Ранни симптоми на бременност

• от 20

Ранните симптоми на бременност са различни при отделните жени. Някои жени започват да чувстват признаците на бременност още в първата седмица от зачеването, за други, това може да се случи чак след няколко седмици.

Дали съм бременна? Този въпрос винаги е свързан с много емоция – радост или несигурност.

Бременността е един напълно естествен процес, който налага някои промени в организма на жената за известно време. При някои тя протича много леко, без редицата  неприятни усещания, които я съпътстват, при други тя протича по-тежко и предполага известна промяна на начина на живот.

Напълно нормално е да се чувстваш объркана и да изпитваш смесени чувства относно целия период на бременността и предстоящото раждане.

Ранните симптоми на бременност са различни при отделните жени.

Някои жени започват да чувстват признаците на бременност още в първата седмица от зачеването, за други, това може да се случи чак след няколко седмици.

Симптомите варират по интензитет, честота и продължителност. Имай предвид, че много от по-долу изброените ранни симптоми на бременност могат да бъдат сбъркани с наближаването на предстоящия менструален цикъл, а също могат да се окажат и предвестници на друго заболяване.

Все пак, ако почувстваш някой от следните симптоми (и си сексуално активна), можеш да се усъмниш за наличие на бременност - отскочи до аптеката за тест.

Ако той се окаже положителен ще се наложи да промениш някои от навиците си в името на своето бебе.

Ако пушиш или употребяваш алкохол ще трябва да ги спреш, защото тютюнът и алкохолът вредят на растящото бебе. Трябва да спреш и приема на някои видове медикаменти, които са несъвместими с бременността.

Пропуснат/закъсняващ менструален цикъл

Това може би е най-забележимият симптом. Обикновено именно той е причината да се замислиш дали са налице и някои от другите симптоми, както и да изтичаш веднага до аптеката.

Напрежение в гърдите

Това е друг много осезаем признак на бременност – гърдите се уголемяват, стават напрегнати, понякога дори болезнени, а зърната – изключително чувствителни. С течение на бременността те ще потъмнеят. Причината е, че тялото започва да подготвя гърдите за производство на мляко.

Умора

Един от ранните симптоми е умората и изтощението, понякога съпътствани със замайване и задъхване. При ежедневните дейности може да усетиш, че започваш да се уморяваш много по-бързо, да се задъхваш при изкачване на стълби, които преди това не са представлявали проблем.
Може да почувстваш замайване или прилошаване дори само при по-продължително стоене права, особено ако е в задушно помещение, възможно е дори прималяване и припадане. Това може да се случи и ако си гладна, тогава причината е пониженото ниво на кръвна захар.
В края на деня нямаш сили за каквото и било друго, освен за почивка.

Учестено уриниране

Изведнъж забелязваш честите посещения в тоалетната, включително през нощта. Причината е, че уголемяващата се матка оказва известен натиск върху пикочния мехур. Освен това бременността причинява увеличаване на производството на телесни течности, така че е добре от рано да свикнеш с факта, че ще ти се налага все по-често да посещаваш тоалетната.

Сутрешното прилошаване

Сутрешното прилошаване и гадене може да бъде съпроводено и с повръщане. Може да се случи, когато го очакваш най-малко. Някои жени го изживяват доста тежко, при други този симптом липсва. Добрата новина е, че към третия месец на бременността гаденето и повръщането отшумяват.

Увеличаване на апетита/промяна на вкуса

Внезапен порив за опустошаване на хладилника. Чувстваш постоянен глад, започваш да ядеш в по-големи количества. Изпитваш изненадващо отвращение към някоя досега любима храна или обратното – започваш да харесваш нещо, което до момента не си обичала.

Чувствителност към миризми

Това е друг много явен симптом на бременността – развиваш рязка (и за партньора ти напълно необяснима) непоносимост към някои ежедневни миризми – парфюма си, автършейва му, дезодоранта, миризмата на риба, на готвено, към цигарен дим, към някои препарати.... За това можеш да виниш увеличеното количество естроген в организма си.

Киселини

Много често именно киселините могат да се окажат първият усетен симптом на бременността, особено ако до момента не си страдала от тях. За да намалиш ефекта им избягвай киселите храни и плодове (лимони, ананас, портокал). Няколко глътки газирана вода ще облекчат неприятното положение. Ако киселините те измъчват вечер, намери си по-висока възглавница, която да повдига леко главата ти.
За съжаление киселините могат да съпътстват целия период на бременността.

Запек

Този симптом се предизвиква от хормоните, които въздействат върху гладката мускулатура на червата, което води до забавяне на перисталтиката. Обикновено след третия месец отшумява.

Кървене на венците

Много често бременността бележи своето начало с кървави следи по четката за зъби. Снабди се със специална паста за зъби (на българския пазар се предлагат такива, подходящи за бременни) и с по-мека четка, за да не дразниш допълнително венците.

Честа промяна в настроението

Отново виновни за това са хормоните. Необяснимото редуване на радостни емоции с раздразнителност е много типично за бременността, и то за целия й период.

Имплантационно кървене

Понякога между 3 и 6-тия ден от зачеването, когато оплодената яйцеклетка се опитва да се имплантира в матката, може да се появи леко леко прокървяване във формата на розово-червеникаво петно. Този симптом не се проявява сравнително често, така че не е един от най-явните симптоми на ранна бременност.

Болка в кръста

Болката в кръста е лесно обяснима – започваш да трупаш килограми, матката ти нараства, бебето расте, променя се стойката ти.

Проблеми със съня

Не можеш да заспиш до късно и не можеш да откриеш удобна поза сън. Съчетано с нощните посещения в тоалетната, това наистина може да бъде неприятно.

Увеличаване на теглото

Необяснимото покачване на теглото и подуването също са симптоми на бременността. Предстоят ти няколко месеца, в които ще трябва да полагаш особени грижи за хранителния си режим – от една страна да не трупаш излишни килограми (11-13 кг за цялата бременност са напълно достатъчни), от друга да снабдяваш своя организъм с всички необходими за растежа на бебето витамини, минерали и микроелементи.

Положителният тест за бременност

Е, това е най-сигурният признак на ранна бременност. Посочените до момента симптоми винаги могат да бъдат объркани с други неразположения, които се проявяват при жената в един или друг момент. Честито, ще ставаш майка. Предстоят ти 9 месеца, изпълнени с противоречиви чувства, един куп неудобства, но и радостната мисъл, че скоро ще гушкаш своето бебе.
Не забравяй да започнеш приема на фолиева киселина от момента, в който разбереш, че си бременна. Всеки ден по 0,4 мг, поне до 4 месец намаляват риска от поява на дефекти на невралната тръба на плода с до 70-80%.

Появата на тези симптоми не означава, че задължително си бременна.

Ако изпитваш съмнения направи тест за бременност или посети гинеколог. Ранното  й установяване, редовното наблюдение и навременната диагностика са от изключително значение за правилното развитие на бременността.