Раждането със секцио не е причина да пропуснеш възможността да кърмиш детенцето си. Навярно ще се сблъскаш с трудности, но стига да имаш желание – можеш да ги преодолееш.
Първото засукване
За успешното кърмене е важно бебето да бъде поставено на гърда още в първия час след раждането. Как обаче това да се случи на практика след раждане с цезарово сечение?
Около час след раждането със секцио сукателната активност на бебето е снижена или отсъства напълно, затова е добре да накърмиш бебето си до 5-6-ия час. Ако то не проявява достатъчна сукателна активност, е необходимо гърдата да му се предлага при всеки плач, до момента в който не започне да суче активно. На този етап не е допустимо дохранване с адаптирано мляко или даване на течности новороденото.
Разделени с бебето
След операцията родилката обикновено е в реанимация от едно до три денонощия. В този период тя е отделена от детето си. Как при тази ситуация да бъде закърмено детето?
Този проблем е свързан с правилата на организация на болничната помощ в родилните домове у нас. В повечето страни по света детето се намира при майката, дори по време на престоя в реанимационната зала.
Можеш да помолиш медицинския персонал бебето да не бъде хранено, докато си в реанимация. Отсъствието на 10 мл мляко през първото денонощие и на 20 мл през второто денонощие не обрича детето на глад.
Веднага след като излезеш от реанимация, помоли акушерките да ти позволят да кърмиш бебето си, дори извън определените за кърмене часове. У нас все повече родилни домове създават условия в подкрепа на кърменето. Те разполагат с консултанти по кърмене, които могат да ти помогнат да преодолееш временните затруднения и да те окуражат.
Ако все пак си разделена от бебето за по-дълъг период, не се отчайвай. След първото денонощие трябва да започнеш да изцеждаш гърдите си на всеки два часа. През останалото време си почивай, за да се възстановиш по-бързо.
Помоли медицинския персонал срокът, в който си разделена от бебето, да бъде максимално съкратен.
Недостиг на мляко
След цезарово сечение при много майки се наблюдава забавяне на образуването на кърма, в отделни случаи тя потича чак на 9-10-ия ден. Тогава дохранването е неизбежно. Как да започнеш успешно кърмене при това положение?
В първите дни бебето все пак се храни със коластра, затова не бързай да правиш изводи за качеството на кърмата си. Не се задълбочавай върху това колко губи детето от теглото си.
Ако бебето е недоносено обаче, в първите дни непременно ще му е необходимо дохранване, защото то просто няма сили за изсукване на цялата порция, която му е нужна. По правило дохранването се осъществява с изцедена от майката кърма. Не пропускай да предлагаш гърдата преди и след всяко дохранване.
Как да помогнеш на новороденото
За да научиш бебето да засуква от гърдата правилно, са ти необходими само няколко дни. Не се обвинявай, ако не можеш да се справиш сама, а потърси помощта на консултант по кърмене.
По-честото сукане на бебето ще стимулира пролактина в организма ти, лактацията ще се възобнови, за да покрие хранителните нужди на твоето бебе.
За да се предлага гърдата на детето често, не е задължително да се буди. Нужно е само да се наблюдава неговият сън и да му се предложи да суче 1-2 часа след заспиване, в момент когато започне да прави сукателни движения насън. Съвсем скоро бебето ти ще се научи да суче правилно.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.