С коремче зад кормилото

• от

Ако до началото на бременността не си слизала от колата, то при появата на двете чертички вероятно се замисляш дали е безопасно за бебето. Това че си бременна не означава, че животът спира. Просто трябва да спазваш определени правила.
С коремче зад кормилото

С коремче зад кормилото

Ако до началото на бременността не си слизала от колата, то при появата на двете чертички вероятно се замисляш дали е безопасно за бебето. Това че си бременна не означава, че животът спира. Просто трябва да спазваш определени правила.

Като начало трябва да се консултираш с лекаря си, ако бременността върви нормално и няма опасности за бебето, то тогава притесненията ти са абсолютно излишни.

Все пак съществуват определени ограничения при бременност и те важат в случаите, когато са на лице медицински показания:

  • При силна токсикоза в първия триместър. Това състояние може да доведе до слабост, припадък, виене на свят, внезапен пристъп на умора;
  • При опасност от спонтанен аборт, силно кръвотечение, контракции и опасност от отлепване на плацентата;
  • Повишено или понижено кръвно налягане. Обикновено това състояние води до главоболие и обща слабост, които нарушават възможността за адекватна и бърза реакция на пътя.
  • Голям корем, който пречи на нормалната стойка на шофьора;
  • Напреднала бременност.

Важно е не само физическото, но и психическото състояние на бременната.

Добре е да прецениш дали се чувстваш комфортно, дали не се изнервяш прекалено много в градските задръствания и дали всъщност кормуването не ти носи много нерви и напрежение. Често хормоналните промени водят до спадове и върхове в настроението, до състояния на разсеяност и често забравяне на елементарни подробности от ежедневието. Точно това е и причината много шофьори с коремчета да не забелязват светофари, знаци или промени на пътното платно. Ако усещаш всички тези промени в себе си, замисли се дали концентрацията ти е непокътната и дали е напълно безопасно за теб и околните да седнеш зад кормилото.

Ако си прекалено нервна и изпитваш чувство на безпокойство, но ти се налага да караш използвай няколко трика за успокоение – зареди в колата си любимата си музика или такава, която те кара да релаксираш. Вникакъв случай не реагирай на провокациите на другите шофьори, с които изобилства по нашите пътища. Игнорирай жестове, реплики или клаксони, карай спокойно и уверено.

Избягвай да караш часове наред. Задължително трябва да си почиваш поне през час или два.

За стандартните шофьори се препоръчва да почиват на всеки 300 км, докато за бременни е препоръчително да се спира на всеки 100 км. Заемането на една и съща поза часове наред не е препоръчително за бременни, краката отичат, нарушава се кръвообръщението, кръстът и гръбнакът се схващат.

Ако ще пътуваш надалеч, задължително зареди в колата вода и нещо за хапване. Не сядай зад волана гладна, може да ти прилошее внезапно, освен това трябва да поддържаш нормалното количество глюкоза в кръвта, за да се храни адекватно мозъка и да работи.

Според статистиките рискът от смъртоносни травми при аварии и катастрофи е с 84% по-нисък при жение, които позлват колан, отколкото при тези, които не позлват.

Всъщност коланът е животоспасяващ при всички случаи, важното е да се постави правилно, за да не пристяга растящото коремче и да не навреди при внезапни спирачки. Едната лента трябва да мнава пред гърдите, а другата под корема. Ако и това положение те притеснява, може да потърсиш специално адаптираните колани за бременни, които обхващат таза, а основната лента минава между краката.

Препоръчително е докато шофираш да използваш удобни обувки. Да са от естествена материя, да не ти стягат, да не са с тънък и висок ток. Джапанките, чехличките и обувките с висок и тънък ток не са подходящи.

Колата също трябва да бъде в пълна изправност. Задължителния годишен технически контрол е само елеменатрна грижа за изправността на возилото. Нужен е основен преглед на спирачна система и двигател.