Сбогом на кашлицата. Как да я облекчиш и лекуваш?

• от

Дъжд, вятър и студени крачета – есента и нейният променлив нрав изправят детското здраве пред редица предизвикателства. Едно от тях е кашлицата. Как да я облекчиш и лекуваш? Една от най- често срещаните причини родителите да заведат детето си на лекар е упоритата и мъчителна кашлица.

Сбогом на кашлицата

Сбогом на кашлицата

Една от най- често срещаните причини родителите да заведат детето си на лекар е упоритата и мъчителна кашлица.

Причинена най- често от вирусни инфекции (които предизвикват възпаление на лигавицата и дихателните пътища) кашлицата е защитен рефлекс, благодарение на който белите дробове се изчистват от влагата и дразнещите частици, намиращи се в тях.

През първата година на детето кашличният рефлекс все още е несъвършен: дихателните мускули са още слаби и недостатъчно развити, а ребрата могат да осъществяват само неголеми движения така, че кашличния тласък се получава слаб и неефективен. Ето защо през първите месеци от живота на децата при възпалителни заболявания на дихателните пътища кашлицата може да отсъства като симптом. А бебетата не могат да опишат с думи симптомите си. Навременната лекарска намеса е изключително важна.

Внимание, опасност!

Незабавно потърси лекарска помощ, при...
... продължителна кашлица (повече от три седмици)
... поява на хрипове или задух
... температура по- висока от 38 градуса
... гнойни храчки с примеси от кръв
... продължително отказване на храна
... силна болка в гърдите

За „лаещите” и задушаващите кашлици

Когато детето кашля, това е знак, че дихателните му пътища не функционират правилно. Често кашлицата се появява при попадане на чужди тела в дихателните пътища или при вдишването на вещества- дразнители (домашен прах, химически вещества, аерозоли, цигарен дим). Много често кашлицата съпровожда острите респираторни вирусни инфекции (ОРВИ), за които са характерни и запушването на носа, болките в гърлото, повишената температура и отпадналост. Инфекциозно- възпалителният процес може да се развие както в горните (нос, носоглътка, фаринкс), така и в долните дихателни пътища (ларинкс, трахеи, бронхи, бели дробове).

Причина за появяването на кашлица при децата могат да бъдат и хроничните възпаления на носа, на синусите или фаринкса, а също и увеличените сливици. В зависимост от количеството и вида на храчките кашлицата може да бъде влажна (когато при кашляне обилно се отделят храчки) и суха.

Остра или хронична?

В зависимост от продължителността си кашлицата тя се дели на остра (ако малкото кашля в продължение на 3-7 дни) и хронична (ако продължи 3-8 седмици и повече). Според някои специалисти за хронична се смята продължителната кашлица, която се повтаря по 4-5 пъти годишно, без да е съпроводена от признаци на остра вирусна инфекция (повишена температура, втрисане и болки в гърлото).

Характерът на кашлицата и вида на храчките могат да бъдат симптоми за определено заболяване и да помогнат за поставянето на точната диагноза. Например при круп (вирусна инфекция на дихателните пътища, засягаща най-често децата на възраст между 3 месеца и 3 години) кашлицата е силна и наподобява на кучешки лай. Мъчителната, душаща, непродуктивна и пристъпообразна с дълги дълбоки вдишвания кашлица, която често се появява през нощта, е характерна за коклюша. Ако кашлицата е с храчки и е съпроводена от рязко повишение на температурата, то може да се заподозре развитието на бронхит. Слузестите храчки са характерни за острите респираторни вирусни инфекции, а гнойните – за бактериалните инфекции на дихателните пътища. Ако храчките са малко, но гъсти, придружени от трудно поемане на въздух, свистящи хрипове и пристъпи на задушаване – това най- вероятно е астма.

Въпросът с лечението на кашлицата

Няма две мнения по въпроса: кашлицата обезателно трябва да се лекува. Ако не се вземат навременни мерки, съществува опасност да се развият тежки и дори опасни за живота на детето усложнения (бронхит, пневмония) или преминаване на болестта в хронична форма, което изисква сериозно лечение и предписание на антибиотици.

Лечението на кашлицата трябва да започне още с появяването й, за да се отстранят причинителите (разбира се, под лекарски контрол). Първо се определя вида на кашлицата – суха или влажна. Сухата се лекува с противокашлични препарати, които успокояват центъра на кашлицата в продълговатия мозък. За лечението на влажната кашлица са нужни средства, които да разредят храчките и да ги изведат от бронхите: отхрачващи (подбел, девесил, етерични масла, женско биле), муко- регулиращи и муколитични препарати. Бъди предпазлива с препаратите от растителен произход, защото не се знае дали малкото няма да прояви алергична реакция към някоя от съставките. Избирайки лекарство за кашлица, предпочитай течните лекарствени форми: сиропи, разтвори, капки, суспензии. Те лесно се дозират в зависимост от възрастта на детето и лесно се преглъщат. Не бързай да вземеш първият рекламиран препарат, а непременно се консултирай с педиатъра.

При кашлица благотворно действат и инхалациите, които втечняват секретите и намаляват спазмите в бронхите. Прави на болното инхалации със сода или сол (1 ч. л. сол или сода бикарбонат за 1 чаша вода). Можеш да използваш и етерични масла (евкалипт, мента, бор) – по 5 капки за 1 чаша вода. Водата не е задължително да ври (не повече от 40 градуса). Инхалациите се правят в продължение на 1-3 минути, един- два пъти дневно. На забравяй и средствата от народната медицина. Чаша топло мляко с 1 ч. л. или чай от риган са помагали на не едно и две деца.

Полезни съвети

  • Предлагай на болното повече топли напитки (чай, компот, зеленчуков бульон) – това ще помогне за втечняване на секретите и ще улесни отделянето им от бронхите.
  • Погрижи се за влажността на въздуха в помещенията с помощта на специален овлажнител или поставяйки съд с вода в стаята.
  • Не пуши в помещението, в което се намира детето и избягвайте местата, в които е силно задимено.
  • Пази детето от вдишване на химични продукти (аерозоли, прахове, почистващи средства).
  • Овлажнявай лигавиците на носа и гърлото на болното с инхалации.
  • Закалявай детето – разхождайте се често на свеж въздух, запиши го на плуване, сутрин тичайте в парка.
  • Укрепи имунитета на детето – давай поливитаминни комплекси, обогати менюто му с повече свежи зеленчуци и плодове, а също и с кисело- млечни продукти.

От тефтера на баба

При кашлица, съпроводена с болки в гърлото – Приготвя се чай от мащерка, лайка и щипка смрадлика. Пие се три пъти дневно.
При упорита кашлица - 100 г мед и 100 г прясно масло се смесват с 1 пакетче ванилия. Взима се три пъти по 1 чаена лъжичка.
При влажна, упорита кашлица – Една средно голяма черна ряпа се издълбава като чашка и се пълни с мед или захар. Оставя се да престои една нощ. Сиропът в ряпата се дава по 1 ч. л. 4-5 пъти дневно, на гладно.
При суха кашлица - Сварява се отвара от една дюля, глава червен лук (без да се бели), пет ореха (счупени с черупките), половин лимон и една лъжица подбел. Подслажда се с мед и се пие по една чаша на всеки 2-3 часа.
*забележка: за деца на възраст под 1 г. мед не се разрешава поради опасност от ботулизъм.

Консултант: д-р Пламен Масларски, педиатър, болница „Вита“, София