Сезонни особености на... детското меню

• от

Пълноценното хранене ще даде на детето сили и енергия, за да се справи с „препятствията“ на зимните месеци – ниски температури, снижен имунитет и т.н.
Сезонни особености на... детското меню

Сезонни особености на... детското меню

Пълноценното хранене ще даде на детето сили и енергия, за да се справи с „препятствията“ на зимните месеци – ниски температури, снижен имунитет и т.н.

Знаеш, че за да расте детето здраво е от значение и храненето. Разнообразното и богато на витамини меню е задължително. И като че ли най-големия проблем през зимата остава консумирането на достатъчно плодове и зеленчуци.

Плодове

Хубаво е, че и през зимата можеш да намериш достатъчно разнообразие от плодове по магазините (ябълки, круши, ягоди). Друг е въпросът, че вкусът и цените се различават значително от лятото. Може би и заради това основното предпочитание през зимните месеци като че ли остава към цитрусовите плодове и бананите.

Основното предимство на мандарините и портокалите е голямото съдържание на витамин С, което ги прави незаменим „защитник“ на имунната система. Добре е да знаеш, че ако използваш тези плодове за приготвянето на сок, то детето трябва да го изпие за не повече от 10-15 минути, тъй като след този период витамин С бързо се разрушава. Недостатък на цитрусите е това, че спадат към силно алергенните храни. Затова трябва много внимателно да се включват в детското меню. Бананите съдържат витамин С (макар и по-малко в сравнение с мандарините и портокалите), каротин и калий. Също спадат към алергенните храни.

Сушените плодове

Те са полезни със съдържанието си на витамини и микроелементи. Добре е да присъстват в детското меню по 10-20 г на ден. Освен това са отличен заместител на вредните бонбони и близалки.

Зеленчуци

Включвай в детското меню в различни варианти картофите, тиквата, зелето, морковите. Ако си от домакините, които с удоволствие приготвят зимнина, то имай предвид, че колкото и вкусна да е тя, не бързай да я предлагаш на малкото човече. Още повече, че така или иначе, при консервиране, храните губят голяма част от витамините.

Докато компотите например можеш да използваш след първата година за приготвянето на кисел или други десерти, то консервираните зеленчуци е добре да предложиш не по рано от 3-тата годинка, тъй като те съдържат повече сол и оцет, в зависимост от рецептата. Киселото зеле във вид на салата не трябва да превишава 30-50 г. Или пък 1 кисела краставичка е напълно достатъчна.

Замразените плодове и зеленчуци могат да се използват в детското меню. Важното е, максимално бързо да ги размразиш преди приготвянето им.

Лук и чесън

Безспорно те са естествения антибиотик през зимата. При децата могат да се използват след 8-9 месец в минимално количество (без да се усеща вкуса им) при приготвянето на супа или пюре. След 3 години можеш да добавиш малко суров лук в салатата, както и скилидка чесън в ястието.

Нужно е да знаеш...

За да бъде детето здраво и енергично и през зимата, включвай в менюто му следните основни храни:

за след 1 година

  • мляко – 500-600 мл на ден
  • месо – 5-6 пъти в седмицата по 60-100 г
  • риба – 1-2 пъти в седмицата по 70-100 г
  • зеленчуци – 150-250 г на ден
  • плодове – 100-200 г на ден

Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: Йорданка Узунова, педиатър, Университетска болница „Лозенец“, София