Противогрипната ваксина: защо, кога и как?

• от

Грипът може да доведе до сериозни усложнения, особено при най-малките деца, които все още нямат добре изградена имунна защита.

Грипът може да доведе до сериозни усложнения, особено при най-малките деца, които все още нямат добре изградена имунна защита. Важно е отсега да се погрижиш за здравето на мъничето през есенно-зимния период.

Ефективността на противогрипните ваксини е много висока. Счита се, че те предпазват от грип в 70-90% от случаите при правилно проведена имунизация. Можеш да се консултираш с педиатъра на твоето дете кога е подходящо да имунизираш малчугана.

Противогрипната ваксина: защо, кога и как?

На каква възраст могат да се ваксинират децата
Противогрипните ваксини се прилагат при деца над 6 месеца. Счита се, че след тази възраст имунитетът, предаден от майката, започва да отслабва и бебето не може да се справи само с вирусните нашественици.
Ваксините се прилагат инжекционно. Дозите зависят от възрастта на малчугана.
При деца от 6 месеца до 3 години при първата ваксинация се прилагат две дози през интервал от един месец. При реимунизация се прилага цялата доза наведнъж.
За деца над 3-годишна възраст първата ваксинация също се прави в две дози с едномесечен интервал, но самата доза е по-голяма. При последваща имунизация се поставя цялата доза.

Кога е подходящият период
Препоръчително е грипните ваксини да се поставят всяка година в предепидемичния сезон – в периода октомври-ноември. Това се налага, защото организмът има нужда от минимум 15 дни след ваксинацията, за да изгради антитела срещу грипа. Продължителността на имунитета продължава година.

Преди поставянето на ваксината
Ако детето не е здраво, поставянето на ваксината се отлага с минимум 2 седмици. Изключително важно е да ваксинираш детето си, ако то страда от хронични заболявания като бронхиална астма, сърдечно-съдови заболявания, нарушени бъбречни функции, захарен диабет. Малките пациенти с хронични заболявания са податливи на инфекции, които често протичат тежко и могат до доведат до редица нежелани и трудно лечими усложнения.

Едно наум
В повечето случаи здравият организъм успява да се пребори сам с грипната зараза. Дори и без лекарства! Затова не е препоръчително без лекарска консултация да прибягваш до използването на противогрипна ваксина, особено ако твоето дете е още съвсем малко и досега не се е разболявало. Здравите, закалени малчугани, които се хранят здравословно и рядко боледуват, често не се нуждаят от ваксинация против грип.

Защо децата боледуват често през зимата
Първият виновник е студът. Той отслабва локалната защита на лигавицата на дихателните пътища и я прави податлива на развитието на вирусите. За да предпазиш мъничето, погрижи се на първо време да е добре облечено, с топли и сухи крачета, ръкавички и шал.
Друг виновник за честите вирусни инфекции са близките контакти между децата, които през зимата се налага да стоят по цял ден в затворени помещения. Достатъчно е само 1-2 деца да са носители на вируса, които при кихане и кашляне да заразят цялата група малчугани.

Как действат ваксините
Благодарение на противогрипните ваксини детският организъм предварително изработва антитела срещу съответния вирус (и неговия конкретен щам), който циркулира през годината. Така твоето дете ще е защитено от разболяване. А ако малкото все пак се зарази, грипът ще протече много по-леко и без усложнения.
Съвременните ваксини се произвеждат по нови технологии и страничните ефекти са сведени до минимум. Ваксините съдържат незаразни убити вируси, които не могат да разболеят детето, а само му помагат да се предпази от евентуално грипно заболяване.
Възможни са реакции на организма като зачервяване и оток на мястото на инжектирането, леко повишена температура, отпадналост и цялостно неразположение, но тези симптоми отшумяват до 1-2 дни.
Не забравяй, че антителата се образуват до 15-20 дни след поставянето на ваксината. Затова бъди изключително предпазлива през този период и следи мъничето да не е в контакт с болни деца.
Тъй като противогрипната ваксина защитава само срещу някои щамове, съществува вероятност, дори и ваксинирано, детето пак да боледува от други вирусни заболявания.

Внимавай за...
Ако твоето дете страда от алергия към яйца и яйчни продукти, е рисковано да му се поставя противогрипна ваксина. В технологията на произвеждане на ваксините се използват кокоши ембриони, които се заразяват с актуалните за сезона грипни щамове. Именно тези съставки (а не самите убити вируси) могат да предизвикат алергична реакция в детския организъм.
В тези случаи е препоръчително да предпазиш детето чрез достатъчен прием на витамини и минерали, чрез закаляване, както и чрез подходящи имуностимулатори.

Консултант: Виолета Николова, педиатър, Клиники „Торакс”, София