Първият преглед на новороденото
До 24-тия час от изписването педиатърът посещава бебето в домашни условия. Запознава се с епикризата от родилния дом и дава основни съвети на майката.
Първият преглед на новороденото в Детска консултация е при навършването на един месец. Проследява се физическото и нервно-психическото развитие, храненето и имунопрофилактиката.
Физическо развитие
На този първи преглед се измерва теглото и ръста на бебето, като се следи дали наддаването е в нормалните граници. Добре е да се знае, че за първото тримесечие е нормално теглото на бебето да нараства с 700 – 1150 грама на месец. Обикновено бебетата, които са на смесено или на изкуствено хранене, наддават повече от тези, които са изцяло на кърма. Важно е да не се допусне наднормено тегло в първите месеци, защото това е много рисково.
Ръстът се увеличава с около 2 до 4 см. Средното нарастване се изчислява по следната формула – към ръста при раждането се прибавя броя на месеците, умножен по две. Обиколката на главата на тази възраст е от 34-36 см. Тя нараства с 1 см на месец.
Нервно-психическо развитие
В края на първия месец бебето успява да държи главата си изправена за кратко време. Може да фокусира погледа си върху по-ярки предмети. Усмихва се. На този етап изчезва физиологичното късогледство, ако е имало такова.
Хранене
Ако бебето е изцяло на изкуствено хранене, количеството на едно хранене е около 100-110 мл. Обикновено сутрин бебетата изяждат повече, а следобедните и вечерните им дози са по-малки. Препоръчваме 7-кратен режим на хранене до края на първия месец, като първото хранене е около 6 часа сутринта, а последното не по-късно от 24 часа. Важно е да има около 6 часа нощна пауза, която е полезна и за бебето, и за майката. През втория месец е добре постепенно да се мине на 6-кратно хранене, като отпадне вечерната порция. Ако майката кърми, е възможно интервалите от 3 часа между храненията да бъдат скъсени с до половин час. Така или иначе самите бебета в даден момент започват сами да регулират храненето си и да изработват свой режим.
Ако храниш детето си изцяло на адаптирано мляко е много трудно да се стимулираш отново кърмата си, но при желание, не е невъзможно. Важни са първите 10 дни след раждането. Най-добрата стимулация е сученето на бебето. Препоръчва се по-често кърмене – на около 2 часа и ако се налага – доизцеждане.
Кърменото е и най-добрата профилактика за запека, от който понякога страдат бебета на адаптирано мляко. Важно е да се уточни, че ако бебето се изхожда един или два пъти на ден и изпражненията са кашави със златист цвят, това не е запек. Ако бебето все пак страда от запек, най-доброто лечение е кърменето.
Имунизации
Поставя се ваксина против хепатит B. Имунизацията се прави след навършването на един месец, но не по-рано от 30 дни след първия прием на ваксината. Бие се мускулно в крачето. Обикновено ваксината се приема добре, няма странични реакции.
Профилактика на рахит
При зимните бебета препоръчваме от 20-тия ден профилактично да се приема витамин D. Дозата е от 1000 до 1200 единици. Ако бебето е бързо растящо, дозата може да се увеличи.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.