Семейство с доведено дете

• от

Въпреки че отношенията в семейство с доведено дете рядко протичат гладко...

Въпреки че отношенията в семейство с доведено дете рядко протичат гладко, с правилните напътствия и поставянето на реалистични очаквания, същите тези семейства могат да преодолеят несгодите и да намерят пътя към успешната комуникация.

Най-важно е партньорите да не забравят, че съгласявайки се да градят бъдеще с човек, който има дете от предишна връзка, те поемат ангажимента да отглеждат това дете като свое. И да вложат колкото търпение, обич и позитивизъм са нужни, за изграждането на едно пълноценно семейство. Макар и с доведено дете.

Животът на семейство с доведено дете може да бъде истинско предизвикателство особено в началния етап на съвместно съжителство. Децата се съпротивляват на промените, с които се сблъскват, а родителите започват да се чувстват неудовлетворени или разочаровани, че новосъздадените отношения не се развиват според стремежите им или според начина на живот, с който са свикнали. Всеки се чувства жертва, а най-големият проблем настъпва, когато (не)щастието на доведеното дете се превърне в съществено условие за бъдещето на връзката между двамата партньори.

Съвсем естествено е, когато две отделни семейства се съберат под един покрив да настъпят конфликти. Но обсъждането на проблемите и опитите да се разбере гледната точка на другия (без значение родител или дете е той) е изключително важно и необходимо. Със сигурност ще е нужно време да създадете обща лична история, благодарение на която един ден вероятно привързаността ще се превърне в семейна любов. Със сигурност няма и да е лесно начинание, но бъдете сигурни, че ще си заслужава. Не всички приказки са като Пепеляшка и не всички семейства с доведени деца са обречени на неразбирателство.

Истината е, че докато вие като родители сте склонни да си дадете шанс за второ семейство и с радост и очакване приемате доведеното си дете, то или вашето собствено от предишна връзка (което е доведено за вашия партньор) може изобщо да не се чувства така развълнувано. По-вероятно е да изпитва несигурност по отношение на настъпилите промени и как те ще се отразят на взаимоотношенията с биологичните му родители. Да се тревожи и страхува от живота с доведените си братя или сестри и дори да изпитва ревност от появата на ново бебе, дете на неговите мама или татко, но от друг партньор. А всичко това неминуемо ще се отрази на връзката ви с партньора.

И тук започва вашата роля. Сред приоритетите ви като родители в семейство с доведено дете трябва да поставите откритото общуване, положителното отношение, взаимното уважение и търпението. Всичко това, гарнирано с щедри дози любов (един към друг и към децата) ще даде тласък на комфортното и благосъстоятелно съвместно съжителство. Останалото оставете на времето.

Съвети за щастливи родители в семейство с доведено дете

Предлагаме ви няколко основни правила, които трябва да се спазват в семейство с доведено дете.

Ако вие самите сте част от такова, вижте дали ги спазвате. Ако пък имате близки в подобна ситуация, бихте могли да споделите с тях наученото. Така или иначе знайте, че във всички случаи става дума за семейно щастие и за още един начин за постигането му.

Не се карайте пред детето

Първото и най-важно правило в семейство с доведено дете е родителите да не спорят помежду си пред него. Когато имат конфликт (от каквото и да е естество), трябва да го обсъждате на 4 очи. Разбира се, че е изкушаващо да се застъпите за собственото си дете и да обвинявате доведеното или партньора си. Както и това да вините половинката си за нарушената дисциплина на своето дете. Но детето не трябва да става свидетел на тези „атаки”, тъй като от една страна може да развие негативно отношение към доведения родител, а от друга – да се почувства виновно, че трябва да играе ролята на буфер.

  

Обсъдете с партньора възпитанието на детето

Без значение, чие е детето, вие вече сте едно семейство. И като такова трябва да бъдете наясно с правилата и начина на отглеждане на подрастващите. С половинката си трябва да постигнете консенсус за взаимно родителство, като всеки промени стила си според гледната точка на другия. Разбира се в рамките на нормалното. Най-важното е да не допускате децата да чувстват различие във възпитанието. Т.е ако се опитвате да спечелите благоразположението на доведеното дете, да не пренебрегвате своето собствено или да прекрачвате установените от вашия партньор норми. Така не само нарушавате зададения дисциплинарен модел, но и вредите на интимните си взаимоотношения.

Не ревнувайте от биологичния родител на детето

В случая, разбира се, говорим за онзи, който е останал извън вашето семейство. Дори да не живее вече с биологичните си майка или татко, всяко дете има нужда от известно време прекарано с тях. Не бъдете егоисти. Приемайки тези взаимоотношения толерантно, вие показвате, че не се опитвате да заемете нечие място. Също така в никакъв случай не си позоволявайте да критикувате вече бившата половинка на партньора си – нито пред него, нито пред детето. Радвайте се, че сега вие имате щастието да споделяте живота им и гледайте на тези моменти като възможност вие самите да имате собствен живот.

Проявявайте подкрепа към партньора с дете

Вероятно в по-начален етап на семейни взаимоотношения с доведено дете ще се чувствате неловко пред него да проявявате нежност към партньора си. Ще се дразните, когато той пренебрегва вас, за да обърне внимание на малчугана (понякога това е опит да компенсира липсата на другия родител) или пък се отдръпва, щом посегнете да го погалите. Сдържайте емоциите си и проявете разбиране. Промяната е трудна за всички, особено за мъжете и децата.

Разговаряйте с половинката си, бъдете лъчезарни и добронамерени, интересувайте се през какво преминава и му споделяйте своите преживявани. Опитвайте се да не задълбавате в проблема „липса на нежност”, за да не наливате допълнително масло в огъня. Ако положението остане дълго време непроменено, спокойно и открито споделете грижите си и помолете партньора си за обяснение, след което го накарайте да проумее, че ако самият той проявява нежелание да демонстрира близостта си с вас пред доведеното дете, и то самото ще ви приеме по-трудно. Нещо повече, малчуганът трябва да възприеме, че думите „семейство” и „любов” са взаимосвързани и взаимоопределящи се.

Не забравяйте интимностите с партньора

Ако по една или друга причина не успявате да намерите време един за друг като двойка, когато сте с детето, то правете го, когато го няма. Например ако е на градина или на училище, ако прекарва време с другия си родител, дори ако си играе в съседната стая. Със сигурност можете да си измислите забавни занимания – отидете на кино, излезте на вечеря или си я пригответе сами, напазарувайте заедно или просто се излежавайте до късно в леглото. Така, когато малчуганът се върне, и двамата с половинката ще се чувствате освежени и готови да му обърнете всичкото внимание, от което се нуждае. И помнете, колкото по-малко е детето, от толкова повече обич се нуждае, з ада расте здраво и пълноценно.