С появата на детето в живота ни ние – родителите, спешно се „преквалифицираме” и без значение какво сме работили до момента, започваме в определени ситуации да бъдем и психолози, и педагози.
Предстои ни задачата да извървим дълъг и сложен път, за да се справим с новите предизвикателства. С раждането си бебето има няколко основни потребности (храна, сън, хигиена), но е много важно да знаем, че потребността на бебето от любов е най-голяма и винаги на първо място.
Затова мили майки и татковци - не пестете любовта си, а я раздавайте докрай!
Емоциите на детето от раждането до 1 година
- Още в края на първия месец се поражда потребността от емоционално общуване. Изключително важно през този начален период от живота на детето е да му демонстрираш своята емоционална привързаност чрез телесен контакт – бебчо има нужда да го гушкаш. Близкият и непосредствен контакт с мама за него означава сила за живот! Усмихвай му се постоянно – така му вдъхваш спокойствие и стимулираш психоемоционалното му развитие.
- Важен е периодът на 5-месечната възраст - това е психическото „раждане” на детето, което започва само да търси контакта с възрастния. Съзнателната усмивка, която отправя, призовава близките му към емоционален контакт. А любовта и ласките на мама и татко му дават усещането за свят на сигурност, топлина и уют.
- Тревожността и проявите на страх са характерни за първата годинка от живота на детето. Раздялата с мама води до безпокойство и несигурност – бебето все още не се възприема като отделно от майката. То има постоянна нужда да бъде близо до нея, да я усеща физически, тяхното общуване да не прекъсва. А ако таткото страда от това, че е временно на второ място при грижата за бебето, нека знае, че нещата бързо ще се променят. Скоро и той ще влезе в главната роля – с неговата активна помощ малчо например ще се научи да ходи и да пада, тъй като е доказано, че с татко това става с много по-минимална доза паника :).
Промените на детето от раждането до 1 година
До края на първата година е подготвителният етап от развитието на речта.
- Между 2–ия и 4–ия месец бебчо (нахранен, подсушен и спокоен) ще започне да гука.
- Между 3–ия и 6–ия месец детето започва да изговаря съчетания, приличащи на срички („ма“, „да“), макар и все още несъзнателно.
- След 6-ия месец се появява разбирането - детето започва да се ориентира за какво се говори. Реагира адекватно на въпроси или изисквания: „Къде е мама?“, “Дай играчката!”.
- В края на първата годинка бебето разпознава звуковете и може да възпроизведе част от тях. Скоро вече ще владее около 5-10 думи.
През този период възприятието му е ситуативно - след шестия месец се ориентира към прости зависимости между предметите (проследява хвърляне и падане на предмет, открива връзките между отделни обекти).
Децата ни се раждат с с възможността да усвояват човешкия опит. Социалната им адаптация е успешна, ако в края на първия и началото на втория месец се появи емоционална реакция – мъничето отговаря с усмивка, щом го приласкае мама. Постепенно то се социализира - научава се да разпознава близките си, околните предмети, реагира на общуването с възрастни.
СТР.2: Характерът на детето от раждането до 1 година
Предполага се, че детето се ражда със склонност към определено настроение и форми на поведение, заложени в темперамента.
Затова едни бебета са спокойни и тихи, а други – нервни, плачливи и раздразнителни.
Какво ще бъде твоето дете зависи и от начина, по който се отнасяш с него. Ако постоянно си „на тръни“, няма как да очакваш детето ти да е спокойно и усмихнато.
Малките човечета много точно улавят емоциите ни и ги копират в собственото си поведение.
Играта на детето от раждането до 1 година
През първата годинка дори ритането с крачета или дъвкането на гумената залъгалка са сред „важните” дейности, които доставят и голямо удоволствие на мъничето. Тези първи „игри” му дават нова информация, която мозъка обработва и попълва безбройните неизвестни за околния свят.
Помогни му да порасне и да се развива като...:
- изпълниш деня му с разнообразни занимания. По време на будуването играта и общуването с мама трябва да заемат почти цялото време извън храненето).
- избирай играчки, съобразени с възрастта. Безопасността е приоритет (особено в този период).
- оставяй го да се занимава само отвреме-навреме. Опитай да разчетеш знаците на бебето – ако се обръща встрани и нервничи, може би е време за сън или малкото има нужда от време, в което просто да наблюдава и да се учи от обкръжаващия го свят.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.