Пробиотиците са добре известен стимулатор за имунната система, особено след прием на антибиотици (които я разрушават). И ако се чудите дали пробиотиците са полезни за децата, отговорът е да!
Защото, включени в детското меню, пробиотиците не само могат да укрепнат цялостното здраве на малчугана, но и да балансират храносмилателната му система. Стига да са подбрани умерено.
Ето в какво се изразяват полезните свойства на пробиотиците при децата.
Пробиотиците са микроорганизми (или „добри” бактерии), които живеят в човешкото тяло и обитават червата и други органи, включително кожата. Те спират развитието на вредните бактерии и стимулират имунната система да ги разпознава.
Или иначе казано, ролята на пробиотиците е да поддържат здравето на целия организъм, когато в него попаднат "лоши" бактерии, причиняващи дисбаланс на вътрешната среда и още редица заболявания.
Броят на всеки вид бактерии обаче е променлив, в зависимост от възрастта, хранителния режим, цялостното здравословно състояние, както и от приема на лекарства и хранителни добавки. И когато човек е наясно с показателите на имунната си система, може да й даде допълнителен тласък чрез пробиотици.
Изследванията за ползата от пробиотиците при децата са противоречиви, тъй като тяхната имунна система е по-слабо развита от тази на възрастния индивид и организмът им е по-чувствителен към всякакви допълнителни агенти, било то и „добри бактерии”.
Учените обаче не ги забраняват, а предупреждават прилагането им да бъде с мярка. Защото, въпреки че имат потенциала да подобрят състоянието на стомашно-чревната флора и да спрат диарията, причинена от приемана антибиотици, пробиотиците не трябва да се дават на деца и бебета, които са преждевременно родени, страдат от хронични или сериозни заболявания или имат увредена имунна система. В противен случай могат да влошат състоянието им.
Ето защо е необходима консултация със специалист преди малкото да започне да приема каквито и да било пробиотични вещества, а след това да се научите да ги интегрирате в дневното му меню.
Какви са ползите от пробиотиците при децата?
Изследването на ползите от пробиотиците при децата все още са сравнително нова тема за учените, тъй като не е ясно кои вид „добри” бактерии действат най-добре и в каква доза. Те обаче са единодушни, че пробиотиците дават резултат за лечение и облекчаване на няколко конкретни състояния:
- Ушни, респираторни и пикочни инфекции
- Екзема и атопичен дерматит
- Астма
- Настинка
- Колики
- Непоносимост към лактоза
- Образуване на кариеси
- Риск от затлъстяване поради проблеми с метаболизма
Също така различни изследвания са установили, че пробиотиците са ефективно средство за укрепване на детската имунна система срещу ротавирус (вирус при бебетата, причиняващ диария и повръщане) и развиване на определени алергии.
В случай, че храносмилателната флора на малчугана е изложена на риск (например, ако детето в момента приема или му предстои да приема антибиотици), включването на пробиотици в менюто му ще е чудесен начин за ре-балансиране на вътрешното му състояние.
Къде да откриете пробиотици за децата?
Къде да откриете пробиотици за децата?
В търговската мрежа се продават специализирани пробиотици за деца под формата на хапчета, дражета и прахчета. Най-удобният начин да ги давате на малчугана обаче, е чрез включване в менюто му на храни, съдържащи определено количество „добри бактерии”. Важно е обаче те да не са преработени или пастьоризирани, тъй като полезните свойства на пробиотиците се загубват.
Пробиотици се съдържат във ферментирали хранителни продукти като кисело мляко (най-популярният източник на живата бактерия лактобациликус, която променя бактериалния баланс в човешкия организъм), сметана, кисело зеле, кефир и мътеница. Тук е мястото да споменем, че единствено в България и Япония се развъждат и интегрират живи бактерии, поради което нашето кисело мляко е толкова познато и ценено в световен мащаб (няколко определени марки, разбира се).
Полезните живи бактерии се съдържат още в някои видове сирена (като Гауда, които дълго време са ферментирали), пълнозърнести продукти (включително някои видове хляб), кисели краставички (които са стерилизирани без оцет), хумус и сок от червена боровинка.
Пребиотици за запазване на пробиотиците в организма
Докато пробиотичните храни съдържат живи бактерии, които допълнително „инжектираме” в организма, пребиотичните храни се грижат за подхранването на тези добри бактерии (които сте увеличили или които вече живеят в храносмилателната ви система).
Ето защо е важно да включвате и двата типа храни в детското меню. За разлика от пробитиците, пребиотиците не се преработват от стомашно-чревния тракт и имат по-скоро животоподдържаща роля за „добрите” бактерии. Съдържат се предимно във въглехидратните фибри, известни като олигозахариди. Основен техен източник са плодовете, бобовите култури и пълнозърнестите храни.
Богати на пребиотици са още аспержите, бананите, овесените ядки, медът и кленовия сироп. Знаете ли, че дори червеното вино е богато на пребиотици? В случай, че кърмите, бъдете сигурни, че бебето ви вече получава достатъчно количество пребиотици, тъй като майчиното мялко е естествен източник на живи бактерии.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.