Противогрипната ваксина е нужна само при хронично болни деца. Интервю с д-р Татяна Ралчева, педиатър, главен организационен секретар на НСПСИП
Нужни ли са противогрипните ваксини за бременните и децата до 2 г.?
По принцип при бременните не се правят ваксини, освен ако не се налага нещо животоспасяващо. По отношение на децата в най-ранната възраст до 2 г. противогрипна ваксина се препоръчва само за тези, които страдат от някакво хронично заболяване като астма, сърдечносъдови или бъбречни заболявания, деца на хемодиализа, с диабет, деца с изразен имунен дефицит. При тях се налага да бъдат предпазени от усложненията вследствие на грипа като бронхопневмония, възпаления на горни и долни дихателни пътища, синузит, менингит и др. и трябва да бъдат ваксинирани. Противогрипна ваксина може да се сложи и на дете след 1 г. 6 м., което тръгва на ясла и е застрашено от често боледуване. Има такива противогрипни ваксини за деца от 6 месеца до 3 години.
Защо трябва да се избягва поставянето на противогрипна ваксина при най-малките и как те да бъдат предпазени при грипна епидемия?
Аз не препоръчвам поставяне на противогрипна ваксина на дете до 2 г., защото в този период то е натоварено с прекалено много задължителни имунизации. Противогрипна ваксина могат да си сложат близките на бебето, за да ограничат възможността да пренесат вирус в дома. Ако има по-голямо дете в семейството, което ходи на училище или детска градина, то също може да се ваксинира. За да се предпазят най-малките, е много важна профилактиката, която включва здравословен режим на детето като хранене, разходки на открито, липса на стрес и достатъчно сън.
Кой е най-подходящият период за поставяне на противогрипна ваксина?
Сезонът за тези ваксини е есента. Преди време се смяташе, че това трябва да става още септември-октомври, но вече грипните епидемии се поизместиха във времето и идват януари-февруари или дори ранна пролет, така че октомври-ноември е най-късният период, когато трябва да се направи тази ваксина. Ако сте изпуснали този момент, ваксината пак може да се постави, но са нужни минимум две седмици, за да може детето да изгради имунитет, което означава, че през това време трябва да се избягват потенциално опасни контакти и места. И най-важното – малкото не бива да се имунизира, когато е болно, и това важи за всички ваксини. Задължително, ако се тръгне към противогрипна ваксина за дете, трябва да има поне месец време от последната имунизация, за да има възможност организмът да има сили да изработи имунен отговор.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.