Рубеола и бременност

• от

Опасна ли е рубеолата през бременността и мога ли да се предпазя от заболяването?

Опасна ли е рубеолата през бременността и мога ли да се предпазя от заболяването?

Дария Николова, Сливен

Рубеолата е остро заразно заболяване. Предаването на инфекцията става по въздушно-капков и трансплацентарен (заразяване на плода през плацентата от майката) път.

Симптомите са: леко повишена температура, обща отпадналост, хрема, кашлица, увеличени лимфни възли и характерен обрив. Инкубационният период е 10 до 23 дни, като в повечето случаи симптомите се изявяват между 16-ия и 18-ия ден.

 Рубеола и бременност 

Бременната жена може да се зарази от рубеола, ако не е боледувала в детството си или не е била имунизирана.

Ето защо, ваксинирането преди бременност, както и избягването на контакти с болни от рубеола биха ти осигурили по-голямо спокойствие.

За съжаление рубеолната инфекция през бременността в повечето случаи води до увреждане на плода. Колкото по-рано се прояви заболяването, толкова по-големи са и рисковете. Съответно колкото по-зрял е плодът, толкова по-леки са и последиците.

Съобразно периода на бременността, през който бъдещата майка е заразена, последствията от заболяването могат да бъдат различни – прекъсване на бременността, преждевременно раждане, дефекти на новороденото.

При заболяване на бременната от рубеола се наблюдават две групи увреждания:

  • рубеолна ембриопатия (през 1-ия триместър – настъпват промени в плацентата и това води до катаракта, глухота и сърдечни пороци)
  • рубеолна фетопатия (след 4-ия месец, когато детето се ражда видимо здраво, но след няколко месеца се развива тежко състояние).

И в двата случая специалистът преценява кое е най-доброто решение.

Нужно е да знаеш...

  • Първият триместър е периодът с най-висок риск за плода при заразяване на бременната с рубеола.
  • Рубеола и бременност

    Днес медицината разполага с ефикасно средство срещу рубеолата – триваксината морбили-паротит-рубеола, която е включена в задължителния имунизационен календар у нас. Бебето се ваксинира на 13 месеца, а на 12 години се прави реимунизация. Но за съжаление тази ваксина не се препоръчва на бременни.
  • В случай на заразяване от рубеола през 9-те месеца е нужно стриктно наблюдение на състоянието от лекар. Само специалистът може да прецени доколко съществува риск за плода, като направи серологично изследване на майката, и само той може да реши дали се налага прекъсване на бременността.
  • Ако не си сигурна дали като малка си боледувала от рубеола и не знаеш дали си имунизирана, това може да се установи чрез изследване на специфични антитела към вируса на рубеолата. В идеалния случай - бременността е планувана, като жената прави въпросното изследване преди забременяването,  за да бъде ваксинирана в случай на нужда.

Консултант: доц. д-р Майда Тихолова-Митова, д.м., ръководител Катедра по инфекциозни болести, Медицински университет, София