Поведението на детето при хранене често предизвиква сериозни колебания у майките. Ето няколко случая, които могат да повдигнат сериозни въпросителни.
Защо си играе с храната?
Едва ли има майка, която да не е изпадала в тази ситуация – помня как за пръв път се опитах да дам на дъщеря ми малки парченца диня, които сама да взима и да хапва. Резултатът беше плачевен – за мен, разбира се, докато тя се забавляваше да стиска и мачка парченцата и да гледа как сокът се стича по пръстчетата, а от там – по пода.

Какво можеш да си помислиш:
- „Ужас, повече няма да го допусна!“
- „Явно още е малко, за да се храни самостоятелно“.
Истината:
В тази възраст децата опознават света активно, с помощта на всичките си сетива. Осезанието / докосването до различни предмети и материи и проучването на ефектите и взаимодействията между тях са изключително важни за развитието му. Като мачка храната с малките си пръстчета, размазва я по масата или наблюдава как водата, която разлива от чашата се стича по масата, то прави точно това.
Какво да правиш?
- Дишай дълбоко, брой до 10, 20 или колкото е нужно, за да премине желанието ти да се караш;
- Със спокоен, но твърд тон обясни на детето, че не бива да прави така с храната;
- Дай му възможност за подобни игри в контролирана обстановка – нека играе с тесто/домашен пластелин, които може спокойно да мачка и къса; предложи му различни парчеца материи, които да докосва: гладки, грапави, топли, студени, шумолящи, хлъзгави. Огледай се за интересни предмети от природата – шишарки, кестени, които можете да съберете заедно по време на разходка и да включите по-късно в игрите си. От парче стари чорапогащи можеш да направиш торбичка, пълна с бобчета или други семенца – за детето ще е интересно да ги опива с пръстчета.
- В банята му дай различни съдове, в които спокойно да пресипва вода и пяна и да се забавлява на воля.
Автор: Нели Стефанова
Текстът е откъс от статия в брой март 2012 г. на сп. „Моето дете“
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.