![Първите препятствия, свързани с храненето на бебето](https://p.moetodete.bg/p/u/purvite-prepyatstviya-svurzani-s-hraneneto-na-bebeto-10054-1200x0.jpg)
Първите препятствия, свързани с храненето на бебето
Храненето на детето е сред най-важните фактори за развитието му, от които зависи доброто му здравословно състояние не само в момента, но и в по-далечно бъдеще. Голяма част от майчините грижи в ранна детска възраст са посветени на храненето, както и на проблемите, свързани с него. Ето идеи как да се справяш с най-честите от тях...
ДО 6-ТИЯ МЕСЕЦ
Запек при бебето
Изхождането на бебето е важен признак за доброто му общо състояние, затова е нормално значителна част от ежедневието ти да е посветено на съдържанието на пелените.
Ако се притесняваш дали бебчето се изхожда достатъчно често, имай предвид, че през първия месец-месец и половина за кърмените бебета е нормално да пълнят пелените 2-3 пъти на ден, а след това изхожданията могат да се разредят до веднъж на 2-5 дни. При децата на изкуствено хранене честотата е 1-2 пъти дневно.
Както виждаш, границите на „нормата“ са твърде широки. Затова, когато търсим отговор на въпроса "Има ли запек бебето?", трябва също да вземем предвид общото му състояние, вида на хранене, количеството и консистенцията на изпражненията.
Ако имаш притеснения, свързани с честотата на изхожданията, не се колебай да се консултираш с педиатъра на детето!
- Детето няма запек, ако:
След първия месец се изхожда спонтанно поне веднъж на всеки 2-5 дни;
Когато се изходи, изпражненията са обилни, меки, с кашеста консистенция;
Коремът е мек, изхождането не е болезнено, в изпражненията няма следи от кръв;
Детето има апетит, общото му състояние е добро.
- Може да става дума за запек, ако:
Периодите без изхождания са по-продължителни от 5-6 дни;
Изпражненията са твърди, приличат на топчета;
Детето изпитва болка при изхождане, твърдите изпражнения могат да наранят лигавицата на ректума и да причинят кървене;
Коремът е по-твърд, детето е с намален апетит, видимо изпитва дискомфорт.
Често майките се тревожат, ако бебчето се напъва дълго, преди да се изходи, или пък дългото напъване не води до никакъв резултат... Подобно поведение не бива да те притеснява, то е напълно нормално за малкото човече, което сега се учи как функционира тялото му и как да управлява процесите в него. Бъди спокойна, ако всичко друго е наред. Напъването само по себе си не означава, че бебето се "мъчи" и не е сигнал за проблем.
Някои от причините за нередовно изхождане или запек могат да бъдат:
- при бебета до 1 месец - недохранване - важно е тази възможност да се изключи максимално бързо!;
- приемане на капки против колики;
- имунизация;
- проблеми с чревната флора;
- други състояния, които изискват консултация с лекар.
Как да му помогнеш:
Ако бебето има затруднения с изхождането, можеш да опиташ следното:
Упражнение тип "каране на колело" - бебето е по гръб, ти държиш крачетата му свити към коремчето и започваш движения, все едно кара колело.
Масаж на коремчето - поставяш длан върху пъпчето, леко притискаш и завърташ ръката по посока на часовниковата стрелка. Важно е да правиш упражненията редовно - всеки ден при всяка смяна на пелената за по няколко минути.
Няколко лъжички преварена, неподсладена вода след хранене на бебето.
Това НЕ!
В никакъв случай не прибягвай до: дразнене на ануса с термометър, сапунче, листа от индрише и други "неща", които биха могли сериозно да навредят. Не предлагай овесена вода или плодов сок, ако бебето не е достигнало до възраст за захранване.
СЛЕД 6-ТИЯ МЕСЕЦ
Захранване
Първите проблеми с лъжичката най-често са свързани с по-трудното възприемане на новите вкусове и консистенции, отказ на някои определени храни и дори на всичко, което е различно от мляко, или не се предлага с биберон. Причините за подобно поведение могат да бъдат много. Ето някои от основните принципи за безпроблемно захранване:
Не избързвай с въвеждането на твърди храни!
Съвременните педиатрични школи са категорични, че няма причина за започване на захранването преди навършени 4 месеца на детето, а най-добре – около шестия месец. Важно е да се вземе предвид индивидуалното развитие на детето и най-вече дали то проявява признаци за готовност за захранване. Такива са: самостоятелно седене, интерес към храната на възрастните, възможност детето да задържа предмет в ръка и да го поставя в устата си, поява на първите зъбчета и т.н.
Твърде ранното захранване, освен че е абсолютно ненужно, крие рискове от проблеми с храносмилателната система и провокиране на алергии. А може да се окаже и доста трудно начинание, тъй като бебето, което не е готово за захранване, инстинктивно се съпротивлява на твърдата храна и по всякакъв начин се старае да я изхвърли от устата си.
