
Проблеми при кърменето
Макар и да е най-естественото нещо на света, кърменето нерядко е съпроводено от редица проблеми. Ето няколко примера и предложения как могат да бъдат разрешени...
Не се обезкуражавай, дори в началото неуспехите да преобладават.
Навярно ще си изчела всички възможни книги с точни инструкции кое и как да направиш, ще разполагаш с помпа за кърма, абсорбиращи подплънки и прочие необходими за една кърмачка атрибути. И все пак, въпреки добрата подготовка и „сухите“ тренировки, шансът първото кърмене в родилния дом да протече гладко не е много голям.
Важно е да не се отказваш и да продължиш напред. Ще видиш как със всеки следващ опит ще ставаш все по-уверена в себе си. Бъди сигурна, че ще преодолееш първоначалните препятствия.
Проблем: Болезнени зърна
Болезнените зърна на гърдите са нещо доста неприятно. Обикновено 2-3 дена, след като за пръв път си започнала да кърмиш, зърната на гърдите стават по-чувствителни и болезнени. Това донякъде би могло да се каже, че е естествена реакция на тялото. Не се безпокой, тази повишена чувствителност постепенно ще отшуми. Най-много до третата седмица след раждането.
Решение:
- Давай на бебето да суче за кратко, но на често. Така то няма да се храни настървено и ще може по-добре да захваща зърното на гърдата.
- Кърми бебето в различни пози (легнала, седнала), за да избегнеш натоварването на зърната на гърдите. Силиконовите или каучукови предпазители за зърна също са добро решение на проблема.
- След кърмене не мий зърната, а ги остави да изсъхнат сами на въздуха и едва след това сложи сутиен.
- Обърни внимание дали докато суче, бебето е обхванало с уста цялото зърно и по-голямата част от ареолата, а не само зърното. Недоброто засукване захващане, освен че може да разрани зърното, затруднява пълноценното изтичане на кърма.
- Ако бебето заспи, докато суче, обезателно извади гърдата от устата му. Прокарай нежно кутрето си между устничките му и освободи зърното. В никакъв случай не дърпай рязко!
- Ако проблемът с болезнените зърна не се разреши и те се разранят, непременно се обърни към личния лекар или акушерка. Причината може да се окаже инфекция, която се лекува медикаментозно.
Проблем: Прекалено голямо или недостатъчно количество кърма
Веднага след раждането първата храна, която новороденото поема, е т. нар. коластра, едва около петия ден от раждането потича същинската кърма. Понякога появата й е съпроводена от болки, гърдите стават тежки и едри. Когато бебето започне да суче, е възможно струята да е прекалено силна и то да се дави и да плаче. Нормално е в началото количеството кърма да не е регулирано спрямо нуждите на бебето: тя или е прекалено много, или е прекалено малко. Според предлагането и търсенето тя постепенно се нормализира в рамките на няколко седмици.
Ако кърмата ти е малко - решение:
- Организирай деня си така, че да можеш да почиваш повече. Единственото нещо, което единствено ти можеш да направиш за бебето си е да го кърмиш.
- Провери в аптеката за лактогонен чай или го приготви сама, като смесиш равни части семена от анасон, копър и кимион. Можеш да започнеш да пиеш този чай още докато си бременна, но не прекалявай с употребата му.
- Слагай бебето да суче възможно най-често, това стимулира лактацията. Внимавай само със зърната на гърдите.
- Приемай голямо количество течности (най-малко 2 л на ден). Дневното ти меню трябва да съдържа голямо количество плодове, зеленчуци, млечни продукти (като кисело мляко, сирене, кашкавал) и пълнозърнести храни.
- Предлагай всеки път и двете гърди на бебето. Ако детето се е хранило от едната гърда, но все още не е сито, предложи му и другата (докато се засити напълно). На следващото хранене започни с онази, от която то е сукало за последен път.
Проблем: Запушване на млечните каналчета
Почти всяка кърмачка е страдала от този проблем. Бебето е проспало едно от храненията или често суче само от едната гърда, а ти не си изцеждала другата. И се е получило „препълване”. На отделни места от гърдите каналчетата се запушват и се образуват малки болезнени бучки. Причината за появата на мастит може да бъде и стрес. Нужно е да действаш бързо, за да не се стигне до възпаление на цялата гърда.
Решение:
- Дай си пълна почивка за ден-два и често кърми бебето. Давай му да суче първо от гърдата, която е засегната. Поставяй го да суче така, че долната му челюст да съвпада с болезненото място на гърдата ти.
- Обърни внимание дали сутиенът или дрехата ти не притиска прекалено гърдите и не влошава по този начин положението. Постави топъл компрес върху болезнения участък и с леки масажни движения на ръката в посока към зърното започни да изцеждаш гърдата. Ако почувстваш силна болка, спри и постави нов топъл компрес. Ако до дни не настъпи подобрение и/или се появи температура, обърни се незабавно към личния си лекар.
- Изцеждай засегнатата гърда след всяко кърмене, като обръщаш особено внимание на запушения участък.
- Ако зърната на засегнатата гърда са разранени, в тях може да се развият бактерии, които да преминат в гърдата и да я инфектират. В разранените зърна на гърдите бактериите бързо започват да се размножават и така се стига до инфекция. Консултирай се с лекар, който да прецени и ако се наложи ще предпише антибиотик. Едва след това бебето може отново да продължи да суче.
Проблем: Плоски или хлътнали зърна на гърдите
Това е неприятен козметичен дефект, но не е неразрешим проблем, ако наистина искаш да кърмиш.
Решение:
- Използвай силиконови или каучукови протектори или специални коректори за зърна, които нежно стимулират изпъкването на плоските или хлътнали зърна и които се предлагат на пазара от всички по-големи производители на аксесоари за кърмачки. В редица случаи постепенно бебето може да се научи да суче и да оформя в устата си не добре оформените зърна. За да може това да се случи, зърното и ареолата трябва да са меки и гърдата да не е препълнена с мляко преди началото на кърменето. Ако е необходимо, може да се изцеди малко кърма преди да се постави бебето на гърда за да се облекчи засукването.
Проблем: Имаш близнаци
Когато храниш едно бебе, това като че ли не е толкова трудно. Но да заситиш глада на две бебета не е никак лесно. Не е и невъзможно обаче.
Решение:
- Всичко зависи от това колко често искат да сучат бебетата. По-честото кърмене ще повиши лактацията ти и с течение на времето ще разполагаш с достатъчно кърма, за да храниш и двете деца едновременно.
Проблем: Страдаш от липса на спокойствие
Ако вече имаш едно по-голямо дете, вероятно то ще ревнува и ще се сърди всеки път, когато се отделяш, за да кърмиш бебето.
Решение:
- Запази спокойствие и се опитай да се абстрахираш от дразнителите. Ако смяташ, че ще си по-спокойна, изпрати по-голямото дете поне за седмица при баба и дядо.
Проблем: Ходиш на работа
На много жени им се налага да се върнат на работното място броени месеци след раждането. Дори и в този случай би могла да кърмиш бебето си.
Решение:
- Изцеждай редовно гърдите си с помпа и я съхранявай в шишенце. Или през обедната почивка се прибери у дома, за да накърмиш детето си. Майките, които кърмят имат право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа еднократно, а ако работи на намален работен ден от 7 часа – отпуск за кърмене по 1 час дневно (чл. 166 от КТ). Другият вариант е да изцеждаш предварително кърма и да я замразяваш у дома във фризера.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.