Зачеването
Приблизително 14 дни преди първия ден на очакваната менструация настъпва овулацията. Тогава жената е готова да зачене. Яйцеклетката може да бъде оплодена в рамките на около 8 часа. За да достигнат яйцеклетката, сперматозоидите преминават през влагалището със скорост от 20 нанометра в секунда. Само 1 обаче от около 40 млн. ще има „честта“ да проникне първи. След оплождането външната стена на яйцеклетката блокира останалите сперматозоиди. Новият живот се е зародил. Определен е и полът на бебето.
Честито, вече си мама! Въпреки, че ще разбереш за това малко по-късно....
Вече си в 3 гестационна седмица.
Яйцеклетката и сперматозоидът са се слели и са образували една клетка – зигота. Тя започва да се дели – от всяка клетка се образуват по 2 нови. Така се образува плодното яйце. То се спуска надолу по фалопиевата тръба и пътешества 7-10 дни до вътрешността на матката, за да търси място за прикрепване. В момента на имплантиране бебето е с размери между 0.1-0.2 мм.
Хормонални сигнали спират поредната менструация.
Ако си планирала бременността си, се предполага, че си си направила профилактични прегледи, включително при гинеколога си и си започнала приемането на фолиева киселина. Тя е изключително необходима за профилактика на вродени структурни дефекти на невралната тръба на плода. По принцип е добре да се започне с нейния прием още 2-3 месеца преди зачеването.
От двуклетъчна зигота оплодената яйцеклетка се превръща в бъдещ ембрион.
Много малко майки разбират в този период, че носят в себе си нов живот.
Ако си от щастливките, които вече знаят, вероятно много объркани мисли минават през главата ти, независимо дали това е първа или поредна бременност.
Бременността се установява с помощта на Хормона на бременността - ЧХГ (hCG). Уринните тестове за бременност отчитат именно неговото ниво.
ЧХГ може да бъде регистриран с нормален кръвен тест около 11 дни след зачеване, а с обикновен уринен тест - най-рано след 12 до 14 дни.
В организма ти започват да протичат интензивни промени, които подготвят тялото ти да износи бебето през следващите месеци. Най-вероятно ще усетиш чувствителност в гърдите или слаба болка при натискане, може да се чувстваш по-уморена от обичайното и често да ти се спи.
Възможно е да получиш киселини и да рязко да започнеш да изпитваш непоносимост към определени миризми.
Оплодената яйцеклетка се е превърнала в кълбо от стотици клетки.
Започва оформянето на ембрионален щит и процесите на органогенезата – основните органи – сърце, бели дробове, бъбреци, черен дроб на бебето.
4 гестационна седмица
През четвъртата седмица с ултразвук може да се наблюдава гестационния сак. Образувало се е и жълтъчното мехурче, което подпомага изхранването на бебето до момента на пълното функциониране на плацентата.
През този период (както и през целия първи триместър) е изключително важно да не употребяваш алкохол, цигари, наркотици, да не се подлагаш на пасивно пушене, да внимаваш какви лекарства приемаш, да си създадеш навици за здравословно хранене и да се движиш повече, защото този период е критичен за развитието на твоето бебе.
Как изглежда бебето през първа - четвърта гестационна седмица.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.