
Родовите травми
Понякога в хода на раждането могат да възникнат усложнения, които да доведат до физически травми за бебето. Податливи на травмиране са децата с телесна маса под 2500 г и много едрите деца над 4500 г.
За предотвратяване на родовите травми от значение е динамичното наблюдение на бременната и щадящото водене на раждането.
Видове травми
Условно травмите можем да разделим на механични и хипоксични.
Към механичните родови травми се отнасят: наранявания на кожата, кефалхематом (кръвоизлив под надкостницата на плоските кости на черепа), кръвоизливи в мускулите, фрактура на костите, увреждания на нерви.
Родовите травми могат да бъдат предизвикани от хипоксия (недостиг на кислород) или асфикция (внезапно прекратяване на недостига на кислород) и се изразяват в поражения на главния и гръбначния мозък, а също така и на вътрешните органи.
5-6 на 1000 новородени – такава е честотата на родовите травми.
Прогнозата за тези заболявания зависи не само от тежестта на травмата, но и от назначеното лечение и своевременна терапия. При правилно поставена диагноза и правилно лечение изходът е благоприятен.
Пълно оздравяване настъпва при около 80% от децата.
В някои случаи могат да се наблюдават остатъчни явления: плач, нервност, автономна дисфункция (неправилно функциониране на вегетативната нервна система) и др. В случай на неадекватно лечение или късно поставяне на диагноза е възможен и нежелан изход, като детска церебрална парализа например.
Причини
Родова травма, в една или друга степен, се получава при всяко новородено. Тя се случва като резултат на родовия процес, изразен в механичното взаимодействие между майката и плода.
➔ Механичните травми възникват вследствие на несъответствие между размерите на бебето и родовите пътища.
- От страна на бебето - ако е прекалено голямо, ако има аномалии в разположението (седалищно, лицево, тазово), ако е преносено и др.
- От страна на майката - ако е в напреднала възраст, ако тазът е тесен, ако има травми, свързани с увреждане на тазовите кости.
➔ Хипоксичните травми възникват в резултат на асфикция или хипоксия на плода и новороденото.
Причина за недостига на кислород може да бъде например увиването на пъпната връв, което затруднява и дишането.
Какво може да се направи?
Родовите травми се случват в родилното отделение и веднага се назначава съответното лечение. При необходимост лекарят предприема кислородна терапия, даване на витамини, глюкоза, лекарства, които намаляват възбудимостта на централната нервна система. Дете с вътречерепна родова травма е под лекарско наблюдение в болница. Назначават му се различни процедури и специално медикаментозно лечение. Освен медикаменти се назначават и физиотерапевтични процедури, масаж, гимнастика. Ако детето има родова травма, то се нуждае от наблюдението на педиатър, ортопед и невролог.
Профилактика
Майката повлиява намаляването на родовия травматизъм когато има добро проследяване на бременността и своевременно провежда профилактика и лечение на всички настъпили усложнения. Заедно с акушер-гинеколога взема правилното решение за механизма на раждане като се води от състоянието на плода.
Консултант: д-р Радка Масларска, началник на отделението по Неонатология, МБАЛ „Токуда Болница София“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.