Родител на пълен работен ден

• от 1

Преходът от натовареното ежедневие на работното място, към изцяло погълнатите от грижи за детето дни прекарани вкъщи, са труден и дори депресивен период за повечето жени.
Родител на пълен работен ден

Родител на пълен работен ден

Преходът от натовареното ежедневие на работното място, към изцяло погълнатите от грижи за детето дни прекарани вкъщи, са труден и дори депресивен период за повечето жени.

След раждането на малкото съкровище, почти всяка от тях е изправена на кръстопът: да се възстанови максимално бързо, за да се върне на работното си място или да постави на първо място домашните си ангажименти и да загърби кариерата. Оказва се обаче, че дилемата не е чак толкова сложна, защото възможностите пред теб са много повече отколкото допускаш.

Правото да избираш

Най-важното, когато правиш избор е, да не позволяваш на консултанти по семейните въпроси или на очакванията на обществото да ти налагат какво да правиш. Решенията, които взимаш трябва да са съвместими с личните и семейни цели и обстоятелства. Ще бъдеш много по-щастлива, ако си дадеш време да прецениш възможностите пред себе си и да направиш това, което е най-добро за теб. А те са много: можеш да си дадеш няколко месеца почивка от работа, да останеш вкъщи година или две, да бъдеш до децата си през цялото време докато ходят на училище, или по-дълго.

Бъди горда с избора си

След раждането вероятно ще ти е трудно да привикнеш с мисълта, че в близките няколко месеца ще трябва да прекарваш ежедневието си вкъщи. Грижите около мъника няма да ти позволят да се върнеш към предишния ритъм и да правиш всичко, което ти доставя удоволствие. Не че не си на седмото небе от щастие заради новото попълнение в семейството. Но когато първоначалното опиянение от появата му отмине, може да се почувстваш леко безполезна, непълноценна и отегчена. Остава ти толкова много свободно време, че се чудиш с какво да го запълниш, а рутинните домакински задължения са ти до болка омръзнали. Не забравяй обаче едно – ти вършиш най-отговорната работа като отглеждаш детето си и му служиш за пример. Ти си не само майка, но и модел на подражание и колкото по-дълго време бъдеш до своето дете, на толкова повече неща ще го научиш. Това е най-голямото предизвикателство в живота ти, на което ти трябва да се отдадеш пълноценно. А когато малчуганът поотрасне, можеш да се върнеш към кариерата си. Не си мисли, че времето за това ще отмине – нито ще загубиш уменията си, нито пък знанията ти ще намалеят. Напротив – ще се обогатиш и ще осмислиш живота си.

Поддържай социални контакти

Това, че вече не ходиш на работа и се грижиш за детето си не означава, че трябва да обръщаш гръб на приятелите си. Вярно, че не можеш да им отделяш толкова време, колкото преди раждането, но се старай да бъдеш в контакт с тях, защото можеш да получиш подкрепата им. Ако те също имат деца можеш едновременно да прекараш няколко приятни часа и да осигуриш малко игри и добро настроение на твоето съкровище. Просто помни, че колкото повече то израства, толкова повече лично време ще ти остава.

Организирай се

Чувстваш ли, че каквото и да правиш, все остава нещо, за което си забравила? Най-добрият метод да систематизираш всичката информация, с която разполагаш, включително и задълженията, които трябва да вършиш, е да си изготвиш график. Запиши си всички по-важни телефонни номера, кога и какви ангажименти ти предстоят, дори какво да пазаруваш. Състави си план за всеки ден от седмицата, в който да правиш определени неща. Например понеделник определи за чистене на къщата, вторник и сряда – за ангжиментите извън дома, четвъртък – за пране, петък – подготовка за уикенда (чистене с прахосмукачка, бърсане на прах, готвене). Иозхвърли вещите, които не ти трябват и по-скоро биха навредили на детето ти. Придържай се към правилото „Това което не се облича, не се яде и не може да се използва, се изхвърля“. Ако искаш можеш да накараш мъника също да участва в разбора на вещите. Но каквото и да правиш не забравяй. Не го претоварвай с твърде много задължения. Той има нужда да играе и да се забавлява.

Събуди креативните си сили

Ето тук идва моментът да използваш свободното си време, докато детето спи или приготвиш вечерята. Можеш да се захванеш с рисуване, декориране на дома, писане на мемоари, и с всияко, което ще провокира мисълта и въображението ти. Важно е да отделяш по малко време за себе си, за да релаксираш от домашните задължения и грижите за бебето. Освен това, ако толкова държиш да работиш, винаги можеш да си намериш надомна работа. Вярно, приходите от нея не са големи, но със сигурност ти гарантира няколко часа разнообразие и съсредоточаване в нещо различно от домакинската работа.