Първото кърмене

• от

По всички правила на това изкуство първото кърмене може и е желателно да се осъществи още в първите часове след раждането на бебето.

По всички правила на това изкуство първото кърмене може и е желателно да се осъществи още в първите часове след раждането на бебето.

Разбира се, всичко зависи и от състоянието на мама, но ако се чувства добре, не би трябвало да има нещо, което да попречи на първото хранене.

Още със самото си раждане първите и най-основни нужди на едно бебе не са да бъде измерено, претеглено и изкъпано под струята на чешмата, а да бъде гушнато от мама, да усети ароматът, топлината и туптящото й сърце. Много години лекарите не оценяваха огромното значение на тази първа среща между мама и бебе веднага след раждането. Но всъщност се оказва, че от всяка гледна точка то е жизненоважно и за двете страни.

Правени са многобройни изследвания, с които се доказва, че хормоналното ниво на бебчо и мама се регулира плавно и се балансира изключително успешно в следствие на първото гушкане.

Обратното води до стрес и у двете страни, а според статистиките в болниците, където се подава детето веднага на майката, случаите на изоставени деца са в пъти по-малко, отколкото в тези, които нямат тази практика. Ако дадеш възможност на детето да засуче още в самото начало на своя живот, със сигурност шансовете кърменето да бъде успешно са огромни.

Специалистите по кърмене препоръчват първото засукване да е още на родилния стол, но някои подробности са от значение:

1. Препоръчват да сложиш детето на гърда веднага след раждането му, докато пъпната връв пулсира;
2. Да го гушнеш още преди да са направени всички стандартни процедури от рода на теглене, мерене, измиване;
3. Детето трябва да е сложено направо върху кожата ти, а отгоре покрито с чиста пелена и с шапчица, за да не губи топлина;
4. Препоръчително е осветлението в стаята да е приглушено;
5. Майчиният глас и ласки действат успокояващо и спомагат за адаптацията на бебето към новата среда, така че не пропускай да му говориш нежно и да го гушнеш.

Първото засукване е важно не само за бебето, но и за мама.

Раждането на бебето не е краят на процеса, остава плацентата, която също трябва да излезе. Именно съкращенията на маточната мускулатура в следствие сукането на бебето предизвикват раждането на плацентата. Това може да стане веднага след излизане на бебето, но може и да се поотложи във времето. Разбира се, процесът е възможен само ако лекарите не бързат и не сложат медикамент за ускоряване излизането на плацентата.

Според най-новите изследвания и данни от няколко американски болници, децата, които засукват коластра веднага след раждането си са много по-устойчиви, адаптивни и здрави, отколкото тези, които не са имали същия шанс.

Една от важните подробности в случая е, че коластрата съдържа важни антитела, предпазващи мъничето от инфекции, които могат да се появят в следствие бактерии в родовия канал или в болницата. Освен това, при изписване на бебетата от изследваната група, тези които са засукали рано са отчетливо по-напред в теглото, докато другите спадат в графа „стандартно спадане на тегло в болнични условия”.

Сукателният рефлекс се счита за първия безусловен човешки рефлекс и още в първия час на бял свят бебето е способно да суче активно. Ако му дадеш възможност от рано, шансът да доразвие добре този рефлекс и кърменето да е успешно начинание е над 90%.

Първото кърмене

Първото сукане има и много важен психологически ефект върху бебето.

То е провело девет месеца в полумрак, чувайки майчиното сърце и изведнъж с раждането настъпва коренна промяна – светлина, нова среда, друга температура, чужди и резки шумове. Това е сериозен стрес за детето и не е трудно да си представим, че промяната най-вероятно води до сериозен дискомфорт и тревожност у мъничето. Именно затова е важно да попадне веднага в майчината прегръдка, да усети с кожата си нейната кожа, да чуе гласа й близо до себе си и да усети ритъма на сърцето й. Първото кърмене също допълва успокояващият ефект от присъствието на мама и адаптацията на мъничето минава лесно и без излишните дози стрес.

Първата прегръдка и сукане са важни и за мама.

Така родилката преодолява по-бързо стреса, който е изживяла, приема бебето по-лесно и се настройва бързо за това, което я очаква. Всички изследвания в тази насока показват, че при ранно поставяне на гърдата процентът на изоставени бебета е под 1% в съответните болници. Адаптацията на родилката е много по-лесна, случаите на следродилна депресия са минимални, а въпросите от рода на „Ще го обичам ли?” или „Дали ще се справя?” направо се изпаряват от главата на родилките.

И все пак има случаи, в които за съжаление е невъзможно да изпълниш този първи майчин ритуал на любов и грижа:

• Когато се появи силно кръвотечение и се налагат спешни интервенции;
• Когато се налага да се вливат антибиотици;
• Когато си под обща анестезия;
• Когато бебето има нужда от спешна медицинска помощ;
• Когато майката е болна от опасен вирус.
• Ако физически е отпаднала и няма сили и желание.