Времето навън е идеално за игри на открито. А какво по-хубаво от това да се разходите из парка с велосипед?
В България карането на колело все още не е масова култура, но в последно време се забелязват добри инициативи и примери в тази посока. Във все повече големи градове започнаха да се появяват вело алеи и колоездачите вече започват да присъстват сериозно в градското движение. Карането на колело престава да бъде приоритетно само за децата и тийнейджърите много работещи хора започват да го предпочитат като средство за придвижване пред градския транспорт и автомобилите. Вече не е необичайна гледка по алеята да премине цяло семейство, чиито малки деца не отстъпват по екипировка и умения на родителите си. Затова е добре да започнеш от рано с уроците по каране на колело на твоето мъниче.
Мислиш, че на годинка детето ти е твърде малко, за да го запознаеш с велосипеда?
Всъщност това изобщо не е така. Любовта към движението и спорта се възпитава още от утробата. Когато ти си активна – спортуваш, танцуваш, грижишсе за тялото си и се чувстваш добре. А бебето усеща това, заради вълните хормони на щастието, които го заливат. В последствие едни от най-хубавите мигове на споделени емоции с мама са онези, в които заедно правите гимнастика и масаж.
Ето защо запознанството на малкото с колелото може да стане още в най-ранна възраст, като го качиш в специална седалка и го возиш на твоя велосипед.
За целта имаш нужда от:
- Детска седалка за колело;
- Каска за теб и мъника (защото, освен, че е задължително, няма как по друг начин да дадеш добър пример);
- Достатъчно смелост, за да тръгнеш с колело и малко дете в градски условия. На мен никога не ми е липсвала такава, но всеки сам преценя до къде се простират възможностите му.
Какви са плюсовете?
- Споделяте уникално преживяване;
- Детето свиква с идеята, че придвижването в града може да става и по този начин;
- Ти се чувстваш добре, защото не се лишаваш от движение.
Моето първо колело
Вече си заглеждала по паркове и градинки популярните триколки с дръжка за бутане от родителя. Много са весели и децата ги харесват. Проблемът им е, че когато са малки човечетата почти не достигат педалите и няма как да се научат да ги въртят и да свързват това движение с възможността да накарат колелото да се мести напред. Много по-удобни за подобна асоциация са колите за избутване с крачета. Казано по-простичко – триколките с дръжка са просто един допълнителен вариант на лятна количка. Истинското първо колело на детето е добре да бъде т.нар. „колело за баланс“. Това са онези, на пръв поглед странни велосипедчета, които са без педали.
В последно време добиват все по-голяма популярност сред родителите, защото имат няколко основни предимства:
- На първо място – така детето се учи да балансира върху две гуми и в последствие няма да има нужда от помощни колелета, за да започне да кара колело с педали;
- Забавно е и изисква много енергия, което ще ти гарантира усмихнато и уморено хлапе, заспиващо докато „помирише възглавницата“;
- Не изисква да тичаш след малкото и да му държиш седалката. То ще се справи много бързо само;
- Налични са различни размери, подходящи и за дете на 18 месеца.
Правила за безопасност
Много важно е още от самото начало да научиш детето, че карането на колело е голяма отговорност и то трябва да се научи не само да се придвижва на две гуми, но и да следи какво се случва около него. Трябва да може да пази себе си и околните и да съобразява, че падайки може не само да се нарани, но да повлече и друго дете и дори възрастен човек. Бездомните кучета също може да се явят като вид проблем, защото често се спускат да лаят след колоездачи и могат да го уплашат и да предизвикат инцидент. Колкото и да е малко детето, то трябва да бъде запознато с основните правила на движение и от време на време да бъде „изпитвано“, както и да бъдат добавяни нови знания в зависимост от възрастта му.
Екипировка
За безопасността на малкото, а и за твое спокойствие, е нужно да бъде добре оборудвано. На първо време са ти достатъчни каска, наколенки и налакътници, които да предпазват от удари най-лесно ранимите части на тялото. Ако се движите в градски условия, детето задължително трябва да носи светлоотразителна жилетка, а колелото да е снабдено със светлини (и отпред, и отзад). В парка това не е задължително, но така или иначе е добре детето да свиква.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.