Много бъдещи майки се вълнуват от това, дали ще имат раждане без разкъсвания. Разбира се, никоя не е застрахована от такива неприятности, но могат да се вземат много профилактични мерки, които да предотвратят появата им.
На първо място е важно лекарите да не форсират раждането и да те оставят да заемаш позите, които искаш до последно, да се разхождаш при нужда или просто да се облегнеш на любимия.
Изключително важно е спокойствието ти, защото страхът и притесненията променят хормоналното ниво и пречат на нормалното протичане на процеса.
Раждането легнала по гръб изобщо не е най-удобната и ефективна поза. Права, клекнала, легнала на страни или с полуизправен гръб – важното е да използваш гравитацията и позите, които позволяват максимално разтягане на мускулатурата и тазовите кости.
Важното е да слушаш ритъма на тялото си, да не допускаш да ускоряват раждането със системи окситоцин, или пък да лежиш постоянно. Не бива да напъваш по заповед, а само когато тялото ти подсказва това, сигналите му не можеш да объркаш. Обратното ти гарантира разкъсвания.
Максимално естественото протичане на раждането, съчетано с комфортна обстановка, свобода на движенията и компания от доверен човек – това са основните фактори, които позволяват на тялото да се подготви за този процес, мускулите и тъканите да се разтегнат постепенно (а не форсирано и на сила). Освен всичко, вече има много изследвания, които доказват, че естествените разкъсвания засягат много по-повърхностно кожата и мускулатурата и зарастват по-бързо. Докато епизиотомията, която лекарите правят почти рутинно, е срез на мускулите и възстановяването отнема повече време, а много често остават и белези.
Преди самото раждане също можеш да се погрижиш добре за себе си и да се подготвиш.
На първо място, важното е да се запознаеш добре с етапите на раждане, с възможностите, които имаш, защото те не са никак малко. Ако познаваш добре анатомията си, можеш да определиш положението на бебето, имаш познания за всеки етап от раждането, имаш информация за алтернативните методи на обезболяване и релаксация, значи си свършила половината част от раждането.
Редовният масаж на перинеума спомага за подобряване еластичността на мускулите в тази област, която при раждането на бебето се разтяга максимално и е подложена на риск от разкъсване.
Масажът е чудесна профилактика, прави се лесно, а на нашия козметичен пазар вече дори продават специални масла, предназначени за тази интимна зона.
Препоръчва се за всички бременни, особено за повторно раждащи, които първия път са имали епизиотомия. При второ раждане има възможност да се получи разкъсване на същото място, тъй като при тази процедура тъканите губят своята еластичност.
Можеш да се възползваш и от упражненията за подобряване еластичността на мускулите.
- Упражненията на Кегел са много подходящи и вършат чудесна работа. С тях може да тренираш мускулите, които най-активно участват в процеса на раждане. Редовно свивай и отпускай мускулите на перинеума. С всеки изминал ден увеличавай бройката. Може да го правиш незабелязано от всички, докато си на работа, в градския транспорт или у дома. Добре е да правиш по около четиридесет свивания и разпускания в няколко серии всеки ден. Упражненията подобряват чувствително кръвообръщението на мястото, повдигат мускулния тонус и намаляват риска от разкъсване.
- Йогата за бременни също може да ти помогне в каузата. Освен, че ще се научиш да релаксираш телом и духом, ще научиш конкретни упражнения за разтягане, които също се отразяват чудесно на важните мускулни групи. Дишането, което се преподава в часовете по йога ще ти помогне в сюблимния момент да осигуряваш достатъчно кислород на бебето и на собственото си тяло.
Има и няколко подходящи лесни упражнения за разтягане на мускулатурата долу.
- Седни удобно на пода, не облягай гъба си, а го изправи и скръсти крака пред теб, сядайки по турски. Опитай се да свиеш максимално краката, така че да усетиш опъване от вътрешната част на бедрата.
- Друго подходящо упражнение е така наречената „пеперуда” – отново седни на земята с изправен гръб и допри пред себе си едно срещу друго ходилата. Така краката ти са свити и сякаш оформят крилата на пеперуда. Както са свити, раздвижи активно колената нагоре и надолу няколко пъти. След това се отпусни.
- Опитай се да постоиш известно време клекнала, на пръсти.
- Един път на ден обиколи хола по патешки, клекнала и с малки стъпки.
- Ако усетиш, че се задъхваш или нещо започва да те боли, веднага прекрати упражненията, легни и се отпусни като дишаш дълбоко.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.