложете бебето да легне по гръб и леко го гъделичкайте по коремчето. По този начин то се запознава със своето тяло. Освен това се стимулира и храносмилането.
- Навийте хавлия на руло, сложете бебето да легне отгоре ѝ по корем и леко я залюлейте наляво-надясно. Така бебчо се научава да държи главата си изправена и да запазва равновесие.
- Ако мъникът се разстрои, сложете дланта си върху гръдния му кош, за да го успокоите и да го уверите, че е в безопасност.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.