
Кои звукове затрудняват детето?
„к“, „г“, „х“
Първо се появяват т.нар. гърлени звуци „к“, „г“, „х“. Но ако забележите, че звукът „к“ липсва при изговора на думичките, когато детето е на година и половина, непременно се консултирайте с логопед.
„с“, „ш“
Т. нар. съскави и шушкави звукове също създават затруднения. За да може дедето да говори, често заменя звук, който не може да произнесе с друг, който успява.
„л“
Този звук не изговарят правилно и голям процент от възрастните. Колкото по-рано се обърне внимание на детето, толкова по-бързи и по-успешни ще бъдат резултатите.
„р“
Най-трудният звук в българския език, защото е вибриращ. Но ако на 3 години детето не може да каже „р“ това не е дефект, защото този звук се появява между 4 и 5 година от развитието на детето. Всичко има значение за правилния изговор на звуковете – дори кога да ce махне биберона или кога детето се научава да дъвче, да пие от чаша... Причина за неправилното произнасяне на даден звук може да бъде междузъбният сигматизъм, което означава, че езикът се поставя между зъбите. А това е в резултат от прекалената употреба на биберон, смукането на палеца и др. Деформацията на зъбите също създава пречки за правилното звукопроизношението. При затруднения на звука „р“ може да има ленивост на езика, неправилно дишане и гълтане, къса подезична връзка (детето не може да се изплези езика, но това се коригира от специалист).

Кога проговаря детето и как да му помогнем?
Проговарянето на детето е един от най-вълнуващите моменти в развитието му. А роля родителите в процеса е изключително важна.
На каква възраст може да се коригира неправилния звук?
По принцип няма ограничения във възрастта. И на 30 години ако човек не може да казва „р“, а иска да се научи, е възможно.
Разликата е, че при децата всичко става по-бързо, а при възрастните по-трудно, тъй като навикът е голям. Но имайте предвид, че ако детето има нарушения в звукопроизношението, когато започне да се учи да чете и пише, това ще доведе до допълнителни трудности.
Защото нарушен звук при произнасяне означава нарушен звук при писане. Когато диктувате на детето, то чува, запомня и после си повтаря наум. Така че, дори правилно да чуе думите, то си ги диктува наум по начина, по който ги изговаря. И това води до усложнения.
Започва да пише неправилно, заменя буквите и т.н. Ето защо своевременното разрешаване на проблема ще ви спести допълнителни притеснения.

Развитие на речта на детето - стъпка по стъпка
Развитието на речта на детето включва няколко етапа: единият период е свързан с подготовка за словесната реч от раждането до края на първата годинка на детето;...
Не стимулирайте бебешкия говор.
Тъй като речта е социално умение, което се развива на базата на подражанието, важно е и вие как общувате с детето. Около 1 година дедето започва да образува свои думички. Добре е да не стимулирате бебешкия говор. Не казвайте: „Виж буто“ или „Ето го бау-бау“. Говорете на детето правилно. Ако то каже „оля“ вие не повтаряйте след него по същия начин, а кажете „вода“. Когато детето чува правилния изговор, то се научава да възпроизвежда правилно и думата и фразата. Основно правило е, че речта не може да бъде развита ако няма подражание.
Една подходяща игра-упражнение за деца над 3 години: Пляскайте с ръце или удряйте по масата с детето, когато в думичките, които произнасяш има например звук „ш“.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.