С малчуган на почивка

• от

Да почиваш с детето си не е чак толкова голямо предизвикателство. С няколко лесни правила отпуската ти ще се првърне в незабравим спомен за теб и мъничето.

Да почиваш с детето си не е чак толкова голямо предизвикателство. С няколко лесни правила отпуската ти ще се првърне в незабравим спомен за теб и мъничето.

Първо избери дестинация, където ще ти е лесно с деца. Няма смисъл от есктремни преживявания в пущинака или твърде екзотични страни, в които ще се чудиш с какво да храниш детето и какви предпазни мерки да взимаш срещу заразни болести.

За предпочитане е и мястото за почивка да не е с екстремно горещ, влажен или пък студен климат. Детето трябва да се аклиматизира лесно, контрастите в температурите могат да отслабят имунната му система. Така или иначе има нужда от малко време, за да свикне с мястото – поради разликата в температурите, надморската височина и влажността. Това може да доведе до лека отпадналост, сънливост или раздразнителност, но след ден, два детето ще се ободри.

С дете на почивка
Аклиматизацията е по-трудна, колкото повече е откъснато детето от природата, както и ако е обездвижено и хранено с изкуствена храна, полуфабрикати и какетирани лакомства.

Когато приготвяш багажа, задължително включи преносимо гърне или детска седалка за тоалетна. Нужни са, особено за малки деца, до около пет-шест годинки. Ползването на обществени тоалетни не е най-хигиеничния избор, особено в България, където тези помещения не покриват нужните стандарти. За да ти е по-лесно с гърнето, особено ако предстои дълъг път, запаси се с найлонови пликчета (по възможност деграленови) и поставяй по едно в гърнето преди да седне детето. Така почистването му ще е максимално улеснено.

Когато планираш, ангажирай билетите така, че пътуването да съвпадне ако не изцяло, то поне частично, с времето за сън на детето. Много по-лесно минават притеснителните часове на пътя, ако малчугана спи, така не се изнервя, не се притеснява от самолета или от столчето, в което трябва да стои задължително вързано в колата. Най-удобно ще ти е ако пътувате през нощта или в следобедните часове, когато на детето му се доспива. Така пренасянето ще мине неусетно.

Ако все пак няма как да пътуваш по време на часовете за сън, запаси се с храна, която е удобна за консумация в полеви условия. Например измити и нарязани плодове, банани, кайсий, бисквити, вода в шише с накрайник за лесно пиене. Избягвай соковете, тъй като те само разпалват жаждата. Ако пътя е дълъг и се нагала да даваш и основно, приготви си топла храна, прибори и термочантичка. На път детето не бива да преяжда, даже преди да тръгнете е добре порцията храна, която поема да не е е прекалено голяма. Стомахчето не бива да се претоварва, защото не се знае как детето ще реагира на пътя. По-добре лека храна и повечко вода, отколкото тежки и мазни ястия.

Разбира се, няма как да приготвиш детски багаж без да вземеш и забавления за мъничето. Меки игражки, книжки, пособия за рисуване, изобщо нещо любимо за разсейване от скуката на пътя. Важно е играчките да не са съвсем дребни и да се разсипват лесно, та да ти се налага постоянно да ги събираш от пода. Също така може да купиш играчка изненада, така по време на пътя, когато усетиш че детето вече е на предела на скуката и нервния изблик, вадиш този скрит коз от чантата. Разсейването, поне за известно време, е гарантирано.

Много интересно занимание е драскането по прозорците с маркер. Има такива, които после лесно могат да се изтрият с влажна гъба от стъклото. Ако се снабдиш с такива, забавлението на пътя е гарантирано, дори в автобуса или влака, в крайна сметка, след това лесно може да забършеш творенията на отрочето. Забърсването с гъбата също е игра за детето, не му отнемай удоволствието да размазва вода по стъклото.

Ако сте се отправили на море, задължително вземи освен кофичката и лопаткатаundefined и лейка и воден пистолет. Игрите с вода са любимо занимание за децата. А надуваемия басейн е шанс мъничето да се кротне за малко до хавлията ти.

Когато запознаваш детето с морето за първи път не го насилвай да влиза вътре ако го е страх. В никакъв случай не допускай да пищи и да изпада в паника от водата. Това е знак, че прибързваш. Уроците по плуване и къпане в мрето трябва да са само под взора на родителите, пояса и другите надуваеми средства не заменят родителския контрол.

Не пропускай да попълниш и аптечката за път. Задължително трябва да има бинт, кислородна вода или риванол за дезинфекция на рани, хапчета или прахчета против диария, имуностимулант в случай на летни вируси, температуропонижаващо и препрат против повръщане. Не е зле да комплектоваш в аптеката и набор от хомеопатични препарати, има подходящи средства за деца в случай на диария, летен вирус, повръщане, удар, счупване, падане, ухапване от насекоми и други. Консултирай се с хомеопат по каква схема се пият. Препоръчително е поне две седмици преди почивката и по време на почивката да даваш някакъв имуностимулант на детето, за да го подготвиш за промяната. Сребърна вода, клеева тинктура, пчелен прашец, водорасли – изборът е твой.