Релактация или как да “върнеш” млякото

• от

Кърменето е естествен процес, който в идеалния случай не изисква почти никакви усилия от страна на майката и бебето. В действителност обаче често възникват проблеми...
Релактация или как да “върнеш” млякото

Релактация или как да “върнеш” млякото

Кърменето е естествен процес, който в идеалния случай не изисква почти никакви усилия от страна на майката и бебето. В действителност обаче често възникват проблеми...

Как да стимулираш производството на кърма? Ако бебето все още суче, дори и минимални количества:

  • Поставяй го на гърда максимално често, дори и да ти се струва, че по цял ден е "закачено” за теб. Стимулацията от сукането е най-пълноценна, защото предизвиква и силна емоционална реакция у майката.
  • За да успееш да задържиш детето за по-дълго на гърда, предложи му да суче в моментите, в които и двамата сте максимално спокойни и отпуснати. Можеш да започнеш с контакт „кожа до кожа”, гушкане и постепенно да продължиш с кърмене.
  • Ако бебето е склонно да суче за успокоение, използвай всеки случай, за да му дадеш възможност да го прави – преди или след, както и по време на леката фаза на съня, когато то може да суче, докато спи.
  • Стимулирай гърдите поне 8 пъти за 24 часа – и двете гърди приблизително на всеки 3 часа с едно нощно кърмене или изцеждане. Нивата на хормона пролактин достигат своя пик през нощта, затова нощната стимулация чрез кърмене или изцеждане е от голяма полза за увеличаване на производството на кърма.

Ако изцеждаш, дори и минимални количества:

  • Изцеждай гърдите на всеки 3 часа поне по 5-10 минути на всяка гърда, като нека поне едно от изцежданията бъде през нощта.
  • Продължавай изцеждането няколко минути след последните капки – така даваш сигнал на гърдите да произведат повече мляко.
  • За по-голям ефект от изцеждането го прави в спокойна и приятна обстановка. Можеш да си създадеш ритуали, които ще те отпускат и ще те подготвят за изцеждането – изпиване на чаша вода или любима напитка, приятна музика или релаксиращ аромат.
  • Мисли за бебето, докато изцеждаш, гледай го или го визуализирай, помириши или гушни дрешка, напоена с аромата му – това ще предивика прилив на окситоцин и по-лесно потичане на млякото.

Ако кърмата е напълно спряла:

  • Започни да изцеждаш по няколко пъти на ден в рамките на няколко дни –всяка гърда по 5-10 минути.
  • След няколко дни увеличи броя на изцежданията до поне 7-8 на ден с едно нощно изцеждане.
  • Бъди внимателна при изцеждането, за да не травмираш гърдите. Най-щадящо и ефективно е изцеждането на ръка – можеш да потърсиш инструкции или да помолиш близка, която има опит, да ти покаже.
  • Следвай съветите за изцеждане, посочени в предходния раздел, бъди търпелива и постоянна – започнеш ли да изцеждаш макар и минимални количества, впоследствие те ще се увеличат.

Какво да очакваш?

Ако имаш малки количества кърма, която се опитваш да увеличиш, можеш да очакваш първите резултати около седмица след началото на допълнителната стимулация. В случай, че бебето суче, намалявай плавно и постепено количеството на добавката, за да го стимулираш да се храни от гърдата. Ако лактацията е била напълно преустановена, може да са нужни 2-3 седмици, за да започнат гърдите отново да произвеждат мляко. Най-важно в случая е да проявиш постоянство и да имаш разумни очаквания – независимо какво е количеството кърма, което получава твоето бебче, не забравяй, че всяка капка е важна, полезна и от значение за неговото развитие. Дори и да се наложи да дохранваш, имай предвид, че кърменето е много повече от "хранене от гърда” – емоционалната връзка с бебето е също много значима. Освен описаните дотук мерки, стимулиращи производството на кърма, съществуват и някои хранителни добавки, например на основата на сминдух и други билки, които могат да повлияят положително за увеличаване на количеството на млякото. Те обаче не могат да заменят редовната стимулация на гърдите чрез изцеждане или кърмене.

Нели Стефанова, доброволен консултант по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“