Раница до 3 кг е безопасна за здравето на ученика

• от

Безопасната раница за учениците до пети клас трябва да тежи максимум 3 килограма.

Безопасната раница за учениците до пети клас трябва да тежи максимум 3 килограма.

По-големите, включително и гимназистите, могат да носят най-много до 4-5 кила без риск да увредят гръбначния си стълб и да получат трайни изкривявания за цял живот. Това обяснява доц. Румен Кастелов ­ завеждащ Клиниката по ортопедия в Университетската многопрофилна болница „Света Анна” в София.

У нас обаче няма норматив за раниците на децата ни и понякога те тежат до 8 дори 9 кг., коментира специалистът. По думите му това е една от водещите причини за бума на гръбначни изкривявания сред учениците напоследък.

Раница до 3 кг е безопасна за здравето на ученика

Другите са неудобните чинове в училище, неправилната стойка на децата в клас, за която учителите не са инструктирани да следят, както и липсата на задължителни профилактични прегледи в началото на всяка учебна година, при които заболяването може да се улови навреме и да започне лечението му.

Всяко второ българче е прегърбено от тежките учебници, а мускулите му са неразвити, показват резултатите от проучване на Националния център по обществено здраве и анализи.

Още в първи и във втори клас 12,5% от децата са със сколиози и кифози, а общо над 60 на сто от всички ученици имат някакъв проблем с костно-мускулната система. Уврежданията на хлапетата обаче не се вписвали в здравните им картони. Когато личните лекари пък открият заболяването, родителите не информират за него учителите, за да вземат мерки.

Така учениците продължават да стоят на неудобни чинове, в школото никой не ги наблюдава дали стоят с изправени гърбове, а учителите по физическо възпитание ги натоварват с упражнения, които са непосилни за тях, коментира доц. Румен Кастелов.

Ортопедът обясни, че нелекуваната сколиоза или кифоза впоследствие, особено в пубертета, могат да затруднят сърдечната дейност и да влошат дишането на тийнейджъра.

Около 50% от децата страдат от плоскостъпие и паднал свод, установили още лекарите по време на проучването. Този проблем също се открива късно, когато момичетата в пубертета започнат да ходят на високи токчета и лечението вече е по-трудно.

Родителите да водят децата си на профилактични прегледи преди започване на всяка нова учебна година, посъветва доц. Кастелов. Така, по думите му, всеки проблем може да бъде хванат навреме и лекуван много по-успешно, отколкото към 18-20-годишна възраст.