Настъпи най-прекрасният сезон в годината – лятото. Планината и морето те зоват, можеш да хванеш всяка посока на света, само и само да изпиташ до край приключенията, които горещият сезон ти нашепва. Само че има една малка подробност, с която трябва да се съобразяваш – в теб расте нов живот.
Можеш да изживееш сезона на отпуските пълноценно дори и бременна, просто трябва да се съобразиш с няколко прости правила.
Пътешествия
Преди всичко, планирайте така отпуската, че да е съобразена с месеците на бременността. Според общото мнение на лекарите, не се препоръчва да пътуваш, особено на далечни дестинации, в последния триместър. Това не означава, че не можеш да отидеш на море или планина. Въпросът е да бъдеш на места, до които се намира областен център с голяма болница и родилно отделение. Все пак е добре да си подсигурена в случай на изненада. Екзотичните дестинации в последните месеци ги забрави. А също така и планински преходи и физически натоварвания. Преди да тръгнеш е добре да отидеш на контролен преглед и да се консултираш с твоя гинеколог.
Климатични зони
Най-добре е да си в умерения климатичен пояс. Ако ще пътуваш в чужбина, имай предвид че високите температури и влажността на някои екзотични дестинации не се отразяват добре на здравето и общото състояние на европееца. А ти като бременна трябва да ги избягваш.
Транспорт
Ако нямаш някакви специфични оплаквания и проблемна бременност, за теб няма ограничения в транспорта. Разбира се, не ти препоръчваме дълъг преход в автобус или влак, защото често в тях климатизацията не е на ниво и обикновено или е много горещо или духа твърде много. Освен това дългото стоене се отразява много зле на краката, които оттичат. С кола е по-добрият вариант, ако се правят редовно почивки, на които можеш да се разтъпчеш и да посетиш тоалетната. Самолетът е най-добрият вариант – кратко, чисто и без температурни агресии. Ако ти става лошо по време на път се запаси със солети или няколко свежи ябълки или банани. Не забравяй водата и евентуално ампули против повръщане.
Ако ще пътуваш със самолет, не пропускай да се информираш за политиката на съответните линии спрямо жените в напреднала бременност.
Храна и вода
Не ти препоръчваме вода от градската канализация, независимо къде се намираш – в България или в чужбина. Винаги си купувай бутилирана вода, за да не рискуваш.
Внимавай с екзотичната храна и подправки, някои предизвикват алергии, подувания и колики. Залагай на познатото и класическо меню. Специално по нашето Черноморие хигиената на плажните заведения е под нулата. Всяка година има епидемия от летни вируси, като един от основните виновници е мръсотията на плажа и по заведенията. В никакъв случай не си купувай полуфабрикати и пържени храни, чиято годност и съхранение са неясни и съмнителни. Изобщо не те съветваме да ядеш по тези места, колкото и добре да изглежда заведението. По-добре си вземи нещо от града, приготви си сандвич и плодове, но не рискувай. Друг обичаен източник на зараза са кубчетата лед в студените напитки и коктейлите. Нещата са много прости – персоналът ги слага масово в чашите като ги пипа с пръсти, от там и заразата и всевъзможните бактерии се пренасят в организма ти. Така че, когато поръчваш уточнявай, че искаш без лед.
Слънчеви бани
Те са изключително полезни, но както винаги и в това начинание трябва да спазваш много умерен режим. Вече се е изписало много за вредата от слънчевите лъчи. Наистина те могат да са както полезни така и вредни. От теб зависи какво ще получиш. Като първо правило – задължително спазвай часовете, препоръчани от всички лекари дерматолози – никакво излагане на слънце след 11 ч и преди 16 ч следобед. Започни с кратък престой от около половин час и постепенно всеки ден увеличавай времето.
Задължително използвай слънцезащитен крем и чадър, а в чантата ти трябва да има поне литър и половина вода. Плуването е изключително полезно, защото развива мускулите синхронно и особено тези, които участват пряко в родилния процес. Съветваме те да не рискуваш с големи дълбочини, защото по време на бременност често се получават мускулни спазми или така наречените крампи. Ако това ти се случи по време на плуване, трябва да си на плитко и около теб да има хора, готови да ти се притекат на помощ. Именно заради това, а и принципно не е добра идея да почиваш по плажове без подсигурен спасител.
Основни правила:
Задължителен преглед и консултация преди пътуване.
Отсядай в места, където ако се наложи можеш бързо да достигнеш до медицински център или болница.
Избягвай високите и ниски температури. Най-добре умерени и слънце само в позволените часове.
Не забравяй аптечка със задължителните препарати. Нещо за превързване и дезинфекция. Препарат против комари и други насекоми, за настинки и температура, против разстройство и стомашни неразположения.
Почивката ти трябва да е без сериозно физическо натоварване, дълго излагане на студ или слънце, уморителни преходи и катерене по планини.
Задължително винаги имай под ръка мобилен телефон със заредена батерия.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.