Струва ти се, че живееш в постоянни битки с поредната настинка или вирус, атакували твоето дете. Не бързай да се предаваш обаче – ето малко хитринки, с чиято помощ и ти, и малкото ще се почувствате по-добре.
Не бързай с лекарствата
Звучи елементарно, но много родители посягат към медикаментите още при първото кихане на детето. Това обаче не е най-доброто решение. Ако например, малкото започне да покашля, не бързай с лекарствата. Първо започни да му даваш повече течности: топла супа, чай и т.н. Позволи му самичко да си избере или ги направи точно по вкуса му. Течностите помагат на организма сам да изчисти секрета, който често става причина за кашлицата.
В случай, че състоянието на детето не се подобрява обаче - време е да се обадиш на педиатъра. Не прибягвай до самолечение! Не е добра идея да купуваш сироп за кашлица, само защото той е подействал добре на детето на твоя приятелка.
Малък трик: Още от първата годинка малкото вече има вкусови предпочитания. Ако не хареса мириса, вкуса или консистенцията на медикамента, ще се озовеш в още по-неприятна ситуация: с болно хлапе, което „преследваш“, за да излекуваш. Затова помоли педиатъра за лекарства, които са приятни на вкус.
Време е за някои компромиси
Сега не е най-удачният момент да си особено стриктна в дисциплината. Когато малкото е болно, можеш да му спестиш някои усилия. Важното е детето да се чувства комфортно, защитено и в добро настроение. Така шансът да оздравее по-бързо е много по-голям.
Стреми се да му създаваш всякакви приятни емоции, без разбира се да се отказваш от правилата, на които много държиш. Ясно е, че няма да спрете да миете зъбките, но пък малко прегръдки с домашния любимец ще допринесат за доброто настроение. Опитай да направиш компромис с по-незначителните правила. Няма да стане световен проблем, ако мъничето хапва например извън кухнята :).
Малък трик: Ако детето няма апетит, не го насилвай да се храни на всяка цена. Нищо не пречи обаче да се опиташ да го изкушиш – защо не му направиш например нещо като малка детска масичка в стаята му, където да сервираш храната. Току-виж си го изкушила да похапне от топлата пилешка супа, въпреки че в повечето случаи боледуването се отразява зле на апетита.
Опитай с „домашна медицина“
Някои от „методите на баба“ наистина помагат. Например хубавата топла баня 30 минути преди сън. Пусни предварително топлата вода и позволи на детето да поиграе повече във ваната - парата облекчава дишането и отпушва запушеното носле (много по-лесно ще почистиш и секретите). Освен това мъничето ще се отпусне, ще релаксира и по-лесно ще се озове в страната на Сънчо:).
За по-спокойни нощи на малкото болниче ще ти помогне и ароматерапията. Необходимо е да капнеш само една капка лавандулово масло на ръба на възглавницата му (винаги съхранявай етеричните масла на сигурно място - далеч от детските ръце).
Малки трикове: Опитай следните лесни начини да облекчиш неразположението на малчугана.
- За отпушване на нослето помага физологичния разтвор. Не e задължително да го купуваш от аптеката - може да си направиш такъв в домашни условия. За целта разтвори една 1 с.л. сол в 2 чаши топла вода. После с капкомер капвай в носа на детето.
- Срещу възпалено гърло действа смес от 250 г топла вода, 1 ч. л. сол и 1 ч. л. сода бикарбонат (содата намалава количеството на секрета, виновен за болките в гърлото). Тази хитринка обаче е подходяща само за по-големи деца (над 5-годишна възраст), защото трябва да се прави гаргара със сместа.
- Болки в областта на синусите заради отделящия се секрет може да облекчиш с помощта на топли компреси. Просто потопи парче чист плат в гореща вода, изстискай го и го сложи на проблемните места.
Осигури пълноценна почивка
Направи леглото на малкото човече още по-комфортно.
Застели го например с няколко слоя по-тънки и меки одеяла. Така детето ще може лесно да избута някое от тях или пък да се завие с повече, ако съответно му е топло или студено заради промените в телесната му температура.
Нека в леглото с него се гушкат и любимите му играчки. Обясни му, че те ще бъдат до него през нощта, за да му помогнат да се почувства по-добре.
Ако за теб ще е по-лесно, а за детето по-приятно – премести го дори на вашата спалня. Не се чувствай виновна – няколко дни „глезене“ в леглото на мама и татко няма да провалят тотално дисциплината.
В момента най-важното е малчуганът бързо да се изправи на крака (и да възвърне обичайния си бодър дух – готов за бели и приключения :).
