Мозъкът на деца, които не са били подложени на домашно насилие, но са наблюдавали такива сцени, се развива по-лошо, отколкото при техни връстници от благополучни семейства, показват данните от изследване на японския Университет Кумамото.
В проучването, проведено съвместно с Харвардския университет, са взели участие хора от 18 до 25 години, част от които не са били подложени на насилие, но са наблюдавали между 3-та и 17-та си година сцени на побои на майките им от бащите им. Данните от магнитно-резонансна томография на мозъка (MRI) показват, че при свидетелите на домашно насилие обемът на областта в дясното полукълбо, отговаряща за обработката на зрителната информация, е с 20,5% по-малка, отколкото при децата от благополучни семейства. При това, при тези, които са наблюдавали сцени на насилие в детството, кръвообръщението в тази област е с 8,1% по-голямо, което свидетелства за свръхчувствителност и напрежение на нервната дейност. В резултат на този и на редица други тестове учените са достигнали до извода, че хората, станали в детството свидетели на домашно насилие, имат по-слаба памет.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.