Още с появата на първите зъбчета на малкото започват и грижите за тях. Създай отсега полезни навици, за да бъдат винаги здрави и хубави.
Издайнически признаци
Преди появата на първото зъбче има предвестници, които могат да ти подскажат, че скоро ще се появи. Най-често се получава малка твърда подутина върху венеца и сърбеж, който кара детето постоянно да слага нещо в устата си и да чешa въпросното място. Можеш да забележиш и повишено слюноотделяне, което е свързано с прехода към приемане на твърди храни.
Често пробивът на зъбките е съпроводен и с безпокойство, отпадналост, нарушен сън, висока температура, обриви. Важно е да изясниш (след консултация със специалист) дали във вашия случай симптомите се дължат на това.
Млечните „герои“
Млечните зъби са 20 на брой. Делят се на резци, кучешки и кътници и се отличават по цвят и вид – по-синкави са, с по-малък размер и различна форма. Освен това млечните зъбки са с гладка повърхност. Резците са по 4 отгоре и отдолу и са най-малките зъбчета. До тях са кучешките зъби с форма на копие. Първите и вторите кътници са еднакво големи със заоблени връхчета.
Срокове на поникване
Четирите предни зъба се появяват между 6-ия месец и годинката (първо долните, а после и горните).
След това пробиват страничните резци на горната и долната челюст. Така в началото на втората година от живота си детето има 8 зъба.
Два-три месеца по-късно се появяват първите временни молари, след тях – кучешките зъби и накрая – вторите временни молари (около 2,5 – 3 г.). Но не е задължително нещата да се случат именно в този ред – понякога зъбките поникват в разбъркан ред или се появяват по няколко наведнъж.
Под влиянието на различни фактори млечните зъби може да имат кафеникав оттенък или да пораснат слепени един за друг, но тези проблеми изчезват с появата на постоянните зъбки.
До края на годинката трябва да направите първото си посещение при зъболекаря. Ако до навършването на 1,5 г. детето няма нито едно зъбче, по преценка на стоматолога се прави панорамна снимка на челюстта, за да се види дали има зъбни зародиши.
Съвети за добра хигиена
Правилната грижа за зъбките в първите години от живота на детето е решаваща за по-нататъшното им състояние. Още преди да пробие първото зъбче, трябва да започнеш с профилактиката (като не допускаш малкото да заспива с шишето, например).
До навършването на 3-годишна възраст то ще има нужда от твоята помощ при миенето с четка и паста. Насърчавай го постепенно да се справя самостоятелно. За да не се чувства като на изпит, включи се и ти, като заедно миете зъбите пред огледалото.
Много важен в тази възраст е родителският ти пример. Покажи му точно как става: слагаш малко паста върху четката (достатъчно е количество колкото грахово зърно) и разтриваш с въртеливи движения. Макар детската паста да е безопасна и съобразена с възрастта на малкото, не му позволявай да я гълта. Ако все пак се случи, не се тревожи (производителите са предвили тези ситуации:).
Накрая изплакнете устата с малко вода и сте готови. Необходимо е да повтаряте процедурата поне два пъти дневно – сутрин и вечер (след хранене). Превърнете този всекидневен ритуал в игра, а не в досадно задължение.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.