Работа от вкъщи – предимства и недостатъци

• от

За много майки работата от вкъщи се е превърнала в подходяща алтернатива, която им позволява от една страна да се грижат за малчугана си, а от друга – да допринасят за семейния бюджет.

За много майки работата от вкъщи се е превърнала в подходяща алтернатива, която им позволява от една страна да се грижат за малчугана си, а от друга – да допринасят за семейния бюджет. И ти ли се замисляш да изпробваш този вариант? И ти ли смяташ, че можеш да „пренесеш“ офиса в дома си и да имаш време за семейните задължения и любимите си хора? Да, така наистина ще бъдеш около детето си 24 / 7, ще можеш да разполагаш с цялото си време и да го организираш според ангажиментите си, и най-важното – ще балансираш между семейството и кариерата. Длъжни сме да те предупредим обаче, че работата от вкъщи има както свои предимства, така и своите недостатъци. И ти трябва да обмислиш и двете страни на въпроса, преди да се впуснеш в това начинание.

 

Началото

Каквито и да са съображенията ти да започнеш работа от вкъщи, преди всичко прецени  дали финансовите постъпления ще удовлетворяват нуждите на семейството и дали няма да се окаже прекалено рисковано общите доходи да не са достатъчни за издръжка. Няма да можеш да разчиташ на парични премии и празнични надбавки, на платен отпуск или заплащане за извънреден труд. Много добре обмисли с какво точно искаш да се захванеш  и дали жилището ти позволява да работиш от вкъщи. Трябва да имаш едно кътче от дома си, където да разположиш работното си място и да знаеш, че то ще бъде неприкосновено. Ако ще ти е необходим телефон, обсъди с половинката си прокарване на втора телефонна линия или друг мобилен номер. Знай, че част от бюджета трябва да отива за консумативи за бизнеса, за необходими такси и документи, ако си решила да регистрираш фирма или да се занимаваш с търговия.

Работата  

При избора на конкретната работа, която ще вършиш от вкъщи, прецени колко време ще можеш да й отделяш и какво целиш – просто запълване на ежедневието или сериозно занимание. Ако избереш първото, то със сигурност трябва да си дадеш сметка, че доходите ще са минимални и ще покриват някои елементарни разходи, но основно ще разчиташ на заплатата на половинката си. За втория вариант със сигурност ще ти трябват много повече време, отговорност и разбира се средства – защото в днешно време, за да започнеш собствен бизнес, ти е необходим солиден начален капитал, който да инвестираш, за да успееш да се развиеш самостоятелно. Ако вече знаеш с какво искаш да се занимаваш и имаш възможност да го правиш в домашна обстановка, тогава ти остава единствено да пренаредиш приоритетите си, да си изградиш план за действие и стегнат график, и да ги следваш. Възможно е и все още да не си се ориентирала в определена насока. За да ти е по-лесно, започни собствено „разследване”. Разпитай за идеи приятелки или жени в същото професионално положение като теб, с които имате сходни интереси на работа. Свържи се с предишните си работодатели и им предложи възможността за работа от вкъщи, като им обясниш, че ще сте си взаимно полезни. Не се поддавай обаче на предложенията, които обещават лесни пари. Имай предвид, че обикновено този тип реклами във вестниците и  уебпространството целят само да експлоатират труда ти. Някои фирми дори искат да внесеш някакъв капитал или да увлечеш и други да се занимават със същото, преди още да си получила залащането си.

Организация

Докато другите се борят с трафика, лошото време и компанията на непритни колеги, ти си в изгодната позиция да си шеф сама на себе си и да не се съобразяваш с никакви други фактори, освен със своя график. От предната вечер си изготвяй план за следващия ден и се стреми да го следваш стриктно. Така ще си спечелиш допълнително време сутринта и няма да се чувстваш дезоиентирана в новата ситуация. Можеш да поработиш след като изпратиш децата на училище или след като сложиш мъника си да поспи след сутрешната си закуска. Цени времето, което имаш за работа, но не пренебрегвай и домашните отговорности. Ако знаеш, че не можеш да се концентрираш напълно докато не сложиш децата да спят, тогава се захвани с нещата, за които иначе не ти остава време – готвене, чистене, пазаруване, кафе с приятелка у дома или разходка в парка с детето. А когато настъпи времето за работа, се постарай все пак да си набавила необходимата ти информация, да си се свързала с колегите или ръководителите си или просто да знаеш как да бъдеш максимнално ефективна, за да можеш, когато си легнеш да чувстваш удовлетворение.

Работата от вкъщи ти дава предимства, за които мечтае всяка една семейна работеща жена. Началото може и да е трудно. Имай предвид, че на този тип ангажираност се гледа малко несериозно и може да не те възприемат като истински кадър, който се труди наравно с останалите. Освен това, ако работиш за външна фирма или предприятие, внимавай за възнаграждението си, за това кой и къде отчита труда ти. Не са малко случаите, в които се изискват много повече отговорности от първоначалната договорка или се заплаща по-малко от заслуженото. Помни, ти си избрала да работиш от вкъщи, за да имаш време за семейството и дома си. Ако усетиш, че ставаш напрегната, че децата те молят за внимание и време, просто спри за малко. Денят е дълъг, но ти разполагаш с него, защото си си у дома. Което значи, че можеш да организираш така задълженията си, че да свършиш много повече неща, отколкото, ако трябваше да седиш зад бюрото в офиса и след 8-часов работен ден да се прибираш капнала, за да се заемеш с домашните въпроси.  Работата от вкъщи е и предимство, и недостатък – от теб зависи накъде ще наклониш везните.