С бебе на палатка - 10 съвета да се чувстваш свободен

• от

Внимание: Статията съдържа съвети за това как бебето ви може да спи на земята, сред буболечки и растения, при слънце и дъжд и при това никой да не се чувства нещастен! Не е подходяща за любители на вълнени чорапи в юнските вечери!
С бебе на палатка - 10 съвета да се чувстваш свободен

С бебе на палатка - 10 съвета да се чувстваш свободен

Внимание: Статията съдържа съвети за това как бебето ви може да спи на земята, сред буболечки и растения, при слънце и дъжд и при това никой да не се чувства нещастен! Не е подходяща за любители на вълнени чорапи в юнските вечери!

Както вероятно си се сетила от предупреждението, в мое лице попадна на твърд поддръжник на разнасянето на децата по поляни, плажове, реки и езера от най-ранна възраст. Личното ми убеждение е, че на палатка както аз и мъжа ми, така и децата ми ще се чувстваме много по-удобно и спокойно, отколкото на All inclusive в средна класа черноморски хотел. Знам обаче, че палатката е истинско приключение за много млади родители, които не свикнали на чак толкова „тясно“ общуване с природата и не си представят как ще сменят пелени без течаща топла вода и как ще оставят бебето да пълзи сред всички населяващи природата твари.

За тези, които все пак са готови да опитат, ето няколко съвета, които да осигурят спокойно и щастливо протичане на приключението както за бебока, така и за родителите му:

1. Организирай пробен излет. Ако крайната цел е да отидете на почивка на палатка с партньора и малкото ти бебе, добре е да се подготвите за това предварително. Различните деца преживяват къмпирането по различен начин. Добрата новина е, че за повечето хлапета приключението е много приятно и го приемат с радост, спокойствие и доста сън. За да си изясните кои са слабите места на вашата подготовка, преди да сте тръгнали на дълъг път обаче, най-добре идете на еднодневен излет. Носете палатката, спалните чували и вещите, които смятате, че ще са ви нужни за дневния сън, тоалет и хранене на детето, както и необходимото за мама и тати. На място ще се изясни, ако в организацията ви има пукнатина…

2. Останете близо до дома си. Нека този първи излет е някъде  наблизо – ако нямате подходяща местност дори паркът е вариант. Важно е обаче, ако изпаднете в ситуация, с която не знаете как да се справите, да можете бързо да стигнете до дома.

3. Вземете повече пелени. По принцип знаете, че за деня ще ви трябват 3-4 еднократни пелени. Аз на ваше място ще взема поне 6. Човек никога не знае…

4. Вземете обичайните вещи, които бебето ви свързва със съня – пижамка, чаршафи, одеялце или определена играчка. Това ще осигури спокойствие на бебето в момента, когато трябва да заспи. Макар че чистият въздух ще го измори и може да заспи неочаквано бързо, емоциите от новото преживяване може и да прогонят сънчо…

5. Вземете повече резервни дрехи. Излетът с бебе предполага, че то ще прекара известно време в кенгуру или раница за бебе, където децата повече и почесто се потят, а това налага и по-често преобличане.

6. Осигурете комфорт на бебето за сън. Вие най-добре знаете дали то обича да спи на по-твърдо или по-меко, дали се върти и обръща много или спи спокойно. При всички случаи обаче минимумът спални бебешки принадлежности включва по-дебело шалте (за да е изолирано бебето от хладната и понякога влажна земя), нещо плътно от естествена материя, върху което бебчо ще спи (може да е дюшече с чаршаф или най-обикновено памучно одеялце – преценката е ваша) и подходяща за атмосферните условия завивка.

7. Осигури и собствения си комфорт. Вземи това, което ще ти е необходимо, за да можеш наистина да се насладиш на преживяването сред природата, без непрекъснато да се смущаваш от липсата „цивилизация“ около теб. Помисли дали ще ти е нужна топла вода за вашия излет и как да си я осигурите сред природата – с огън, преносим газов котлон, или просто с термос. Ако бебето вече е захранено – вземи повече от един вид храна, за да не се притесняваш, че ще остане гладно, ако откаже да яде определеното меню.

8. Съобрази тайминга на излета с нуждите на бебето. В зависимост от това колко дълго ще пътувате, дали то заспива в кола, дали се вози спокойно или плаче, прецени в колко часа да тръгнете, да пристигнете, да го нахраниш или преобуеш. Този тип планове имат свойството да се провалят в деня на тръгване, но винаги е добре да имаш процедура за следване – за твое собствено спокойствие :) .

9. Наблюдавай, помни и ако трябва, дори си записвай това, което те впечатли в поведението на твоето бебе при този първи излет на палатка. Това ще ти помогне да се чувстваш по-сигурна и спокойна при следващия.

10. И последно, но не и по значение. Истината е, че с почти 100-процентова увереност мога да ти обещая, че бебето ще си прекара страхотно на палатка. Всъщност всички грижи и притеснения са си изцяло твои! Но не забравяй, че бебето усеща емоциите ти и ако ти се чувстваш разтревожена, то също няма да може да се наслади на почивката. Така че се опитай да се отпуснеш, да се забавляваш и да си починеш. В крайна сметка цивилизацията винаги е на една ръка разстояние.