Голяма част от бебетата се сдобиват с първите зъбки някъде между четвъртия и седмия месец.
Има и изключения, при които първото бисерче се появява едва на три месеца, докато пък при други чак на първата година. Сред майките се носят и слухове за бебета родени със зъбче, което също е вероятно. Когато и да се появят обаче, обикновено са повод за недоволство, неспокойствие и дори хрема при детето.
Зъбите започват да се оформят още докато детето е в утробата, тогава се оформят и венците.
След раждане постепенно зъбчетата пробиват навън през венците, което предизвиква болка и безпокойство у детето. В общи линии, първо се появяват първите две зъбчета долу, след това по средата отгоре, а след тях започват един по един да никнат и останалите от страни. Възможно е в началото да изглеждат криви, но това не е повод за безпокойство, постепенно с времето се изправят.
Последните зъбки израстват обикновено към втората година на детето. До третата година то трябва да има 20 млени зъбчета, които на свой ред по-късно ще отстъпят място на постоянните. А това се случва горе долу около шестата година на детето.
Симптомите, които подсказват, че никне зъбче
Според някои лекари този процес може да предизвика нервност, температура и дори диария. Почти всеки втори родител споделя, че детето изпитва голям дискомфорт и болка при никненето на зъби.
Често никненето на съби е съпроводено с:
- постоянно обилно отделяне на слюнка
- раздразнителност и чест плач
- желание да хапе и дъвче всичко, което попада в ръцете му
- отказва храна
- проблеми със сънят
Според някои лекари зъбките не могат да причинят температура и разстройство, мнението им е, че това е чисто съвпадение и родителите трябва да потърсят специализирана помощ за лечението на тези симптоми. Ако се случва и при теб, по-добре заведи детето на консултация, дори и ако очевидно му расте зъбче.
Как да облекчиш състоянието на детето при никнене на зъби
Как да облекчиш състоянието на детето при никнене на зъби
Най-стандартното и ефективно решение е да дадеш на бебето да дъвче мека гумена играчка.
В момента се намират такива, които са пълни с течност, която можеш да охладиш предварително в хладилника. Студеното притъпява болката за известно време. Ако детето е по-голямо, може да му предложиш студено кисело мляко или резенче студена ябълка, която да гризе. Ако тези трикове не помагат може да пробваш с геловете за венци, които охлаждат и имат обезболяваш ефект. Намазваш пръста си с някой от тях и разнасяш по венците. В началото опитай със съвсем малко количество, защото макар и рядко, понякога предизвикват алергична реакция. Понякога се налага да дадеш няколко капки панадол, но за това е най-добре да питаш педиатъра.
След като пораснат, зъбките трябва да се почистват с четка, подходяща за възрастта на детето и с много малко паста за зъби.
Това трябва да става след последно хапване вечерта. Желателно е детето да не заспива с биберон и след почистването на зъбите да не пие нищо освен вода.
След като пораснат зъбките заведи детето на зъболекар, за да провери дали всичко е наред. Нека той да ти обясни добре как да поддържаш хигиената в детската уста. Ако детето има навика да смуче биберон или пръст, ще трябва да се постараеш да го отучиш от тези вредни навици, тъй като водят до изкривяване на зъбите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.