
Рецептите на баба („Помощ“ от поколение за поколение )
„Ние навремето...“ - една от най-често чуваните фрази от роднини, що се отнася до съветите за отглеждане на бебето. На теб се пада тежката задача да отсееш полезно и ненужно.
Гледала ли си филма „Моята голяма луда гръцка сватба“? Той е ярко отражение на балканската действителност – неразривни семейни отношения (т.е. всеки ти се меси, изказва мнение и държи да бъде чут).
Когато у нас се роди бебе, роднини (от близо и далеч) се стичат да помагат. Или поне започват да ти звънят денонощно.
За да бъдем честни, трябва да признаем на бабите, че част от предложенията им никак не са лоши.
И тъй като ние, от списание „Моето дете“, ценим семейните отношения и знаем, че понякога заради дребни неща стават шумни семейни скандали, решихме, че ще сме от голяма помощ на младите майки, ако аргументирано опровергаем или потвърдим правилността на бабините теории.
Избрахме някои от най-популярните, събрахме всички доводи ЗА и ПРОТИВ и накрая се допитахме до лекар за ЗАКЛЮЧЕНИЕ, за да сме максимално обективни.
Сол във ваната
Ако питаш защо бабите ти са слагали сол във водата за банята на бебето, то най-вероятно ще чуеш, че това се прави, за да „не му мирише потта, когато порасне“. Щеше да звучи като безобиден ритуал от миналото, ако не бяха смъртните случаи на бебета, наръсени със сол и увити в пелени. Такова третиране е пагубно за едно новородено! Именно затова медицинските специалисти настръхват, когато чуят думата „сол“ в едно изречение с „бебе“.
- Защо ДА
Слагайки малко сол във ваната (супена лъжица), може да се наподоби физиологичен разтвор. Погледнато реално това е естествената среда, от която идва бебето. Все пак околоплодните води са вид физиологичен разтвор. Един вид водата се „омекотява“. Морската сол, която съдържа над 70 минерала е в пъти по-подходяща от трапезната, ако изобщо се използва за целта. Задължително е след това бебето да се изплакне с чиста вода.
- Защо НЕ
Прекомерното количество сол, дори разтворено във вода, пречи на осмозата (процесът на транспорт на вещества през мембраната на клетките). Освен това, поставена директно върху кожата, солта може да причини изгаряния. Води и до тежка дехидратация, защото кожата на бебето има възможност да пропусне солта, намираща се във водата. Тя да попадне в неговия организъм и да затрудни функцията на бъбреците. Може да раздразни кожата и да предизвика алергична реакция.
Заключението на специалиста
Не е необходимо слагането на каквито и да било видове сол или солеви разтвори във водата за къпане на бебето.
Мазане с мас
„Като те намажех с мас, правя ти едно масажче, загряваш се и спиш цялата нощ“ - цитирам моята майка :). Ех, ако това беше вълшебното сънотворно, сигурно щеше да е прекрасно. Факт е, че животинската мас е много добра за кожата. Може би една от най-полезните, търсени и използвани някога е гъшата мас. Така или иначе това, до което всички имаме достъп, е така познатата на всички ни, добита от прасенце :). Тя, разбира се, може да има редица недостатъци, особено ако се касае за животно, което е угоявано и гледано със смески.
- Защо ДА
Естествена мазнина е, не съдържа парабени и всякакви други подходящи и неподходящи химични съединения. Подхранва и прави кожата гладка и мека. Загрява и е подходяща и при настинки, но не се препоръчва за летни бебета
- Защо НЕ
Живеем във време, в което животните се отглеждат със смески, съдържащи хормони за бърз растеж. Слагат им се антибиотици и т.н. Всичко това се отлага в маста. Освен това, тъй като става въпрос за животински продукт, е възможно бебето да направи алергична реакция, поради наличието на чужд белтък. Пречи на кожата на бебето да диша, оставяйки плътен филм върху нея. Променя нейното алкално-киселинно равновесие, което е от изключителна важност за здравето й.
Заключението на специалиста
По-добре е за омазняване на кожата на бебето да се използва бебешко олио или течни растителни мазнини (бадемово олио, кайсиево олио, кокосово масло), които са неутрални, съдържат полезни за кожата витамини и микроелементи и й позволяват да диша.
Повиване
Сигурно си се сблъскала и с тази наследена от поколенията мъдрост - „да го стегнеш във вързопче, че да спи по-спокойно“. Разбира се и тук мненията са много разнопосочни, а всъщност е добре да се насочиш към златната среда. Има новородени, които наистина се успокояват, като са повити. Все пак нека не забравяме, че идват от място, в което през последните месеци им е било доста тесничко. Нормално е да се чувстват комфортно, ако това усещане им бъде “върнато” по някакъв начин – с прегръдка или повиване. Факт е, че гушкането е най-добрият вариант, но (нека си признаем) и нашите ръце имат нужда от почивка понякога :).
- Защо ДА
Дори да ти се стори странно, бебетата усещат пространството с цялото си същество. А новият свят, в който са дошли, е огромен за техните размери. Затова често се чувстват много добре, ако това пространство по някакъв начин се стесни. Повиването прави точно това. Друг плюс е, че се ограничават движенията на ръчичките.
- Защо НЕ
Това, заради което повиването се отрича, е опъването и стягането на крачетата. Тазобедрените стави на бебето нямат добре оформени легла (ямката, където влиза ябълката на ставата) и е възможно да се измъкнат (луксират) лесно. Забелязала си, че често мъничето, дори оставено по гръб, лежи като жабка – с крачета встрани? Това е най-добрата поза за него. Затова, ако повиваш прави нещата така, че да има свободно място за свиване и разтваряне на крачетата.
Заключението на специалиста
Ренесансът на повиването е предизвикан от идеята, че когато бебето се постави в закътано пространство, но без да се ограничават сериозно неговите движения, то се успокоява и заспива по-лесно. Това го връща към ембрионалното положение. Не забравяй обаче, че повитото бебе трябва да има свобода на движение на крачетата и пелената да бъде повече като “рокличка” или чувалче. Понякога, когато децата са много неспокойни, засукването също е затруднено и ръчичките могат да бъдат прибрани за кратко по подходящ начин.
Други митове
Това ДА!
- използване на памучни пелени:
- сироп от дюли, орехи и люспи от лук против кашлица:
- препечена хума при подсичане.
Това НЕ!
- мазане с ракия при настинка:
- биберон, натопен в мед, за успокояване на плача.
Консултант: д-р Анета Попиванова, неонатолог, началник отделение Физиологично, СБАЛАГ Майчин дом, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.