Вероятно асоциираш думата „херния” с режеща болка в корема, предизвикана от „изсипване” след вдигане на нещо тежко и с необходимост от спешна хирургическа намеса. Но пъпната херния е малко по различен случай. Тя се проявява при 30 % от новородените бебета и малките деца и представлява неестествено изпъкване на пъпчето, което в повечето случаи не е повод за тревога.
Пъпната херния е най-безвредният вид херния, която рядко предизвиква болка или други странични прояви, и в 90 % от случаите изчезва от самосебе си. Но за да бъдеш спокойна при вида на подутината в областта на пъпчето на твоето малко съкровище, по-добре се консултирай с педиатър и научи малко повече информация за това общо детско „заболяване” със страшното име пъпна херния.
Какво е пъпна херния?
Пъпната херния е подуване на стомашните органи в областта на пъпчето – както при деца, така и при възрастни. Ако бебето плаче или е напрегнато, тази издатина се уголемява, наподобявайки балонче. Обратно, когато бебето е спокойно, балончето може да бъде нежно „прибрано” с лек натиск. Разбира се, за да се появи отново след няколко минути.
Въпреки че често се появява с раждането или малко след това, пъпната херния може да се появи и във всеки друг момент от живота. При децата се случва около 3 – 4-годишна възраст, до когато може да се забави и хирургическата интервенция за отстраняването й.
При възрастните (по-често при жените), пъпната херния възниква в резултат на слабост на стомашния мускул, което позволява на червата да преминат през защитната ципа – обикновено след операция, по време и след бременност или при наднормено тегло. В повечето случаи обаче, за разлика от бебетата, при възрастните пъпната херния не изчезва от самосебе си, а постепенно нараства, предзвиквайки и други здравословни проблеми. Тогава се налага операция за отстраняването й.
Какви са причините за пъпна херния?
През първите седмици от бременността, плодът има голяма пролука между двата коремни мускула на стомашната стена, там където се намира пъпният пръстен, през който влиза пъпната връв. Ако в процеса на развитие на бебето в утробата тази пролука не се затвори напълно, то се ражда с пъпна херния. Явлението е особено характерно за преждевременно родените деца, чиито стомашни мускули не са имали време да се развият напълно преди появата им на бял свят.
Симптоми за пъпна херния
Много често пъпната херния при бебетата е незабележима. Понякога се открива няколко седмици и дори месеци след първоначалната й поява, когато детето се научи да стяга коремните си мускули и предизвиква напрежение в областта на пъпчето (вследствие на което то се подува). Пъпната херния може да бъде с размера на ядка или с размера на лимон, но и в двата случая не предизвиква болка и няма други симптоми.
Естествено първият ясен знак за пъпна херния е появяваща се и изчезваща подутина в областта на пъпчето скоро след раждането на бебето. Наблюдавай състоянието й, когато то плаче (дали се уголемява) и когато е спокойно (дали намалява или изчезва). Но преди всичко - конаултирай се с лекар!
Как се лекува пъпна херния?
При 90 % от случаите на бебета с пъпна херния, тя изчезва от самосебе си до навършването на първата им годинка, тъй като пъпният пръстен ще продължава да се затваря още известно време след раждането. Ако до 18 месеца пъпната херния продължава да се появява, вероятно ще е необходима медицинска намеса. Но не си представяй операция, както обикновено се лекуват другите видове херния. В повечето случаи, при пъпна херния такава не е необходима.
В миналото, най-известният метод за лечение на пъпна херния е бил превръзка с наложена върху пъпчето монета, която го притиска и предотвратява повторното му изскачане. И обикновено това давало резултат. Днес обаче е доказано, че пъпната херния не е повод за притеснение и вероятно ще се скрие сама. Тя няма да навреди на общото здравословно състояние на бебето ти, нито ще му причинява дискомфорт.
Съществуват противоречиви мнения за това кога е подходящо да се пристъпи към оперативно лечение (ако изобщо се налага). Но при всички случаи няма нужда от бързане – ако искаш, след консултация с педиатър, изпробвай метода с монетата.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.