Психологическите промени през бременността, особено при първа бременност, са напълно естествено явление – както за майката, така и за бащата.
Те са свързани не само с осъзнаването, че им предстои фундаментална житейска промяна, но и със страховете и очакванията на двойката за родителството като статут и отговорност.
И въпреки че при всяка жена бременността протича различно, ние ви предлагаме едно кратко резюме на най-характерните психологически промени, с които се сблъскват почти всички бременни дами (и техните половинки).
Психологическите промени по време на бременността преминават през няколко етапа и се отразяват върху ежедневието и взаимоотношенията не само на жената, но и на двойката. Защото физическият стрес, хормоналният дисбаланс, справянето с промените във фигурата, както и множеството ежедневни преживявания, оказват влияние върху емоционалното равновесие на бъдещата майка и я правят изключително уязвима.
В същото време, психологическите промени през бременността могат да се отразят не само върху цялостното й благосъстояние, но дори и върху сънищата й - на подсъзнателно равнище. Страховете, очакванията и представите й ще бъдат проектирани под всевъзможни образи, които могат или още повече да я объркат, или да я накарат да се чувства по-комфортно в новата си роля.
И без значение дали протича гладко или с някакви усложнения, всеки отделен триместър може да предостави на бъдещата майка уникално емоционално преживяване, без значение дали това е или не е първата й бременност.
Психологически промени през първи триместър
Психологическите промени, настъпващи у вас през този период, са доста значителни, дори вие самите да не си давате сметка за това. От една страна, се появява тревогата от загубата на бебето (заради риска от спонтанен аборт в първия триместър), а от друга, приливът на хормони вероятно ще предизвиква рязка смяна на настроенията, провокирани от неочаквани фактори, от постоянното гадене или от сънливостта, които изпитвате.
Възможно е да бъдете обхванати от стрес, депресия и несигурност заради осъзнаването, че през следващите девет месеца предстоят и много други промени (както в състоянието ви, така и в начина ви на живот) или пък от чувство за вина заради неадекватното ви на моменти поведение. Но бъдете спокойни – почти всички бъдещи майки преминават през това.
Психологически промени през втори триместър
След като стресът и безпокойството от първото тримесечие отшумят, идва ред на същинските емоционални промени. И въпреки, че интензивността на чувствата през това време обикновено е по-малка, те пак могат да се окажат проблемни. На преден план сега излиза проявата на ниско самочувстие, предизвикана от наднорменото тегло, натрупано през бременността, от появилите се несъвършенства и страничните ефекти на процеса, дори от тромавостта, която все по-често започват да усещат.
Всичко това кара много жени да се чувстват непривлекателни и загубили женствеността си, което пък ги прави свръх чувствителни в комуникацията с околните. Вероятно ще се нуждаете от повече внимание от страна на интимния партньор, като в същото време ще усещате повишена зависимост от него - не само в емоционален, но и в морален аспект. Възможно е дори да започнете да се съмнявате в неговата издръжливост, интерес и способност да ви подкрепя неотменно до края.
Психологически промени през трети триместър
С навлизането в третия триместър нарастват нетърпението и очакванията, съпътстващи появата на бебето. Възможно е да се появи страх от раждането, както и тревога за цялостното ви благосъстояние през последните три месеца. В същото време емоциите ви вече са по-улегнали, самочувствието – стабилно, а настроението – приповдигнато.
Много е вероятно либидото ви да утихне, но повече от всякога ще се нуждаете от вниманието на партньора и близките си – от уверенията им, че сте все така привлекателна и че ще се справяте чудесно като родител. Сега на преден план излизат вълненията около нуждите на малчугана (окончателен избор на име, подготовка на стаята и дрешките), когото вече възприемате не просто като част от себе си, а като същество с обособена идентичност.
Психологически промени при бащата
Въпреки че жената понася по-голямата част от промените в емоционален и физически аспект, психологическото състояние на нейния партньор също търпи изменения. В голяма степен при него те са свързани с детството му, с начина, по който той е виждал родителите си и със собствените му представи за бременността, раждането и отговорността на бащата като ръководна роля в живота не едно дете. Но също така са отражение и на настоящото му положение в обществото и в живота, на разбиранията му за семейните ценности, дори на времето в което това се случва – дали бебето е планирано или неочаквано.
Така, в различните етапи от бременността на жената, той може да се чувства пренебрегнат или изоставен, да се съмнява в качествата си на бъдещ родител, да бъде обхванат от панически страх или от нескрита гордост. От друга страна, бащинството може да повиши себеоценката му като мъж и да засили привързаността му към любимата жена.
И въпреки че не изпитва физическия дискомфорт, през който преминава жената, мъжът се научава да откликва на нейните настроения и състояния, ръководен от идеята, че тя носи неговия наследник и от нейното благосъстояние зависи успешното протичане на бременността.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.