С деца в кухнята!

• от 2

Повечето възрастни си спомнят готвенето със семейството в детството си и вкусните ястия, забавните рецепти и важните умения, които са научили в кухнята.

Повечето възрастни си спомнят готвенето със семейството в детството си и вкусните ястия, забавните рецепти и важните умения, които са научили в кухнята. Днес, готвенето все още е ценен и радостен начин семейството да се сплоти и да прекара известно време заедно.

С деца в кухнята!


Но когато стане дума за готвене заедно с децата, повечето родители се съгласяват, че не винаги е лесно малчуганите да им помагат в кухнята, защото те са всеизвестни пакостници. А с този забързан график в днешно време, бъркотията причина ли е семействата да се лишат от изживяването?

Нека разгледаме ситуацията в кухнята и да видим как се чувстват майката и детето, когато готвят заедно. Истината е, че бъркотията, която малките палавници правят в кухнята, е причина No 1, която спира майките да готвят по-често заедно с тях. Освен това липсата на време също е основен фактор. Всъщност, особено голям процент от майките (82 %) казват, че биха включвали децата в готвенето, ако не трябваше да се притесняват от последвалия хаос.

Предлагаме ти няколко съвета, които ще помогнат на малките готвачи да се справят с голямата бъркотия в кухнята.

1. Отдели време при подготовката! Приготви необходимите продукти предварително и се старай да се придържаш към кратък списък на изпълнение. Понякога ръцете ти са най-добрите уреди, така че си осигури достатъчно пространство.

С деца в кухнята!2. Дръж острите предмети далеч! Особено ако детето е по-малко. Малчуганите обичат да пипат всичко и само секунда невнимание от твоя страна може да доведе до неприятни последици. Научи го кой прибор за какво служи, но в същото време му позволявай да се докосва само до безопасните. Най-лесно ще приковеш вниманието на детето като му повериш основната задача – бъркането. Така то ще остане с впечатлението, че само е сготвило ястието, а ти ще си сигурна, че ръцето му са заети.

3. Това не се яде! Научи детето да не посяга към храната докато готвите. То трябва да разбере, че суровото тесто или продуктите за гозбата не са за ядене в процеса на приготвяне. Обясни му, че това ще се отрази както на коремчето му, така и на апетита му. 

4. Погрижи се да пазиш чисто! Покрий пода с материя, която после ще ти е лесно да почистиш, например мушама. Стар чаршаф също е идеален вариант за постелка, тъй като след като приключите с готвенето, можеш директно да го „изпратиш“ в кофата за боклук. Нека почистването стане част от рутината ти. Ясно е, че в кухнята ще настъпи хаос след като малчуганът ти е взел участие в готвенето, но можеш да си помогнеш като започнеш чистенето още докато забъркваш ястието. Много по-голяма е вероятността добрите навици да се превърнат в постоянство, когато са научени рано. Така че възпитай у детето си отговорност и организираност.

С деца в кухнята!5. Провери за петна! След готвенето с детето със сигурност се очертава голям куп с дрехи за пране. След като приключите в кухнята, направи обстоен преглед на малчугана. Накарай го да се завърти бавно и огледай навсякъде – понякога може да откриеш петна на най-неочакваните места. След това ти направи същото, като този път детето изиграе ролята на „инспектор“. Помни, отстраняването на петната рано ще предпази дрехите от унищожаване!

Готвенето с децата е особено забавно, когато не трябва да се притесняваш за бъркотията. Това е прекрасен и интригуващ начин да накараш детето ти да научи основните организационни методи, да развиеш фантазията и уменията му и в същото време да го накараш да се забавлява като поддържаш интереса му. Нека то се почувства наистина значимо – позволи му да прояви творчество и да участва активно в готвенето, но само с предварителната уговорка, че ще ти помогне да оправите бъркотията след това.