Профилактичните прегледи (от раждането до четвъртата година на детето)

• от

Нужна е профилактика още от раждането на твоето дете, за да се избегне евентуална поява на по-сериозни здравословни проблеми.

Нужна е профилактика още от раждането на твоето дете, за да се избегне евентуална поява на по-сериозни здравословни проблеми.

Бебчо вече е у дома. Ти си безумно щастлива и невероятно притеснена, нали? Все се питаш дали се справяш добре, правиш ли всичко необходимо за малкото човече? За да бъдеш спокойна, че твоето съкровище се чувства добре и се развива нормално, би трябвало редовно да посещаваш педиатъра.

Обикновено ни се струва странно да ходим на лекар, когато всичко е наред. Но помни: води малкото дете редовно на консултации, особено до 6-месечна възраст. Ако има здравословен проблем, колкото по-рано бъде установен, толкова по-успешно ще бъде решен. Профилактичните посещения до 1 годинка са минимум 1 път в месеца, през втората годинка – на 3 месеца, през третата годинка – поне 2 пъти в годината.

Най-добрият помощник

С раждането на детето се появяват куп въпроси, свързани със здравето и развитието му. Съвети винаги можеш да получиш – и от роднини, и от приятели, и от Интернет... Надяваме се, че и ние се нареждаме в редичката:). Но всяко дете се развива индивидуално, затова твоят най-добър помощник в отглеждането на мъничето, особено през първата годинка, ще е избраният от теб педиатър. Той е човекът, който проследява физическото и нервно-психическото развитие на малкото. Затова още преди раждането направи своя избор за педиатър – важното е да му имаш доверие, да можеш да споделиш с него всяко свое притеснение и да получиш компетентен отговор.

Още в първите 24 часа от изписването от родилния дом педиатърът трябва да ви посети у дома, за да получиш и първите напътствия. Предварително можеш да си напишеш списък на нещата, за които искаш да попиташ.

Първата консултация обикновено се провежда между 10-ия и 21-ия ден от раждането. Ако през този период има нещо, което те смущава, непременно се обади на педиатъра! Не чакай определената за консултация дата.

Ежемесечният преглед при педиатъра се състои в: проверка на тегло, ръст, гръдна обиколка, обиколка на главата, ваксиниране според имунизационния календар у нас. Всичко се вписва в картона, който ти си осигурила предварително (купува се от книжарница) и носиш при всяко посещение. Не се притеснявай да питаш за всичко, което те вълнува, дори да ти се струва глупаво и незначително. 

На 6 месеца и на 1 година са задължителни консултациите със специалисти, както и изследвания на кръв и урина.

Задачата на специалиста

Ако педиатърът открие проблем, той осигурява съответната консултация със специалист. Най-често при недоносените бебета се налага посещение при невролог и кардиолог.

* Неврологът се занимава с лечение на болести, свързани с поражение на нервната система. Именно през 1-вия месец могат да бъдат установени проблеми в централната нервна система. За по-голяма точност специалистът може да направи ултразвуково изследване на мозъка – това е напълно безболезнена и безопасна процедура, която ще помогне да се прецени състоянието на структурата на главния мозък. Ако е необходимо, лекарят ще назначи лечение.

* Кардиологът трябва да консултира случи, в които има съмнения за вродени сърдечни малформации.

* Ортопед ще помогне да се предотвратят или отстранят вродените или придобити нарушения на опорно-двигателния апарат. Когато преглежда детето, той ще прецени как се развива костно-мускулната му система. До 3-ия месец може да се направи и ултразвуково изследване на тазобедрените стави (за луксация).

* Офталмологът ще помогне, ако при новороденото се установи събиране на секрет от окото. Специалистът преценява дали има запушен слъзен канал. На 6 месеца и след навършването на 1 годинка е добре да се направи профилактичен очен преглед. Докторът ще провери състоянието на очните дъна и ще прецени дали всичко е наред.

* Гастроентерологът консултира при съмнения за непоносимост към белтъка на млякото или гастроезофагиален рефлукс (стомашното съдържимо се връща отново в хранопровода).

* Хирург се занимава с проблеми, изискващи оперативно лечение. Той ще постави диагнозата и ще определи какво е нужно. Ако има продължително възпаление в областта на пъпчето, е добре да се направи консултация с такъв специалист.

Нужно е да знаеш...

Непременно потърси лекар при:

  • висока температура (над 38 градуса);
  • внезапна поява на кашлица (особено нощем);
  • затруднения в дишането;
  • възпаление на ушите;
  • многократни повръщания;
  • тежки диарии (при леки храносмилателни разстройства може да се изчака няколко часа);
  • продължителни болки в стомаха;
  • нараняване на главата (особено ако бебето не е изплакало в момента на удара и не дойде в нормално състояние за 15 мин.);
  • нараняване на крайник;
  • възпаления на очите;
  • изгаряне;
  • натравяне;
  • обриви;
  • главоболие