Психосоматични заболявания

• от

Кога едно заболяване може да се определи като психосоматично? Елица Тодорова, София
Психосоматични заболявания

Психосоматични заболявания

Кога едно заболяване може да се определи като психосоматично? - Елица Тодорова, София

Под психосоматика се разбира влиянието на различни психологически фактори върху възникването на дадено заболяване. През последните години лекари и психолози все по-тясно си сътрудничат при лекуването на редица болести. При децата типични психосоматични заболявания са: алергии, астма, кожни проблеми (екзема, дерматит), нощното напикаване, ендокринните заболявания, стомашни проблеми, хиперактивни прояви и много други.

Психосоматичните разстройства се срещат по-често при момичетата в съотношение 1:1,5. При 90% от децата болките в корема имат психосоматичен характер.

Има ситуации, при които в нашия емоционален и психически свят нещо е блокирало, изправени сме пред неразрешими (поне на пръв поглед) дилеми. И ако това продължи по-дълго и не се намери изход, често пъти реагира тялото ни. В много от случаите това са бариери, за които не си даваме сметка. За да се реши проблемът, е добре да се мисли за организма, като единна система от тяло и психика. И да се изследва на какъв емоционален дискомфорт е отговор заболяването. Арон Бек, един от големите учени на психосоматиката казва, че физическите заболявания са опит да се лекуват душевни рани, психически загуби, да се решат вътрешни конфликти, скрити в несъзнаваното.

Нерядко психосоматичните симптоми при детето са отговор на проблеми в семейството.

По правило първоначално родителите се обръщат към личния лекар заради дадени симптоми. Правят се редица медицински изследвания. И получават озадачаващ отговор: няма причини детето да има тези симптоми. Но те са налице и то страда. Често пъти самите лекари насочват родителите и малките пациенти към консултация с психотерапевт. В нашия консултативен център разбирането е, че симптомите са помощник на семейството да се справи с някакво затруднение. Вероятно не бихме си избрали точно такъв „помощник“, но друго решение не се е намерило. За нас е много важно да работим в партньорство с родителите. Има риск, ако не се открие какво е „блокирало” в семейството да се появи нов симптом (понякога отново при детето или пък при някой от възрастните).

Напрежението при децата освен чрез болестта, може да се прояви и чрез поведението. Малчуганите започват да не слушат, да се инатят, понякога се появяват тикове. Не са малко случаите, когато именно учителките от детските градини съветват родителите да потърсят психолог.

40%-68% от децата, посетили педиатър, имат психогенно разстройство на функциите на органите и системите, според американско изследване.

Нужно е да знаеш...

Обикновено за психосоматика се мисли, когато традиционната медицина не успява да намери отговор за причините за заболяването. Ако са направени всички необходими медицински изследвания и няма отговор, тогава може да се потърси консултация с психотерапевт. Чрез различни техники той ще помогне да се намали силата на симптома и да се преодолеят бариерите в семейството. Най-добри резултати при децата се постигат, когато има партньорство между педиатъра, психолога и семейството.

Консултант: Анета Жечева, психолог, Консултативен център „Плиска“, София