Творческата енергия у децата е неизчерпаема. Съзнанието им не е натоварено с ограничения, фантазията им работи на пълни обороти. Рисуването е чудесен начин да изразят част от себе си и да провокират света на възрастните.
Много психолози уверяват, че когато детето рисува, то не просто предава видяното, а изразява на листа част от своите представи, конфликти, страхове, предпочитания и фантазии. С малко търпение и занимания може да насърчиш детето да развихри фантазията си и да се усъвършенства с четката и боичките.
Целта не е да се превръща в един малък Леонардо, важното е да развива творческата си енергия.
За предпочитане е, ако детето е над три годишно, да му дадеш възможност да рисува с водни или друг вид боички. Защо точно такива, след като е къде по-удобно и чисто да му връчиш комплекта с моливите? Всъщност, според психолозите, водните боички са по-подходящото средство за изява, тъй като дават повече свобода и възможности за детската фантазия.
Те позволяват да се смесват и да се получават нови нюанси.
С тях може равномерно и бързо да се покрие по-голяма площ.
Боите позволяват рисуване както с четка, така и с пръсти или тубички с накрайник.
Детето се учи на различни техники на нанасяне на боите.
Флумастерите, боите и маркерите също мога да послужат, но за постигането на специални ефекти, за контури и за довършване на рисунката.
Ако детето обича да работи с моделин, глина или да оцветява стъкло, в специализираните магазини ще намериш бои за всяка една повърхност.
Детето може да изработи само подарък за любим човек, за приятелче или роднина.
Не забравяй да поощряваш с думи и жестове творческите изяви. Детето чувства, че е прието и обичано, че неговата гледна точка е ценена. Показвай произведенията му на близки, приятели и роднини, не пропускай да го похвалиш, особено пред хората с голям авторитет за него.
За всяка възраст
Мъничетата до година, година и половина трудно жонглират с предметите и не се справят добре с четката, но това не означава, че не бива да рисуват. Избирай нещо лесно за възрастта – молив или маркер. Така ще стимулираш фината моторика. Детето сравнява, фантазира, съревновава се с друго, подражава, копира. Важното е да не ограничаваш фантазията му, няма нищо страшно ако тревата не е зелена, а небето не е синьо. Зарежи клишетата и стимулирай въображението му, като не отнемаш от свободата му с правила.
Предучилищната и училищна възраст е период на големи промени за детето. То често изпитва страх и стрес от тях, но творческия процес и рисуването може да му помогнат да се адаптира по-лесно. Мъничето може да изрази чувствата си чрез изобразеното, а ти може да го разбереш по-добре ако се вгледаш в творбите му. Поощрявай творческите му изяви като хвалиш способностите му пред други хора, може да си организирате и своеобразна изложба. Закачи рисунките му на вратата или по стената и покани гости, които да разглеждат.
Не забравяй, че рисуването е просто една игра, при това увлекателна. Използвай тази възможност, за да прекараш време с мъничето. Рисувай и твори с него, използвай пръсти, бои, моливи, всичко, което имаш под ръка. Детето ще бъде много щастливо ако творите заедно.
Освен всичко, може да използваш рисуването като помагало при ученето на цветовете, буквите и цифрите. Децата много по-лесно запомнят новата информация, ако е поднесена чрез игра.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.