Първите стъпки на малките готвачи

• от 1

Дали пасираш любимото му зеленчуково пюре, или приготвяш свеж сок от моркови, твоето дете те наблюдава внимателно още от първите си месеци.

Дали пасираш любимото му зеленчуково пюре, или приготвяш свеж сок от моркови, твоето дете те наблюдава внимателно още от първите си месеци. А на годинка вече наднича да види какво бъркаш толкова съсредоточено над печката. Използвай любопитството му и го изкуши да участва в приготвянето на храната заедно с теб. Ще бъде не само забавно, но и много полезно.

Добър момент да стартирате с уроците е времето между втората и третата годинка.

Фокусирай се върху мисълта за ползата за детето и забрави за безпорядъка, който ще настъпи, благодарение на невръстния ти помагач. Да, вместо за 30 минути приготвянето на вечерята ще отнеме поне час. И все пак настина си заслужава – ето кои са безспорните предимства за невръстния готвач.

Свиква да изпълнява инструкции

Още преди да може да чете детето разбира, че трябва да спазва рецептата, за да е добър крайният резултат. Можеш да му четеш на глас и да обясняваш защо трябва да се придържаме към последователността на инструкциите.

Решава първите си задачи по математика

За малкото ще бъде забавно да премери например колко брашно или захар ще трябва да сложиш. Докато прави това, попитай го например кое ще тежи повече -  половин чаша брашно или цяла чаша.

Развива сетивата си

Използвай различни на плътност, на миризма и на вкус продукти. Позволи му да усети разликата между зеления боб и ориза, като лекичко ги докосва. Остави го да разбере разликата между захарта и солта. Дай му например да помирише джоджен и след това ванилия. Сменяй подправките. Така постепенно то ще ги асоциира с ястията, които му приготвяш.

Обогатява речника си

Помогни на детето постепенно да научи думите за храните и за предметите, които държите в кухнята. Брашно, захар, яйца, тигани, тенджери...  - за малкото това е цял нов свят. Изговаряй такива думички бавно, като му показваш предмета, за които се отнасят.

Разбира противоположностите

С лекота ще научи разликата между твърдо и меко, топло и студено, сурово и сварено, сладко и солено и т. н.

Учи се да съдейства

Окуражи мъника да ти помага, като винаги го поощряваш, когато се справя добре. Това включва и да не го притесняваш, ако се бави например, докато разбива нещо. В забавните задачи се редувайте. Например, когато облизвате остатъците от сметаната от съда, в който сте я разбили, преди да го измиете.

Няколко златни правила за готвене с деца

Организирай пространството в кухнята, така че ти и малкото да се чувствате удобно.
Избери лесни рецепти - започни с такива от 2-3 стъпки. Започни с храна, която детето обича и ще е доволно да участва в приготвянето й.

Отвори готварската книга на избраната рецепта. Така малкото ще разбере, че трябва в бъдеще да поглежда там и да изпълнява инструкциите.

Подсети детето да си измие ръцете, преди да започнете с кулинарните опити. То ще разбере като измиеш първо твоите.

Започнете с готвенето, като му показваш всеки продукт и бавно казваш названието му.

Давай на малкото да помирише всяка храна.
Дай му да опита някои от продуктите – например настъргания кашкавал.

Отмери захарта, която ти трябва, и му подай чашата с нея, за да я изсипе в купата за разбъркване. Ако все още не координира добре ръцете си, внимателно придържай чашата и съда.

Остави го да разбърка продуктите. Това е най-любимото на всички деца. Придържай купата, ако се наложи.

Обясни му, че миксерът може да е много опасен и че не трябва да го пипа докато работи.

Нека малкото ти помогне да сложите храната в микровълновата или във фризера.

Почистете заедно.
За начало му дай влажна гъба да изтрие работния плот.

calendar

Календар