Ранният контакт с бебето веднага след раждането има незаменим ползотворен ефект за теб и новороденото. Също така е добър старт за по-нататъшното успешно кърмене.
Скрита подготовка
Дори самата ти все още да не си решила дали искаш да кърмиш, то тялото ти вече се настройва, за да осигури първото мляко на твоето бебе.
Още през втората половина на бременността гърдите започват да синтезират коластра. Под действието на множество хормони в млечните жлези настъпват редица промени – в началото гърдите стават болезнени, с времето се уголемяват, подкожните вени се открояват, а ареолите потъмняват.
Всички тези признаци са видимото доказателство, че подготовката за предстоящата лактация тече нормално. Докато трае бременността обаче определени хормони в твоето тяло потискат нивата на хормона пролактин, който е „виновен” за увеличеното производство на кърма, както и на хормона окситоцин, който стимулира притока на мляко. Така тялото ти е в „бойна готовност” да увеличи производството на кърма, но едва след раждането. Възможно е все пак спонтанно изтичане на капки коластра в края на бременността, което не бива да те притеснява. Напротив - това е допълнително доказателство, че организмът ти вече се е погрижил за предстоящото първо хранене на мъничето. Изцеждане не е препоръчително, защото може да доведе до нежелани контракции на матката!
Първата прегръдка
След 9 месеца, прекарани в уютна и защитена среда, твоята рожба се сблъсква със свят, който е чужд, студен и непознат. Най-благоприятните средства за нормалното адаптиране на малкото в първите часове след раждането са твоето тяло и твоето мляко. Именно затова е важно бебето да бъде сложено на корема на майката, възможно най-скоро. Ранният контакт има незаменим ползотворен ефект и за теб и за новороденото.
Контактът „кожа до кожа” позволява на бебчето да почувства твоята топлина и да чуе познатия от утробата ритъм на сърцето ти. Допирът до мама успокоява, затопля, регулира дишането и сърдечната честота, дава добро начало на кърменето и поставя чудесен старт за пълноценна емоционална връзка.
Първият опит
Добре е първият опит за кърмене да протече, когато и ти и бебето сте спокойни, в тиха обстановка. Дори да не е веднага след раждането, достатъчно е да гушнеш бебето, поставено върху гърдите ти, завито с топла пелена. Така ще му дадеш възможност да усети познатата миризма на мама. Нека да започне да търси гърдата бавно и спокойно.
Не бързай. То може да я намери и да започне да суче, когато е готово за това. Повечето новородени се справят сами в рамките на първия час след раждането, когато все още са будни и активни. Достатъчно е твоето бебе да засуче правилно и да поеме ценни милилитри коластра, а след това спокойно да заспи, гушнато в теб. Дори първият ви опит да е неуспешен – вашият контакт ще е достатъчен, за да се стимулира сукателния рефлекс на бебчето и лактацията при теб.
Заедно с бебето
Може би всичко това ти звучи нереално. За съжаление в повечето болници у нас ранното поставяне на гърда все още не е разпространена практика. Все пак, не забравяй, че имаш правото да помолиш да гушнеш и накърмиш своята рожба веднага след раждането. Ако раждането е протекло нормално и състоянието на бебчето е добро, няма причина молбата ти да не бъде изпълнена.
Добре е предварително да си избрала болнично заведение, чиято политика насърчава и подкрепя кърменето. Такива са родилните домове, сертифицирани като „Болници – приятели на бебето” (вече има и у нас). В тях медицинските служители помагат на майките да започнат кърменето в рамките на първия половин час след раждането. Дори да нямаш възможност да си в подобна акредитирана болница, проучи предварително какъв е режимът в родилния дом, който си избрала. От съществено значение за по-нататъшното успешно кърмене е възможността ти и бебето да сте заедно постоянно (или поне през по-голямата част от денонощието).
За съжаление в много болници новородените са отделени от майките. А съжителството с бебето в една стая има големи плюсове не само за кърменето. Близостта на мъничето, неговия плач, мирисът му, честият допир при гушкане са все предпоставки, които ще ти помогнат по-бързо и лесно да свикнеш с новата си роля на майка.
Чудото на коластрата
Коластрата е уникална жива течност, наподобяваща по своя състав кръвта. Тя съдържа повече от 60 компонента, като половината от тях са строго специфични за човешкото мляко. Това първо мляко се различава значително от състава на кърмата в следващите дни и месеци. Коластрата съдържа три пъти повече белтъчини, по-големи количества натрий, калий, хлор в сравнение със зрялото мляко. Богата е на мастно-разтворими витамини и минерали, като витамин А, бета-каротин, витамин Е. Тази уникална комбинация въздейства благоприятно върху развитието на всички органи и системи на бебето, особено върху развитието на мозъка, а също така подпомага съзряването на имунната система.
Отделянето на коластрата продължава много кратко – 3-4 дни, но тези дни са много важни в развитието на твоето бебе. Не ги пропускай. Количеството е минимално – от 10 до 100 мл на ден, но е напълно достатъчно за твоето новородено бебче. Това е така, защото в първите дни след раждането бебешкото стомахче е голямо колкото лешник и не може да поеме повече от 1-2 чаени лъжички мляко на хранене.
Нужно е да знаеш...
Доброволните консултанти по кърмене към Националния комитет по кърмене можеш да откриеш на тел. 0896 418 488. Ще получиш консултация по телефона или у дома. Сертифицирани консултанти има в Айтос, Благоевград, Варна, Пазарджик, Перник, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково. Действат и два Консултативни кабинета по кърмене. В София – в СБАЛАГ „Майчин дом”, ръководен от д-р Анета Попиванова, педиатър-неонатолог, зам.председател на Националния комитет по кърмене. В Пазарджик – в МЦ „Вива”, ръководен от д-р Росица Гугуткова, микропедиатър и акушерка Екатерина Антонова.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.