Сенна хрема – алергията на пролетта

• от

Наричат сенната хрема „алергията на пролетта”. Но макар симптомите й да се активизират под въздействие на разцъфващата природа, сенната хрема може да продължава целогодишно, ако средата на живот не е изолирана от алергени. Преди да потърсиш консултация с лекар обаче, научи нещо повече за сенната хрема...

Наричат сенната хрема „алергията на пролетта”. Но макар симптомите й да се активизират под въздействие на разцъфващата природа, сенната хрема може да продължава целогодишно, ако средата на живот не е изолирана от алергени. Преди да потърсиш консултация с лекар обаче, научи нещо повече за сенната хрема и се опитай да я пребориш в домашни условия.

Сенна хрема – алергията на пролетта




Сенната хрема, позната още като алергичен ринит или поленоза, е една от най-разпространените алергии при децата. И макар че обикновено с възрастта проявите й затихват, степента на засегнатост на организма от алергени, предизвикващи  сенна хрема, е строго индивидуална. При някои организми сенната хрема се превръща в хронично явление, при други тя се проявява едва в края на пубертета, а при трети може напълно да изчезне.

Много е важно алергичните прояви на сенна хрема при детето да бъдат максимално овладяни, тъй като може да се отразят пагубно върху бъдещото му здравословно състояние – да развие вторична инфекция на синусите, ушна инфекция, развиване на астма или влошаване на астматичните пристъпи. Бременността пък може да влоши симптомите й, а това да се отрази на плода.

И така, вече сме в сезона на сенната хрема. Вземи превантивни мерки срещу алергията на пролетта и намали тревогите и дискомфорта на цялото семейство.

Какво е сенна хрема?

Микроскопичните частици навлизат в дихателните пътища най-честопрез носа и устата, но може и през лигавиците на очите или през ушите. През гърлото те достигат до белите дробове. Белите кръвни телца на имунната система започват да произвеждат защитни антитела (познати под името имуноглуболин Е), които се натрупват в специални клетки, наречени мастоцити.

Когато антителата влязат в контакт с алергените – нашественици, мастоцитите започват учестено отделяне на химически вещества и хормони (хистамин, хепарин, серотонин), които служат като посредници и които да „задушават” вредителите. Именно въздействието на тези посредници върху органите и другите клетки предизвиква симптомите на алергичните реакции, каквато е сенната хрема.

Причини за сенна хрема

Сенна хрема – алергията на пролеттаПървите прояви на сенна хрема много наподобяват тези на настинката – течащ нос, кихане, напржение в синусите. Но за разлика от настинката, сенната хрема не се причинява от вирус. Тя е резултат от алергична реакция към външни или вътрешни дразнители.

Както повечето алергични реакции, и сенната хрема се предизвиква от алергени, попаднали в организма чрез вдишване или поглъщане. Най-често това са полените (малки частици отделяни от цъфтящите растения), които се активизират през пролетта. Но причина за сенна хрема може да бъде и мухълът (спорите на домашния мухъл се разпръскват изключително бързо във въздуха), домашната прах, които за разлика от полените нямат сезонност на действие.

Фактори, покачващи риска са семейната онаследеност, продължителният контакт с имунодразнители, неблагоприятната околна среда (замърсен въздух, отглеждане на домашни любимци, пасивно пушене), наличие на други алергични състояния като екзема и астма, както и образуването на малки не канцерогенни полипи по лигавицата на носната кухина.

Симптоми на сенна хрема

Алергичните реакции, индикиращи че детето има сенна хрема, обикновено се проявяват веднага при контакт с алергените. Те се характеризират с кихане, течащ и запушен нос, усещане за запушени уши и дори силен сърбеж във вътрешността им, сълзене и зачервяване на очите, сърбящи нос, очи и кожа, умора и проблеми със съня.

Обикновено тези симптоми видимо се влошават в определено време от годината (най-често пролетта и есента), но ако причинителите са локални (у дома), продължават целогодишно. Най-често започват да се проявяват в детството и с годините затихват.

Лечение на сенна хрема

Като цяло, най-доброто лечение за сенна хрема е зибягването на контакта с алерени. Но тъй като това е почти невъзможно, обикновено се предписват медикаменти (под формата на спрей, капки или таблетки), които се приемат индивидуално или комбинативно, в зависимост от степента на проява на алергията.

Премахни или покрий „огнищата” на домашна прах (дебели килими, завеси, подови постелки, тапицирана гарнитура, плюшени играчки), на всеки 1 – 2 седмици изпирай с вряла вода всичкото спално бельо и плюшени играчки, къпи и реши редовно домашния любимец и не го допускай до спалните помещения. Почисти мухъла и дръж детето далеч от влажни и тъмни помещения (тавани, мазета, килери) и колкото е възможно по-често пускай прахосмукачката (но детето не трябва да е в стаята, тъй като торбичката не е достатъчно добра защита за микроскопичните частици).

Избягвай да държиш прозорците на дома и автомобила отворени, особено в пиковите моменти на полените (рано сутринта и следобед) и поддържай ниска влажност на въздуха в жилището, тъй като влагата увеличава натрупването на домашна прах и мухъл. Дръж цигарения дим далеч от детето.

Сенна хрема – алергията на пролеттаЗа да облекчиш дразненето в гърлото и да намалиш полипите, приготви гаргара от 1 – 2 супени лъжици трапезна сол и 250 гр. вода, която прави сутрин и вечер. За да повлияеш на алергичните пристъпи пък, смеси равно количество ябълков оцет и мед (чаена или супена лъжица) с чаша вода. Тази комбинация, приемана няколко пъти дневно, непосредствено преди същинския период на сенната хрема (края на май, началото на юни), намалява значително алергичните реакции. За да прочистиш носните пътища, свари една чаша прясно мляко и изсипи в нея една супена лъжица настърган лук. Пие се докато е още топло.

За подсилване на имунната система и възстановяване на вътрешния баланс на оргназима, трябва да се пият много течности (минимум 2 л.), да се ядат пресни и сурови плодове и зеленчуци, много кисело мляко (поне кофичкс на ден) и да се консумират продукти с прополис.

В случай, че симптомите на сенна хрема не затихват и никакви лечебни средства не помагат, незабавно потърси лекар. Вероятно има друга причина, която поддържа състоянието ти и дори медикаментите да влияят на алергените, те не елиминират вторичните симптоми. За тях е необходимо специализирано внимание.