Според повечето баби, колкото повече деца, толкова по-щастливо семейство. Не съм сигурна дали това е вярната формула, но определено повечето днешни родители искат поне две деца.
Въпросът най-често е кога да се случи, колко разлика да имат двете деца и един от най-често задаваните въпроси по форумите – дали раждането ще мине по-леко от първия път. Всъщност няма точни научни доказателства, че наистина ще е по-лесно, но е факт че много майки се хвалят с безпроблемна бременност и раждане на второто дете. Действително в тялото на родилката се случват промени, които способстват за леко износване и раждане.
Кога може да настъпи следваща бременност?
Всъщност най-често бързата поява на второ дете се оказва непланирана. Много жени не отделят достатъчно внимание на контрацепцията след раждане или пък смятат, че са защитени ако нямат цикъл или кърмят. Всъщност благодарение на тези легенди са се родили много малчовци. Така наречената лактационна аменорея (отсъствие на менструация при кърмачките) е изключително несигурен начин за предпазване. Тоест, трябва да си наясно, че не бива да разчиташ само на това. А ако не кърмиш, можеш да заченеш още след 6 до 8 седмици след раждане. Не забравяй, че при отсъствие на менструация може дълго време да не разбереш, че си бременна с второ. Ако тестът покаже две чертички непременно се посъветвай със своя гинеколог преди да предприемеш каквото и да било.
Промените в организма. Те са предимно в репродуктивната и ендокринната система. Увеличава се концентрацията на половите хормони. Ендокринните жлези произвеждат по-голямо количество хормона прогестерон, необходим за правилното развитие на плода и нормалното протичане на бременността. Към 5-та седмица матката започва да расте, увеличава се кръвообращението, настъпват промени в работата на щитовидната и надбъбречната жлеза. Увеличава се цялостния обем на кръвта, тя циркулира по-ускорено, съответно честотата на сърдечния ритъм е по-висока. Всичко това съвсем естествено води до чести промени в настроението, сънливост и умора.
Ако си бременна докато кърмиш пеленачето
По принцип много лекари са на мнение, че най-подходящият период между две бременности е от две години. Но разбира се, животът ги опровергава в много случаи.
Организмът на бременната кърмачка все още не е влязъл в стария ритъм, хормоналната система работи на друг режим, а понякога често такива жени страдат от анемия и витаминен дефицит, тъй като лактацията буквално изсмуква запасите на майчиното тяло. Именно за това няколко месеца след начало на кърменето някои майки страдат от проблеми със зъбите или от временен косопад. Съвсем естествено, новата бременност натоварва допълнително женското тяло. Понякога, при наличие на бременност, млякото на кърмачката намалява или дори спира поради хормоналните изменения в организма й. Има и друг проблем, дразнението на зърното при сучене предизвиква съкращение на мускулите на матката, нещо което е полезно след раждане, тъй като спомага за прибиране на корема. Но когато в матката има зародиш, последното което е нужно е да се получават контракции. За щастие вече се намират достатъчно медикаменти, които подсилват организма на жената и доставят нужните витамини и минерали и да осигури спокойствие в областта на корема.
Евентуални усложнения
Случват се рядко, но не са изключение. Може да се получат разширени вени, за това е добре да ползваш специалните чорапогащници за бременни и да пазиш краката си от преумора. Ако си родила с цезарово сечение ще се наложи повишено внимание и по-чести прегледи. Съществува и риск от спонтанен аборт, тъй като понякога плацентата е разположена ниско, притокът на кислород може да е недостатъчен. При настъпване на бърза втора бременност трябва задължително да ти направят пълни кръвни изследвания и при наличието на данни за анемия да вземаш съответните препарати.
Добрата страна на медала
Все пак споменатите усложнения са рядко срещани, по-често всичко протича леко, а майката е запозната с положението и затова е по-спокойна. Освен това първото дете ще е добър другар в игрите на второто. При малка разлика децата просто ще израстат бързо и лесно и няма да се наложи след време, точно когато си влязла във форма, отново да се връщаш към бебешкия ритъм на живот. Просто няма да имаш нужда да се настройваш отново на тази вълна, защото и ти и таткото сте все още на нея. Според много психолози братята и сестрите с по-малка разлика се разбират чудесно и имат по-здрава връзка по между си като възрастни.
Правила за безопасност
Задължително е здравословното хранене, не пропускай ден без плодове, зеленчуци и месо. Може да приемаш и допълнително витаминен комплекс. Трябва ти пълноценен отдих и разходки на свеж въздух. По възможност си вземи болнични и не се натоварвай с работа. Спи поне по осем часа на денонощие и прехвърли нощните грижи на таткото или на някоя баба, ако имаш такава на разположение. Повдигай често краката на високо, за да не оттичат. Използвай колани и клинове за бременни. Следи по-активно бременността си и собственото си здраве, ако имаш хронични заболявания вземи мерки за тях още в началото на първия триместър.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.