Над 40% от жените се оплакват от косопад в различни периоди на живота си. Решението на проблема се намира, важно е да се открият точните причини.
На главата ни растат около 150 хиляди косми. Всеки ден падат около 200 от тях, но на мястото им израстват нови. За да се увериш, че постоянно косата ти се обновява, просто вдигни бретона си нагоре и виж как в основата му има малки косъмчета, същото би трябвало да се получава и ако разделиш косата си на път.
Причините за косопад може да са много – от стрес, от химиотерапия, от хормонални промени или дори от небалансирана диета и вредни храни. Ако смяташ, че косата ти пада по-често от нормалното – запиши си час при трихолог, дерматолог, който е специалист по проблемите с косата. Той най-вероятно ще те изпрати на допълнителни изследвания:
Консултация с гинеколог
Ултразвук на щитовидната жлеза;
Спектрален анализ на косата;
Общи кръвни изследвания;ю
Хормонални изследвания;
Минералограма или изследване на съдържанието на микроелементи в косата.
Четири основни медицински причини за косопад
Андрогенетична алопеция – най-често срещаната причина при жените, особено след 50-те. До някъде е генетично заложено и не е причина за притеснение. За косопада в случая е виновен хормонът тестостерон, който на тази възраст се трансформира в по-активна форма и пречи на работата на фоликулите на косата.
Гнездовидна алопеция се среща често. Причината е някаква скрита инфекция – може да е от зъб или инфекция на дихателните пътища. Понижения имунитет, хормоналния баланс и по-точно липсата на пролактин също могат да са причина. Ако косата започне да пада рязко на определени участъци от по няколко сантиметра, които имат обла форма, значи това е твоят случай. Лечението е възможно, но отнема поне три-четири месеца.
Проблеми с щитовидната жлеза. Ако косопадт е причинен от това, то лечението е лесно и сравнително бързо. Нужен е преглед от ендокринолог и едва след това може да вземеш подходящите лекарства.
Желязодефицитната анемия може да доведе до косопад. Среща се често, почти при 10% от всички жени до 45 години има недостатък на желязо. Ако косопадът е в комбинация с постоянна умора, бледост, понижен апетит, сънливост един кръвен анализ би показал дали не става въпрос именно за дефицит на желязо. Косата възстановява гъстотата си след стабилизиране нивото на този елемент.
Прегледът при трихолог не е задължителен ако косата ти пада след:
Тежко прекарано инфекциозно заболяване (след около три месеца косата ще се възстанови напълно);
Прием на натибиотици – сред всички негативни ефекти е и косопадът;
След раждане – хормоналните промени могат да доведат до косопад, но след около половин година нещата си идват на мястото.
Причини, които зависят от теб:
Неправилното хранене е на първо място. Липсата на свежи салати, плодове, зеленчуци, риба, сурови ядки, варива, пълнозърнест хлаб за сметка на полуфабрикатите, мазното, пърженото, пакетираните боклуци – всичко това води и до косопад. Здравата и красива коса има нужда от много витамини минерали и микроелементи.
Стресът е изключително силен фактор за появата на множество заболявания, спад на имунитета и косопад. При стрес, тялото концентрира силите си върху жнизненоважните органи и тъкани, а косата не е сред тях.
Агресивните салонни процедури, като например редовното боядисване, къдрене или сешоар могат да нарушат хидро баланса на скапла, да увредят косата.
Пушенето и прекомерната употреба на кафе и алкохол се отразяват на косата. Опитните специалисти могат да познаят пороците на човека само по поглед върху кичурите ми. Общият спад в имунитета в следствие на нездравословния начин на живот водят до косопад.
Когато лекуваш косопад обърни внимание на храните, които съдържат много витамини. Особено на:
Витамин В1 – участва в процеса на регенерация на кожата, стимулира растежа на косата;
Витамин B5 — стимулира синтеза на кератин, има противовъзпалителен ефект;
Витамин В10 — силен антиоксидант, играе роля при разграждането и усвояването на белтъчините;
Кератин — основния белтък в структурата на косата и ноктите.
L-цистеин — серосъдържаща аминокиселина. Антиоксидант, спомага за усвояване на желязото.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.