Шарка по време на бременност

• от

Шарката е силно заразна инфекциозна болест, която най-често се среща при децата, но принципно може да бъде прихваната във всяка възраст. Това е особено опасно, когато се случи с жени по време на тяхната бременност.
Шарка по време на бременност

Шарка по време на бременност

Шарката е силно заразна инфекциозна болест, която най-често се среща при децата, но принципно може да бъде прихваната във всяка възраст. Това е особено опасно, когато се случи с жени по време на тяхната бременност.

Вирусът, който причинява различните видове шарка, се предава много лесно по въздушно-капков път или чрез кожата на инфектирания човек. Възможно е да не покажеш симптоми на заболяването от 6-я до 21-я ден (в зависимост от шарката инкубационният период варира, като при варицелата е 21 дена) след заразяването. Първите симптоми са втрисане и температура.

Варицелата

Това заболяване заслужава по-специално внимание заради факта, че децата в България (за разлика от повечето страни в ЕС и Северна Америка) не се ваксинират срещу него и почти всяка пролет има епидемии по детските градини и ясли у нас. Достатъчно е да погледнеш който и да е форум с тази тема и ще се убедите колко много майки (особено очакващи второ дете), изпадат в ужас, ако баткото или каката се разболеят. За щастие повечето пъти се оказва, че бременната е боледувала по-рано и в този случай няма място за притеснение. Други жени пък с годините са придобили имунитет и това става ясно от кръвните им изследвания. Но има и един малък процент майки, които до този момент в живота си не са се сблъскали с тази болест и там нещата стоят доста сложно.

Моята лична история

Самата попаднах в тази ситуация преди три години. Дъщеря тогава беше на 5 г. и денят, в който разбрах, че съм бременна, съвпадна с обявяването на карантина в детската й градина. Веднага я спрях, но се оказа твърде късно. Тя се разболя след десетина дни, а аз - седмица след нея.
Направих си поредица от кръвни изследвания в няколко лаборатории с надеждата, че поне едно ще покаже, че имам имунитет срещу варицела, но уви...

Всички лекари коментираха, че при такъв тесен контакт със заразения човек би било абсурд да не развия варицела. И се оказаха прави.

Преболедувах сравнително леко, но мисълта за уврежданията, които е възможно да претърпи плодът в 7-8-а седмица беше убийствена и не ми даваше мира. След един тежък кръвоизлив, при който едва не загубих бебето, вече бях убедена, че нещо не е наред.

Специалистите, с които се консултирах, ме уверяваха, че вероятността за тежки поражения върху бебето е едва около 3%. (Този процент обаче отчита само случаите, в които се е стигнало до раждане). Никой не можеше да ми каже колко от преболедувалите не са доизносили бебетата си поради спонтанен аборт или други усложнения в по-късен етап.

Вслушай се в себе си

Изправени пред неизвестността много жени, преболедували варицела в ранните седмици, решават сами да прекъснат бременноста си. Лекарите трудно се наемат да дадат медицинско заключение с такава препоръка на бъдещите майки. Затова те трябва да се доверят на инстинкта си и да предприемат тази стъпка сами, вслушвайки се в сигналите на собственото си тяло.

  • Ако изкараш варицела след 20-та г.с. няма опасност за бебето, сочи медицинската статистика. Неприятно е, ако шарката се развие в навечерието на раждането - около 5 дни преди това или 2-3 дни след него, защото е нужна около седмица след разболяването на майката , за да преминат антитела в бебето.
  • Прогнозата за развитието на зародиша е най-сложна, когато майката е преболедувала в първия триместър. В Националната генетична лаборатория в СБАЛАГ, «Майчин дом, в София, където се провеждат най-ранните изследвания за увреждания на плода коментират, че ранният биохимичен скрининг не може да даде отговор на въпроса дали прекараната шарка е засегнала бебето и какви са пораженията. Това може да се случи едва при амниоцентеза (след 16-та г.с.), когато се изследва околоплодната течност.
  • С абсолютна точност евентуалните поражения могат да се установят само при фетална морфология в петия месец, когато е късен период за аборт.

Нужно е да знаеш...

Ако планираш бременност е желателно предварително да си направиш изследване на кръвта, което да покаже дали имаш имунитет срещу даден вид шарка. В случай, че имунитет липсва, би могла да се ваксинирате. Не бива да забременяваш поне месец след поставяне на такава ваксина!

Боледуването от шрака през бременността е особено опасно заради евентуалните увреждания на развиващия се плод, като те са различни в зависимост от етапа на износването. Инфекцията от рубеола, която в един по-късен етап на бременността е относително безопасна, може да има много тежки последици, ако бъде прекарана в първите няколко седмици. Подобна е картината и с варицелата, като при нея е изключително опасно, ако се развие и около термина на раждането.

Голяма част от шарките са силно редуцирани поради задължителните ваксинации, които от години се правят срещу някои от тях – рубеола, морбили, заушка.

Ако си бременна и си в контакт с болни от шарка:

1. Веднага се свържи с наблюдаващия те лекар.

2. Ако нямаш информация дали сте преболедувала конкретната шарка, направи си изследване на кръвта, което ще покаже дали имаш имунитет

3. Ако нямаш имунитет, лекарят може да реши да ти постави имуноглоболин, който дори да не предотврати разболяването ще редуцира силата на проявяването му.

4. По време на бременността не може да се ваксинираш срещу шарка, защото живият вирус от ваксината също може да инфектира плода!

Автор: Виолета Калъпова
Консултант: проф. Кременски, началник на Националната генетична лаборатория, СБАЛАГ „Майчин дом“, София; д-р Важарова, консултант в НГЛ, СБАЛАГ „Майчин дом“