Не го отлагай прекалено
Не по-малко проблематично може да бъде и твърде късното захранване. Имай предвид, че задно с хранителната функция, захранването има за задача да приучи малкото човече как да манипулира храната в устата си, развива координацията на устния апарат и му помага да придобие двигателни умения, нужни малко по-късно при говоренето. Закъснялото захранване, отложено за осми-девети месец например, освен че рискува да причини хранителни липси в огранизма, може да се осъществи по-трудно просто защото детето вече е заето с усвояване на нови умения.
Не робувай на грамажите
Захранването е време на опознаване на нови вкусове и консистенции, време за придобиване на нови умения и изграждане на отношение към храната. За да бъде то успешно, не е нужно да се превръща в състезание по надяждане, нито в преследване на заветната цел – поглъщане на цяло бурканче/порция храна. Важно е детето да се храни с желание, да опитва нови продукти, да проявява интерес към пюретата, а количеството ще дойде само с времето.
Осигури разнообразие
Разнообразни продукти, съчетания между тях, цветове, различни по гъстота храни, но и различни начини на предлагането им – експериментирай, за да откриеш какво ще допадне повече на твоето дете. Ако отказва дадена храна, предложи я след няколко дни под друга форма – опитай да направиш кашата малко по-рядка или гъста, нека детето я опита студена или малко по-топла, а ако отказва въобще да се храни от лъжичка, свари подходящи зеленчуци и му предлагай малки парченца (нека дори самичко ги взима и поставя в уста).
Направи храненето социално изживяване
Сядайте заедно на масата – нека детето хапава тогава, когато и вие с таткото се храните. Така инстинктът му за подражание ще работи силно в твоя полза :)!
Хранителни алергии
Тук акцентът пада върху превенцията, а именно - най-добре е да се предотврати възникването на алергична реакция на организма. Ето най-важните принципи, към които да се придържаш:
- Както знаеш, кърменето е основно средство за борба с алергиите, защото спомага за правилното съзряване на храносмилателната система на детето, докато млеката за кърмачета се базират на чужд протеин (този на кравето мляко) и могат да провокират алергични прояви
- Следващо по важност е плавното, внимателно захранване, най-добре след шестия месец, когато организмът на детето е съзрял достатъчно, за да се срещне с алергените.
- Въвеждай храните една по една, като оставяш между тях по няколко дни, в които да следиш за алергични реакции – обриви, разстройство, повръщане и други.
- Бъди особено внимателна с продуктите от краве мляко – предлагай ги в реда: масло, сирене, кисело мляко, прясно мляко, като прясното – едва след годинка;
- Обърни внмание на храните, съдържащи глутен, също на яйцата, цитрусите, ядките.
- В случай, че в семейството ви има изявена алергия, консултирай се с педиатъра дали, кога и как да предлагаш дадена храна.
- Ако нямате фамилна обремененост, достатъчно е да захранваш детето разумно и плавно, без да го лишаваш излишно от всички потенциални алергени.
СЛЕД 12-ТИЯ МЕСЕЦ
Липса на апетит
Системният отказ на храна може да бъде сериозно изпитание за самообладанието и спокойствието на всяка майка, още повече ако е прекарала часове в приготвяне на храната. Ако мъничето ти редовно извръща глава, когато му поднасяш лъжичката, причините могат да са много и най-различни:
- Чести причини за лошия апетит:
- Никнене на млечни зъби;
- Хранене под твърде строг режим;
- Липса на разнообразие или на самостоятелност в процеса на хранене;
- Умора или превъбуда;
- Лоши навици на хранене - дреболии, похапвани по време на разходка, прием на голямо количество сладки напитки – сокове, чайове и др.
Можеш да опиташ следното:
Предлагай на детето да се храни редовно, но не бъди твърде настойчива. Ако отказва в момента, изчакай малко и му дай възможност само да поиска да си хапне. Не позволявай детето да усети, че въпросът с хрането е проблематичен, и не позволявай той наистина да се превърне в такъв – напрежението само би го отблъснало. Ако мъникът е хапнал съвсем малко, просто предложи нещо друго малко по-късно.
Нека храната бъде красива, привлекателна, интересна – не просто филия, а композиция от вагончета (залчета), които детето изяжда едно по едно, също човечета, животни – две очички и една уста за декорация могат да вършат чудеса.
Позволи на детето да участва в приготвянето на храната – тя ще бъде изключително специална и многократно по-вкусна, когато то има възможност да я пипне с ръце, да бърка, да сипва, а накрая и да похапне с удоволствие от произведението си.
Опитвай и предлагай различни комбинации, заложи на разнообразието във вкус, форма, цвят, начин на поднасяне. Вместо класическа следобедна закуска, предложи намачкан банан или плодово-млечен шейк в красива чаша...
Нужно да знаеш...
Във всички случаи се вслушвай в нуждите и настроенията на детето, довери се на майчинския си инстинкт и бъди сигурна, че тези дребни проблеми ще отшумят съвсем скоро.
Консултант: д-р Павлина Андреева, педиатър, „Здраве-14“ ООД, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.