МБАЛ „Д-р Иван Селимински” - Сливен сключи договор с посредник за съхранение на стволови клетки от пъпната връв на новородени. Договорът е сключен на 24 август с Групова практика за специализирана медицинска помощ „Шейново”.
Всяка родилка, която е пациент на акушер-гинекологичното отделение в болницата, вече може да заявява желанието си за съхранение на стволови клетки на своето дете. Екипът в отделението ще взима кръв от пъпната вена, от която се извличат стволовите клетки, и ще я изпраща на посредника. За целта не е нужна специална апаратура и допълнително обучение на персонала. Кръвта ще се съхранява в стерилни сакчета на стайна температура, не трябва да се замразява и ще се изпраща веднага. Техниката на извличането на кръвта е елементарна и лекарите са обучени да я извършват. „От нас се иска само вземането и изпращането на кръвта. Извършва се от лекар, който просто трябва да спазва принципите за стерилност и да вземе кръвта така, както се прави при всеки един източник. При отключване на родова дейност и настъпване на раждането, по всяко време на денонощието, кръвта може да се вземе и да се изпрати. Отделянето на стволовите клетки и замразяването им се извършва в съответната донорска банка, която разполага с необходимата апаратура”, каза началникът на акушер-гинекологичното отделение д-р Соня Михайлова.
Стволовите клетки ще се съхраняват при много ниска температура докато детето навърши 18 години. След това то трябва да реши дали ще продължи договора с донорската банка. Сумата, която се заплаща за извличането и съхранение на стволови клетки, е различна за всяка донорска банка, но излиза на българина около 3 000 лв. Парите може да се платят разсрочено, в зависимост от възможностите на родителите. Някои донорски банки имат сключен договор с български кредитни институции и хората могат да получат кредит, ако не разполагат с цялата сума. Д-р Михайлова препоръчва на всички, които имат възможност, да вземат решение за съхранение на стволови клетки, особено хора, които имат първо дете с аномалии. „Така семейството ще бъде по-спокойно. Съобщава се, че чрез стволовите клетки могат да се лекуват много болести - карцином, Алцхаймер, Паркинсон, множествена склероза, левкемия, дори диабет. Тази кръв е с най-много клетки, които са изключително жизнени. Смята се, че методът би могъл да помогне дори ако се използват на място, където има поразен съд, например при инфаркт на миокарда”, твърди д-р Михайлова. Според нея има много случаи, в които младите бъдещи майки постъпват за раждане в отделението и искат да се вземе кръв от пъпната връв, защото са сключили договори с донорски банки. Според нея методът е бъдещето на медицината и въпреки, че е нов за България, все повече хора се интересуват от него. /БГНЕС
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.