Малък трик: Сменяй по-често от обикновено чаршафите и завивките на болното дете. Ясно е, че това ще означава повече пране за теб (и без друго изтощена от битката с високата температура), но пък свежите и приятно ухаещи материи може да помогнат за по-спокойния сън на малкото.
Забавлявайте се!
След като първите най-тежки дни са преминали, време е да опиташ с подходящи игри, които да развеселят детето. Може например да му дадеш за задача да направи куклен театър в стаята си (разбира се с твоя помощ). Всякакви идеи, които ще го накарат да се почувства по-добре са подходящи. Важното е да разнообразите досадните дни „под карантина“ у дома. Пейте смешни песнички, рисувайте любими предмети и герои... Важното е времето, прекарано у дома, да бъде приятно, с пълноценно общуване.
Малък трик: Ако състоянието на детето позволява и навън не е прекалено студено или ветровито, излезте на кратка разходка. Няма нищо по-хубаво от свежия въздух – и за запушеното носле, и за доброто настроение.
Отделяй достатъчно внимание на детето не само когато е болно! Иначе рискуваш често да се оплаква от неразположения, за да получи време с теб.
Златни правила за стресирани майки
Не забравяй за себе си. Покрай грижите за болното дете често мама пропуска и обяда, и вечерята си. Няколко безсънни денонощия покрай компресите с оцет за сваляне на температурата обаче могат да те доведат до пълно изтощение. А след като си се преборила с най-тежките симптоми, все още те очакват няколко дни, докато малкото човече напълно се възстанови.
Затова ако се чувстваш много уморена, потърси помощ от някой близък или приятел. Нека те отмени за няколко часа - през това време може просто да се наспиш или да хапнеш спокойно. Не пренебрегвай своите нужди, за да имаш сили да се грижиш за детето си.
Пази здравето си! Вирусната инфекция на малкото лесно може да се прехвърли върху теб. Затова спазвай добра хигиена - мий колкото се може по-често ръцете си. Хапвай повече храни, богати на витамин С. И изхвърляй веднага използваните носни кърпички на малкото.
Бъди нежна с детето. Сега то наистина се нуждае от много прегръдки, милувки и мили думи. Не му ги спестявай. Не се учудвай, ако твоето дете просто иска да си до него. Прегръдката на мама е най-доброто лекарство!
Не искам лекарствоооо!
Понякога е трудно (да не кажем направо невъзможно) да накараш малкото човече да изпие лекарството си.
Предлагаме ти 9 изпитани на практика съвети, които ще ти спестят увещанията.
1. Опитай да охладиш лекарството, преди да го дадеш на малкото. Този трик е подходящ най-вече за течните медикаменти. Лекарството трябва да е изстудено – не замръзнало, защото това може да се отрази на ефективността му.
2. Смеси лекарството с любимия сок на малкото. В този случай трябва да се увериш, че детето е погълнало цялата течност (тоест необходимата доза от медикамента).
3. Ако става въпрос за капсули, които са прекалено големи за детето, може да ги разтвориш и със съдържащото се в тях да поръсиш няколко хапки от любимото му ястие.
4. Ако лекарството трябва да се приеме на празен стомах, опитай да потопиш лъжицата или мерителната чашка в сладък сироп и после да сипеш в нея лекарството. Това няма да се отрази на действието му.
5. Използвай „заличители“ на вкуса. Или винаги когато даваш някой медикамент, бъди подготвена в ръка с плодов сок или лакомство, така че неприятният вкус в устата на малкото бързо да бъде заличен.
6. Не прави това! Никога не подмамвай малкото, че лекарството е като бонбони или лакомство, за да го изпие. Иначе има риск детето да посегне към него, без да го видиш и последствията да са наистина неприятни.
7. Използвай въображението си! За да накараш малкото да изпие лекарството, трябва да си много изобретателна. Сложи препарата например в любимата му чаша и му го връчи задно с пъстроцветна сламка, за да го изкушиш :).
8. Друга хитрост е да се престориш, че даваш лекарството на някоя негова играчка. Обясни му, че Мечо вече е добре, защото е изпил каквото трябва. Малкото сигурно ще бъде изкушено и то да направи същото.
9. Понякога децата отказват да пият лекарствата, защото не знаят как действат. Ето ти чудесен повод да направиш театър с кукли или плюшени играчки. Едните увий с един цвят плат, останалите с друг. После поясни, че първите са лошите вирусите, които го карат да се чувства зле, а вторите са добрите спасители – лекарствата. Разиграй му сценка, като не забравяй няколко пъти да повториш, че лошите са много хитри и понякога се крият в тялото на детето, дори когато то е по-добре. Това ще ти помогне в случай, че лекарството трябва да се приема за по-дълъг период.
Консултант: д-р Павлина Андреева, педиатър, Здраве-14 ООД, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.