За съжаление зимата е неизбежна. Настъпва времето на късите дни, малкото слънчева светлина, кишата, студа и снега. На всичкото отгоре идва ред и на болестите, характерни за студения сезон. За съжаление са неизбежни, безкрайна поредица от грипни вълни, вируси, простуди, ангини. Понякога сякаш нямат край, особено ако детето ходи на ясла или детска градина. Няма как да се избегнат тези неприятности, все някога детето ще се прибере с кашлица и пълен нос. Не се обвинявай, не изпадай в паника и не мисли, че си лоша майка щом детето се е разболяло. Не всичко зависи от теб, дори и по цял ден да си стоите вкъщи, вирусите пак могат да ви открият.
В основата на почти всички зимни болести са вирусите.
Като начало, задължително се обади и уговори визита с личния лекар на детето. Това е най-важното, което можеш да направиш на първо време. В никакъв случай не давай на малкото самоволно лекарства от рода на антибиотици или нещо с подобна сила. До идването на лекаря можеш просто да облекчиш положението на детето с по-безобидни грижи.
Хубаво е да се прочисти организма на детето. Именно по тази причина губим апетит при болест. Тялото трябва да се освободи от токсините си. Давай му повече течности като чай, вода или прясно изцедени сокове. Колкото и да ти звучи неприятно и клизмата има огромен прочистващ ефект. При висока температура се увеличава абсорбирането на токсични вещества в организма, които се натрупват в чревния тракт, особено в дебелото черво. След подобно прочистване, детския организъм се освобождава от тях, малкият се чувства малко по-добре, а и температурата може да спадне с един или два градуса. Само че клизмата не бива да се прави само с вода. Нужни са ти 1-2 чаени лъжички сол, които разтвори в топла вода (хладната ще предизвика спазми и неприятно усещане). За деца до година и половина са достатъчни максимум 100 мл, за предучилищна и училищна възраст до 150 мл.
Проветри добре стаята на детето и поддържай температурата до 18 градуса. Ако няма алергии, направи на детето топла баня, нека постои под душа с много топла вода или направо във ваната, след това разтрий гърдите и гърба със затоплен мед.
За сваляне на температурата действа добре и напоени кърпи с оцет, които се слагат на челото, на врата и на китките от вътрешната страна.
Намали дневната му дажба храна и предлагай предимно плодове, зеленчуци и риба.
Не смесвай методите на лечение. Ако си използвала един метод за сваляна на температура, се въздръж да комбинираш с друг. Изчакай малко за да видиш дали ще има резултат.
Когато температурата започне да пада, сложи на детето топли вълнени чорапки.
Можеш да му направиш маслен компрес. Нагрей растително масло до 40-45 градуса и намокрете с него парче плат, което сложи на гърдите на детето и закрепи със затоплен шал.
Изстисквай му прясно изцедени сокове от грейпфрут, лимони, портокали, моркови, ябълка, червено и бяло цвекло. Комбинирай според вкуса на детето и подслаждай с мед. Ефектът им е изключително целебен.
Закалявай детето без да се страхуваш, че ще го простудиш. Колкото по-дебело го обличаш и вдигащ градуса у дома, толкова по-често ще се разболява детето.
Научи детето да тича босо у дома, дори през зимата. Колкото по-рано, толкова по-добре. Прекарвайте повече време навън, на разходки, на свеж въздух, а у дома прозорецът да е винаги открехнат, дори през зимата. Тази картинка се вижда много често при северните народи и в Русия. В резултат децата са здрави и боледуват много по-малко.
Активното спортуване също трябва да е част от ежедневието на децата, както и здравословната храна.
Това зависи от теб и от бащата на детето, останалото е чиста случайност.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.