Бременна съм в 6-ия месец. Наскоро ми се появиха разширени вени. Чувствам краката си много уморени. Преди бременността не съм имала такива проблеми. Какво ще ме посъветвате?
Мина Стефанова, Стара Загора
Често разширените вени се появяват за първи път по време на бременност.
Това се дължи на хормоналните промени, които настъпват в организма. Те водят до отпускането на венозната стена. Освен това нарастващата матка притиска кръвоносните съдове и кръвообращението в долната половина на тялото се затруднява. Така настъпва недостатъчност на венозните клапи. В резултат – венозната кръв се застоява в долните крайници и вените стават добре забележими. Тогава се появяват тежест, отоци и болки в краката.
Препоръчвам на всички бременни с подобен проблем задължително да се посъветват със съдов хирург или ангиолог, за да им бъде направено доплерово изследване.
При него с помощта на ултразвук се изследва проходимостта на дълбоките вени, наличието на рефлукс в повърхностната и дълбока венозна мрежа. Това е много важно за определяне на правилния план на лечение и избора на еластични чорапи и чорапогащници.
Консултацията със специалист е задължителна, защото разширените вени не са само козметичен проблем.
При напреднала бременност те могат да доведат до усложнения, застрашаващи живота на майката и плода. При продължително развитие на болестта се нарушава храненето на кожата и подкожната тъкан. Кожата променя своя цвят, става кафяна и лесно ранима.
Най-тежкото усложнение е тромбофлебитът.
Това е процес на възпаление на венозната стена с образуване на тромб. Засегнатата вена е уплътнена, зачервена и болезнена. Понякога се наблюдава бързо разпространение на процеса към слабините. За да се предотврати разпространението на тромба в бедрената вена с последваща белодробна тромбоемболия се налага спешна операция.
Ако процесът се развие първоначално в дълбоката венозна мрежа, крайникът отича и става болезнен, като отокът не спада при почивка. Това заболяване са нарича флеботромбоза. Проблемът е, че тромбите в дълбоките вени не са здраво свързани със съдовата стена. Затова има реална опасност те да се откъснат и да се придвижат по посока на сърцето.
Нужно е да знаеш
- 1-2 часа е интервалът, на който трябва да правиш почивка и да се раздвижваш при пътуване.
- Избягвай дългото стоене изправена и продължителните разходки.
- Започни с носенето на еластичен чорапогащник още в началото на 9-те месеца.
- При спаднал свод и болки в стъпалата носи ортопедични подложки и обувки с 3 до 5 см ток.
- Не използвай горещи вани. Обливай краката си с хладка вода.
- Вкъщи повдигай краката си нависоко, така че стъпалата да са на 10 см над нивото на сърцето.
- Не излагай краката продължително време на слънчеви лъчи; плуването в хладка вода тонизира венозните съдове.
- Не носи стегнати дрехи; избягвай алкохола.
- При зачервяване и болка по хода на съществуваща разширена вена потърси за консултация съдов хирург или ангиолог.
Консултант: д-р Анастас Анастасов, съдов хирург, Клиника по съдова хирургия, Национална кардиологична болница, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.