Всичко, което трябва да знаете за пъпната връв

• от

Пъпната връв свързва бебето с мама, специална връзка, която доставя жизненоважните вещества, с които мъничето расте и се развива. Пъпната връв е уникална част от ембриона с безценна функция – съединява плода с плацентата, а по този начин и с организма на мама.
За пъпната връв

За пъпната връв

Пъпната връв свързва бебето с мама, специална връзка, която доставя жизненоважните вещества, с които мъничето расте и се развива. Пъпната връв е уникална част от ембриона с безценна функция – съединява плода с плацентата, а по този начин и с организма на мама.

Пъпната връв се оформя към края на първия триместър от бременността. Като консистенция прилича на гъст гел или желе. В средата му се намират две артерии и една вена. По тях се доставят всички нужни за растежа на бебето елементи от организма на майката – кислород, хранителни вещества. В обратната посока пък се отделят остатъците от обмена. Обикновено дебелината на пъпната връв при раждането е около сантиметър, сантиметър и половина.

Един от въпросите, които терзаят бъдещите майки е дали бебето го боли, когато прерязват пъпната връв. Тя не съдържа нервни окончания и рецептори за болка, така че всяка манипулация с нея не е болезнена и не създава дискомфорт на бебето.

Според някои лекари дължината на пъпната връв е предопределена генетично. По принцип, според нормите дължината й трябва да е почти колкото височината на бебето – тоест около 50 см. плюс, минус 5 см. За къса се счита тази, която е под 40 см, а рекорд по дължина държи случай от 70 см. Дължината на пъпната връв не предполага задължително проблеми, както късата, така и дългата може да се окаже завъртяна около детето или с възли.

До колко е сериозна ситуацията, когато пъпната връв е увита около вратлето на детето зависи от спокойствието и увереността на раждащата и на лекаря и акушерката. Случаите не са малко, но опитните специалисти усещат положението и бебето се ражда без проблеми.

Най-вероятната причина от възникването на проблеми с увитата пъпна връв е кислородния глад, който кара детето да се движи интензивно в матката и така връвта може лесно да се увие около плода. Излишното количество адреналин в кръвта на мама също може да се окаже причина за активни и силни движения. До 37-та седмица мъничето спокойно може да се освободи от хватката на връвта като се разплете. В следващите седмици обаче е малко по-трудно, тъй като мястото за движение намалява. Лекарят може да проследи нещата и да прецени дали има опасност чрез видеозон и преслушване на бебешките тоновe.

Кръвотока през пъпната връв се следи и с доплер и фетална морфология.

Друг неприятен проблем с пъпната връв може да се окажат възлите. Може да са истински или минми. Вотрите представляват варикозно разширение на някой от съдовте. Кръвоснабдяването в подобни случаи не страда и няма опасност за детето. Истинските възли се срещат при едва 2% от бременните. Те представляват опасност за плода, тъй като ако се затегнат спират достъпа на кислород и полезни вещества до плода. Наличието им е показател за цезарово сечение.

След раждането на детето е важно екипът да не прерязва веднага пъпната връв, а да изчака тя да спре да пулсира, за да може бебето да получи максимално повече от полезните вещества и кислорода. Така то се адаптира по-лесно и преодолява шока от премианването в тотално нова среда. След това пъпната връв се прерязва с помощта на стерилна ножица и се връзва с копринен конец или се защипва със специална щипка. Обработва се с дезинфектант и постепенно остатъкът от нея върху бебешкото коремче изсъхва и пада.

След раждане не се препоръчва да се покрива с лепенка или пелена мястото, което трябва да зараства. Препоръчително е да не мокриш мястото, когато къпеш бебето.

Сред народа съществуват поверия, че определени движения на бременната могат да предизвикат увиване на пъпната връв или други проблеми с нея. Например много хора са убедени, че бъдещите майки не бива да се протягат. Това е абсолютно невярно и няма нищо общо с реалните проблеми. Не се поддавай на такива суеверия.

За да избегнеш евентуални проблеми е важно на първо място да имаш положителна настройка за бременността и раждането. Да си убедена, че всичко ще е наред и че ще гушнеш здраво и красиво бебе. Здравословния начин на живот също е от значение. Редовните разходки на зелено осигуряват добро кръвообръщение и повече дози кислород. Дихателние упражнения и гимнастиката за бременни също гарантира здраве и по-нисък процент проблеми.